Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Naujienos`

Skolininkų administravimo informacinė sistema

Siekdama sumažinti vežėjų veiklos rizikа bei dėl nemokių klientų patiriamus nuostolius, asociacija „Linava“ ir UAB „Infobankas“ pasirašė sutartį, kuri leidžia asociacijos nariams tapti Skolininkų administravimo informacinės sistemos (SAIS) dalyviais.

SAIS - pirma ir didžiausia tokio pobūdžio sistema Lietuvoje. Tai kreditingumo informacinė duomenų bazė apie laiku savo finansinių įsipareigojimų nevykdančias įmones ar asmenis. Vežėjų įmonėms sistemos duomenys reikalingi klientų mokumui įvertinti bei įsiskolinimams valdyti.

Visi SAIS dalyviai sutartu dažnumu į centrinę duomenų bazę perduoda suderintos struktūros, turinio ir formato duomenis apie atsiradusius skolininkus bei patys gauna informacijа apie visus sistemoje įregistruotus įsiskolinusius juridinius ir fizinius asmenis.

Be asociacijos „Linava“, sistemos dalyviai yra šalies bankai, lizingo bei telekomunikacijų bendrovės, įvairios paslaugų, gamybos ir prekybos įmonės. SAIS sistemoje sukaupta per 360 000 įrašų apie skolininkus. Bendra skolų suma sistemoje viršija 350 mln. Lt.

Aptartos išankstinio duomenų perdavimo galimybės

Birželio 16 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidento Algimanto Kondrusevičiaus ir Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo Jono Miškino susitikime nagrinėtos galimybės pritaikyti išankstinio elektroninio deklaravimo sistemа vežant krovinius į Rusijа.

Pasak asociacijos prezidento A. Kondrusevičiaus, tokia išankstinio duomenų perdavimo muitinės tarnyboms sistema leistų pagreitinti sienos pervažiavimo procedūras Rusijos pasienio punktuose bei sutrumpintų krovinio pristatymo laikа.

Susitikime sutarta, kad šis projektas yra perspektyvus ir kad jį toliau reikia plėtoti. Anot vadovų, tokios sistemos diegimu suinteresuota ir Rusijos federalinės muitinės tarnyba.

Dar vasario mėnesį „Linavos“ vadovams Rusijos federalinės muitinės tarnybos viršininko pavaduotojas Leonidas Lazbenko garantavo, kad tarnyba ir toliau pagrindinį dėmesį skirs sienos pervažiavimui pagreitinti. Pasak jo, Rusijos federalinės muitinės tarnyba pritaria „Linavos“ ir įmonės „Rostek“ bendradarbiavimui dėl išankstinio duomenų perdavimo muitinės tarnyboms.

įstatymų leidėjai atsižvelgė į „Linavos“ siūlymus

Asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto skyrius informuoja, kad nuo š. m. birželio 7 d. įsigaliojo Transporto veiklos pagrindų įstatymo pataisos, kurios reglamentuoja vežėjų pareigas vežant užsieniečius (ne ES piliečius) ir atsakomybę už užsieniečių vežimа be reikiamų kelionės dokumentų.

Pasak Keleivinio transporto skyriaus vadovo Eugenijaus Stolovickio, įstatymo pataisų rengėjai atsižvelgė į asociacijos „Linava“ siūlymus ir nenumatė atsakomybės vežėjams, vežantiems keleivius autobusais reguliariais tarptautiniais maršrutais.

Be to, pataisose atsižvelgta ir į kitа asociacijos „Linava“ siūlymа - neskirti baudos vežėjui, jeigu jis įrodo, kad priimdamas užsienietį į transporto priemonę įsitikino, jog šis turi reikalingus kelionės dokumentus ir kai Valstybinė sienos apsaugos tarnyba nustato, kad užsieniečio kelionės dokumentas yra suklastotas.

Asociacijai „Linava“ šiuo metu priklauso 1 260 transporto įmonių, iš jų - 61 keleivinio transporto įmonė. Asociacijos nariai disponuoja per 12 000 tarptautiniuose vežimuose dirbančių automobilių (per 92 proc. visų šalyje įregistruotų) ir apie 3 000 keleivinio transporto priemonių.

Asociacijai priklausančios transporto bendrovės keleivius bei krovinius veža į 40 Europos, Azijos ir netgi Afrikos valstybių.

„Linavos“ prezidentui - pramonininkų apdovanojimas

Birželio 17 d. „Le Meridien Villon“ viešbutyje įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) VI suvažiavimas, kuriame dalyvavo ir asociacijos „Linava“ vadovai. Suvažiavime apžvelgta šalies ūkio situacija 2001-2004 m. ir ateities prognozės, Lietuvos pramonininkų konfederacijos misija bei ateities vizija, patvirtinta revizijos komisijos ataskaita, Lietuvos pramonininkų konfederacijos įstatų pakeitimai, rezoliucijos bei nutarimai, išrinkta nauja revizijos komisija. Asociacijos „Linava“ prezidentas Algimantas Kondrusevičius suvažiavime buvo išrinktas LPK viceprezidentu kitai kodencijai.

Konfederacijos prezidentas dr. Bronislovas Lubys pateikė Lietuvos pramonininkų konfederacijos veiklos ataskaitа nuo suvažiavimo iki suvažiavimo, t.y. už 2001-2004 m.

Kadangi pramonės ir verslo plėtra neįmanoma be transporto, nemažai dėmesio Lietuvos pramonininkų konfederacijos šeštajame suvažiavime buvo skirta ir automobilių kelių transportui. Pasak Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento dr. B. Lubio, per pastarаjį laikotarpį automobilių kelių transporto sistemoje įvyko dideli pokyčiai. Lietuvos narystė Europos Sаjungoje mūsų vežėjams atvėrė naujas perspektyvas, kurių didžiausias privalumas - laisva, jokiomis kvotomis nereguliuojama tarptautinių vežimų paslaugų rinka visoje ES erdvėje. 2004 m. balandžio 29 d. buvo priimtos Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso pataisos, kurios sudarė prielaidas išduoti vežėjams Bendrijos leidimus. Jie nuo 2004 m. gegužės 1 d. pakeitė anksčiau naudotus Europos Sаjungos valstybių kelionės leidimus. Tai sudarė sаlygas Lietuvos vežėjams netrukdomai teikti krovinių ir keleivių vežimo paslaugas Europos Sаjungos ekonominėje erdvėje. Kaip pažymima konfederacijos prezidento ataskaitoje, 2004 m. smarkiai pagerėjo automobilių parko struktūra ekologiniu ir saugumo požiūriu: 9,8 proc. padidėjo „žalesnių ir saugių“ sunkvežimių skaičius, 38,3 proc. sudarė Euro 3 „saugių“ sunkvežimių dalis.

Nuo 2004 m. gegužės 1 d. išliko tik vežimų į ne Europos Sаjungos valstybes leidimai. Jų panaudojimas su kandidatėmis į Europos Sаjungos narius padidėjo 38,8 proc.: Rumunija - 45,2 proc., Turkija - 41,6 proc., Bulgarija - 32,1 proc. Gerokai išaugo ir leidimų panaudojimas su NVS šalimis - 14,7 proc. (su Kazachstanu - 2 kartus, Rusija - 19,4 proc., Baltarusija - 5,7 proc.).

2004 m. pabaigoje keleiviai buvo vežami 420-čia tolimojo ir 170-čia tarptautinio reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutų. Atsižvelgiant į šalies besimokančio jaunimo siūlymus ir Susisiekimo ministerijai inicijavus, praėjusių metų lapkričio 11 d. priimtos LR transporto lengvatų įstatymo pataisos, kuriomis nuo 2005 m. sausio 1 d. aukštųjų ir aukštesniųjų mokymo įstaigų dieninių skyrių studentams bei profesinio mokymo įstaigų moksleiviams suteikta teisė įsigyti važiavimo reguliaraus tolimojo susisiekimo autobusais bilietus su 50 proc. nuolaida.

Patvirtinus Lietuvos pramonininkų konfederacijos įstatų pakeitimus, revizijos komisijos ataskaitа, rezoliucijas ir nutarimus, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu vienbalsiai vėl išrinktas dr. Bronislovas Lubys.

Už ypatingа indėlį į šalies pramonės plėtrа ir 75-erių metų pramonininkus bei verslininkus vienijančios organizacijos jubiliejaus proga Lietuvos pramonininkų konfederacijos „Garbės ženklo ordinu“ apdovanotas Lietuvos Respublikos ambasadorius Estijos Respublikoje, buvęs sveikatos apsaugos ministras Antanas Vinkus, „Garbės aukso ženklu“ - asociacijos „Linava“ prezidentas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Algimantas Kondrusevičius ir kiti pramonės plėtrai nusipelnę asmenys.

Tomas LABžENTIS

„Linava“ tarpininkaus susigrаžinant PVM iš Ispanijos

Asociacija „Linava“ informuoja, kad artimiausiu metu bus pasirašyta sutartis su Ispanijos finansinių paslaugų agentūra dėl tarpininkavimo susigrаžinant PVM už Ispanijoje pirktus degalus.

Pasak asociacijos „Linava“ PVM grаžinimo poskyrio specialistų, jau suderinti visi reikalingi formalumai, o ispanai žada grаžinti PVM labai operatyviai - per 30 dienų nuo paraiškos įregistravimo Ispanijos mokesčių inspekcijoje.

Paraiškų pateikimas Ispanijos mokesčių inspekcijai toks pat, kaip ir kitų šalių mokesčių inspekcijoms: ne trumpesnis kaip 3 mėn., bet ne ilgesnis kaip 1 metai.

Asociacijos „Linava“ duomenimis, krovinius ir keleivius į Ispanijа veža apie 100 asociacijos transporto bendrovių.

Dėl PVM grаžinimo asociacija sėkmingai dirba su Vokietija, Lenkija, Olandija, Belgija ir Liuksemburgu. šia „Linavos“ paslauga nuolatos naudojasi per 600 šalies kelių transporto įmonių.

Anatolijus JAKIMOVAS

Asociacijos „Linava“ spaudos atstovas

Danijoje gali padidėti baudos už taisyklių pažeidimus

Danijos vežėjų asociacija ITD informavo, kad šiа vasarа Danijoje gali padidėti baudos už vairavimo ir poilsio laikа (režimа) apibrėžiančių taisyklių pažeidimus. šiuo metu vyksta diskusijos tarp politikų ir vyriausybės atstovų.

Danijos vežėjų asociacija ITD pateikia tris situacijas iliustruojančius pavyzdžius:

1 pavyzdys

Jei vairuotojas vairuoja (važiuoja) 2 valandomis ilgiau nei maksimaliai leidžiama (Danijoje yra nustatyta 10 valandų vairavimo trukmė), tai jis 20 proc. pažeidžia taisyklėse nustatytа maksimalų leidžiamа vairavimo laikа per dienа. Tokiu atveju vežėjas turės sumokėti 4 000 DKK baudа.

Be to, jeigu pasibaigus taisyklėse, kurios numato, kad vairuotojas po 4,5 valandos vairavimo turi padaryti bent 45 minučių pertraukа, nustatytam maksimaliam nepertraukiamo vairavimo laikui vairuotojas nepadarys pertraukos per valandа - jis pažeis nepertraukiamo vairavimo laikа 1 valanda ir tai reikš, kad vairuotojas pažeidė taisyklėse numatytа nepertraukiamo vairavimo laikа 22 proc. šiuo atveju vežėjas turės sumokėti 4 400 DKK baudа. Jeigu vairuotojas pirmiau pateikto pavyzdžio atveju registracijos lape neįrašė savo vardo, tai jis pažeidė registracijos (kontrolės) prietaisų taisykles. Tokiu atveju vežėjui bus skirta 6 000 DKK bauda. Taigi bendra bauda sudarys 14 400 DKK. ši suma bus suapvalinta iki artimiausio iš 500 DKK besidalijančio skaičiaus, t. y. 14 500 DKK.

Pagal dabartinį sankcijų lygį vežėjas už šiuos tris vairavimo ir poilsio (pertraukų) laikа nustatančių taisyklių pažeidimus turėtų sumokėti 3 000 DKK.

2 pavyzdys

Jeigu vairuotojas po 10 valandų vairavimo padarys viena valanda trumpesnę nei numatyta poilsio pertraukа, pavyzdžiui, ilsėsis 7 valandas užuot ilsėjęsis numatytas 8 valandas poilsio pertraukos ir vėl vairuos 10 valandų, tai bus laikoma, kad vairuotojas visiškai nesiilsėjo. Todėl bendras vairavimo laikas bus 20 valandų ir tai reikš, kad vairuotojas pažeidė dienos vairavimo laiko taisyklę 100 proc. Tuo pat metu minimalus dienos poilsio laikas bus pažeistas 1 valanda - tai reikš 12,5 proc. pažeidimа.

Pagal siūlomа sankcijų lygį už šiuos vairavimo ir pertraukų (poilsio) laikа nustatančių taisyklių pažeidimus vežėjas turės sumokėti bendrа (suapvalinus) 22 500 DKK baudа.

Iki dabar už šiuos pažeidimus vežėjas turėtų mokėti 1 000 DKK baudа, nes pagal dabartinę taikomа baudžiamаjа politikа šių dviejų (abiejų kartu) vairavimo ir pertraukų (poilsio) laikа apibrėžiančių taisyklių pažeidimo atveju bauda būtų skiriama tik už pertraukos (poilsio) laiko pažeidimа, nes jis būtų laikomas svarbiausiu.

3 pavyzdys

Tarptautinio vežimo iš Italijos į Danijа metu patikrinus vieno vairuotojo vairuojamа sunkvežimį (vilkikа), buvo nustatyti šie pažeidimai:

važiavimo metu vairuotojas, nepaisydamas, kad transporto priemonėje nebuvo dviejų vairuotojų, įdėjo registracijos lapа į antrajam vairuotojui skirtа vietа;

laikoma, kad vairuotojas tęsė savo kelionę ir kad bendras dienos vairavimo laikas sudarė 15 valandų ir 6 minutes;

nepadarė numatytų pertraukų ir bendras vairavimo laikas be pertraukų truko mažiausiai 10 valandų ir 28 minutes;

buvo pažeista mažiausiai 8 valandomis dienos poilsio laiko taisyklė. Dienos poilsio laiko taisyklė numato, kad per 24 valandas, skaičiuojant nuo registracijos (kontrolės) prietaisų aktyvavimo ir vairavimo pradžios, turi būti padarytas mažiausiai 8 nepertraukiamų (einančių iš eilės vienas po kito) valandų poilsis. Vairuotojas

per minėtа laikа galėjo turėti maksimaliai tik 7 nepertraukiamas valandas ir 11 minučių poilsio. Todėl toks vairavimas lėmė trijų vairavimo ir pertraukų (poilsio) laikа nusakančių taisyklių pažeidimа ir vienа registracijos (kontrolės) prietaisų taisyklių pažeidimа, už kurį vežėjui skiriama 4 000 DKK baudа. Pagal siūlomа sankcijų lygį už šiuos vairavimo ir pertraukų (poilsio) laikа nustatančių taisyklių pažeidimus vežėjas turėtų sumokėti bendrа (suapvalinus) 45 000 DKK baudа.

Asociacija „Linava“ papildomai informuos apie Danijoje priimtus sprendimus.

"Vežėjų žinios"
Birželis Nr. 12(96)

"Linava" informuoja

Naujienos`

Lietuvos automobilių kelių direkcija

Naujienos

Veteranai

Vytautui LEVICKUI - 50

"Linavos" mokymo centras

Planuojami mokymo kursai ir seminarai

Vž informacija

Naujienos

VKTI informuoja

Naujienos

Naujienos

Muitinėje

Naujienos

Teisė

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams