Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Naujienos

Dėl IRU tarptautinės turistinių autobusų klasifikavimo sistemos įdiegimo Lietuvoje

Birželio mėn. pradžioje asociacija „Linava“ ir Valstybinis turizmo departamentas prie ūkio ministerijos Lietuvos kelionių organizatoriams parašė bendrа laiškа „Dėl IRU tarptautinės turistinių autobusų klasifikavimo sistemos įdiegimo Lietuvoje“. Laiške keleivių vežėjai ir kelionių organizatoriai - vežėjai kviečiami aktyviai įsijungti į Tarptautinę turistinių autobusų klasifikavimo sistemа ir klasifikuoti turimus autobusus. Valstybinis turizmo departamentas rekomenduoja kelionių organizatoriams nuomoti iš keleivių vežėjų klasifikuotus autobusus. Siūlome susipažinti su minėto laiško turiniu.

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ ir Valstybinis turizmo departamentas prie ūkio ministerijos informuoja apie galimybę klasifikuoti turistinius autobusus, suteikiant jiems vienos, dviejų, trijų ir keturių žvaigždučių kategorijas pagal Tarptautinės kelių transporto sаjungos (IRU) patvirtintа turistinių autobusų klasifikavimo sistemа.

IRU tarptautinė turistinių autobusų klasifikavimo sistema nustato komforto ir įrangos normas turistiniuose autobusuose pagal tarptautinę skalę, garantuodama keleiviams, kelionių agentūroms bei kelionių organizatoriams vienodus kriterijus pagal keturias komforto klases. Pagal šiuos kriterijus gali būti nustatomos turistinių autobusų nuomos kainos. Be to, tai leidžia klientams pasirinkti reikalingos klasės turistinį autobusа, kuris labiausiai atitinka jo poreikius bei finansines galimybes.

ši sistema taip pat suteikia galimybę racionalizuoti prekybinius santykius tarp vežėjų ir kelionių organizatorių. šios sistemos dėka supaprastėja paslaugų pasiūlymai, nurodant tik turistinio autobuso, kurį planuojama išnuomoti, klasę.

IRU tarptautinė turistinių autobusų klasifikavimo sistema šiuo metu galioja 18-oje Europos šalių - Belgijoje, Bulgarijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Moldovoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, švedijoje, šveicarijoje, Ispanijoje, čekijoje ir Vengrijoje. Lietuvos keleivių vežėjai galimybę klasifikuoti autobusus turi nuo 1998 m., kai asociacija „Linava“ prisijungė prie IRU tarptautinės turistinių autobusų klasifikavimo sistemos. Autobusai klasifikuojami laisvanoriškumo pagrindu, tačiau, Valstybinio turizmo departamento nuomone, Lietuvos kelionių organizatoriai, nuomodami autobusus, turėtų teikti pirmenybę klasifikuotiems autobusams, suprasdami, kad klasifikacija užtikrina, jog turistui siūlomos komforto sаlygos nesiskirs nuo realybės.

Asociacijos „Linava“ nariams pirmа kartа turistinio autobuso klasifikavimas kainuoja 295 Lt, jau turimo sertifikato pratęsimas (pakartotinis klasifikavimas) - 118 Lt. Ne asociacijos „Linava“ nariams pirmasis klasifikavimas kainuoja 354 Lt, pakartotinis - 177 Lt. Lietuvoje autobusus klasifikuoja specialiai tam sudaryta komisija, kurioje yra Valstybinės kelių transporto inspekcijos, Valstybinio turizmo departamento, Lietuvos turizmo asociacijos ir asociacijos „Linava“ specialistai.

Lietuvai įstojus į Europos Sаjungа, išsiplėtė galimybės suaktyvinti turizmo verslа Lietuvoje, taip pat plėsti keleivių vežėjų maršrutus Europos rinkoje. Būdami suinteresuoti aktyvia turizmo plėtra ir Lietuvos keleivių vežėjų konkurencingumu Europos Sаjungos rinkoje, Valstybinis turizmo departamentas ir asociacija „Linava“ kviečia visus vežėjus ir ypač kelionių organizatorius - vežėjus klasifikuoti turimus autobusus ir išnaudoti šiа galimybę verslo plėtrai.

Daugiau informacijos apie turistinių autobusų klasifikavimo sistemа, jos nuostatus ir klasifikacijos kriterijus galite rasti interneto svetainėje adresu www.linava.lt (skyrelis „Informacija vežėjams“) arba paskambinę telefonais Vilniuje (5) 278 65 32, (5) 278 65 35.

Algimantas Kondrusevičius

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas

Alvitis Lukoševičius

Valstybinio turizmo departamento direktorius

Dėl krovinių gabenimo per Lietuvos ir Baltarusijos sienа

Muitinės departamentas informavo, jog nuo š. m. liepos 1 d. sustabdoma dvišalių muitinės kelio postų Baltarusijos pasienyje veikla. Per Adutiškio, Eišiškių, Krakūnų, Latežerio, Papelekio ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktus nebus praleidžiami krovininiai automobiliai su kroviniais bei asmenys, gabenantys prekes ir daiktus, už kuriuos imami muitai ir kiti mokesčiai, viršijant šių prekių įvežimo (išvežimo) normas. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai užtikrins, kad asmenys laikytųsi prekių įvežimo normų.

Keleiviai, atvykstantys į Lietuvos Respublikа iš trečiųjų šalių, be importo muito ir mokesčių gali įvežti asmeniniame bagaže esančias nekomercinio pobūdžio prekes (įvežamas nereguliariai ir skirtas keleivių arba jų šeimų asmeniniam naudojimui arba dovanoms), jeigu jų bendra vertė (išskyrus toliau nurodytas ribojamas prekes) yra ne didesnė nei 600 Lt. Keleiviams leidžiama įvežti 200 vnt. cigarečių, 1 litrа alkoholinių gėrimų, kurių alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 22 proc. tūrio, arba 2 litrus putojančių arba spirituotų vynų bei 2 litrus neputojančio vyno.

Asmenys, gyvenantys pasienio zonoje, taip pat asmenys, dirbantys pasienio zonoje, transporto priemonių, važinėjančių tarptautiniais maršrutais, vairuotojai ir įgulos nariai, atvykstantys iš trečiųjų šalių, be importo muito ir mokesčių gali įvežti asmeniniame bagaže esančias nekomercinio pobūdžio prekes, jeigu jų bendra vertė yra ne didesnė nei 310 Lt. Pasienyje gyvenantiems arba dirbantiems asmenims leidžiama įvežti 40 vnt. cigarečių, 0,5 l alkoholinių gėrimų, kurių alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 22 proc. tūrio, arba 0,75 l putojančių arba spirituotų vynų bei 0,75 l neputojančio vyno.

Muitinės procedūros nuo liepos 1-osios Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje bus įforminamos Lavoriškių, Medininkų, šalčininkų bei Raigardo kelio postuose.

Dėl pasienio tikrinimo tvarkos

Liepos 2 d. asociacijos „Linava“ viceprezidentas J. Grybauskas, sekretorius A. Baranauskas ir Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas dalyvavo pasitarime su Vidaus reikalų ministerijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais. Pasitarime nagrinėtos asociacijos „Linava“ š. m. birželio 17 d. rašte vidaus reikalų ministrui V. Bulovui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadui J. Jurgeliui išdėstytos problemos dėl pasienio tikrinimo tvarkos.

Pasitarime atkreiptas dėmesys į asociacijos „Linava“ iškeltus klausimus ir nutarta nuolatos keistis informacija, siekiant operatyviai spręsti vežėjams iškylančias problemas vykstant per valstybės sienа ir išvengiant eilių susidarymo pasienio postuose. Todėl prašome asociacijos narius, turinčius konkrečių nusiskundimų dėl pasienio kontrolės atlikimo tvarkos, galimų pareigūnų piktnaudžiavimo faktų ir dėl to susidarančių sunkvežimių eilių, informuoti Krovininio transporto skyrių faksu 8 5 2786 573, nurodant konkretų faktа, pasienio punktа, datа ir laikа. Jūsų informacijos laukiame iki š. m. liepos 16 d. Apibendrinę surinktus faktus, juos pateiksime minėtoms institucijoms.

Gintautas RAMASLAUSKAS

Krovininio transporto skyriaus vadovas

Sunkiasvorių transporto priemonių mokesčiai šveicarijoje

šveicarijos vežėjų asociacija ASTAG informavo, jog šveicarijos ir Europos Sаjungos transporto komitetas susitarė dėl naujų

sunkiasvorių transporto priemonių mokesčių, įsigaliosiančių kartu su 40 t apribojimu nuo 2005 m. sausio 1 d.:

Euro 0 ir Euro 1 - 0,0288 CHF / tkm;

Euro 2 - 0,0252 CHF / tkm;

Euro 3, 4 ir 5 - 0,0215 CHF / tkm.

Mokesčiai taikomi 40 t transporto priemonei, važiuojančiai 300 km (tranzitas Basel - Chiasso):

Euro 0 ir Euro 1 - 346 CHF;

Euro 2 - 302 CHF;

Euro 3, 4 ir 5 - 258 CHF.

šie mokesčiai galios iki Lotschberg tunelio atidarymo - 2007 gruodžio 31 d., o 2008 m. - vėl didės.

Lietuvos ir Kazchstano darbo grupės posėdis

Birželio 15 d. Astanoje įvyko Lietuvos ir Kazachstano transporto darbo grupės posėdis, jame su Lietuvos delegacija dalyvavo ir asociacijos „Linava“ prezidiumo narys Ilja Ostrovskis.

Posėdyje susitarta dėl leidimų kvotos 2004 ir 2005 m., t.y.:

• 3100 universalių leidimų ir 100 trečių šalių leidimų - 2004 metams;

• 3600 universalių leidimų ir 100 trečių šalių leidimų - 2005 metams.

Jeigu vienai iš šalių leidimų nepakaks, kita šalis svarstys klausimа dėl papildomo leidimų kiekio skyrimo, kai bus pateiktas atitinkamas kreipimasis.

Lietuvos transporto darbo grupė atkreipė dėmesį į aktualiа Lietuvos vežėjams problemа Kazachstano metinių vizų įforminimа. Delegacijos susitarė: siekiant išspręsti minėtа klausimа bus kreiptasi į Kazachstano ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijas, apie problemos sprendimo eigа darbo grupės informuos viena kitа.

Posėdyje taip pat susitarta operatyviai keistis informacija dėl tarptautinių vežimų automobiliais.

Nauji eismo apribojimai Rumunijoje

Rumunijos vežėjų asociacija UNTRR informavo, jog remiantis 2004 birželio 3 d. Rumunijos vyriausybės nutarimu, įsigaliojo nauji eismo apribojimai pavojingus krovinius vežančioms transporto priemonėms. Apribojimai galioja naktimis nuo 22.00 val. iki 05.00 val. visuose keliuose ir greitkeliuose, taip pat šeštadieniais, sekmadieniais bei švenčių dienomis nuo 00.00 val. iki 24.00 val. Tačiau šie vežimai galimi tik tuomet, jei vežėjai gauna leidimus iš Rumunijos kelių administracijos, Rumunijos nacionalinės kelių ir greitkelių kompanijos bei vietinės policijos. Transporto priemones, važiuojančias su leidimais, visа kelionę turi lydėti transporto priemonė su įjungtais geltonos spalvos švyturėliais. šia palyda privalo pasirūpinti vežėjas. Už bet kokį pažeidimа bauda gali siekti nuo 2 000 000 iki 8 000 000 ROL.

Atnaujinta informacija vežėjams

Baltarusija

Baltarusijos vežėjų asociacija BAIRC pateikė atnaujintа informacijа apie maksimalius leistinus svorius ir matmenis (padidėjo bendras svoris autotraukiniams), greičio apribojimus, pagalbos telefonų numerius, sunkiasvorius ir negabaritinius krovinius, pavojingų krovinių vežimа.

šiа informacijа galite rasti asociacijos „Linava“ interneto svetainėje Transporto žinyne (nuoroda „Informacija vežėjams“).

Estija

Estijos vežėjų asociacija ERAA pateikė atnaujintа informacijа apie leistinus svorius ir matmenis, greičio apribojimus, degalų importа, muitinės formalumus, veterinarines/fitosanitarines tarnybas, TIR, muitinių įstaigas, specialias taisykles, pagalbos telefonų numerius, sunkiasvorius ir negabaritinius krovinius, PVM bei leistinа alkoholio kiekį vairuotojo kraujyje.

šiа informacijа galite rasti asociacijos „Linava“ interneto svetainėje Transporto žinyne (nuoroda „Informacija vežėjams“).

Lenkija

Lenkijos vežėjų asociacija ZMPD pateikė atnaujintа informacijа apie eismo pažeidimus, sankcijas, specialias taisykles, pagalbos telefonų numerius bei leistinа alkoholio kiekį vairuotojo kraujyje.

šiа informacijа galite rasti asociacijos „Linava“ interneto svetainėje Transporto žinyne (nuoroda „Informacija vežėjams“).

Slovėnija

Slovėnijos vežėjų asociacija pateikė atnaujintа informacijа apie leistinus svorius ir matmenis, greičio apribojimus, degalų importа, rinkliavas/kelių naudotojų mokesčius, muitinės formalumus, veterinarines/fitosanitarines tarnybas, TIR, muitinių įstaigas, pavojingų krovinių vežimа, eismo pažeidimus, sankcijas, specialias taisykles, pagalbos telefonų numerius bei leistinа alkoholio kiekį vairuotojo kraujyje.

šiа informacijа galite rasti asociacijos „Linava“ interneto svetainėje Transporto žinyne (nuoroda „Informacija vežėjams“).

Informacijos ir IT skyrius

„Linavos“ serviso skolininkai

UAB „Linavos“ servisas darbuotojai vežėjams stengiasi įtikti įvairiausiais būdais: tiek kasmet plėsdami prekių asortimentа, gerindami aptarnavimo kokybę, tiek taikydami atidėto mokėjimo už prekes sistemа. Tačiau paslaugumas turi ribas, todėl nesivaržant reikia vardyti įmones, kurios jau piktybiškai vengia mokėti už įsigytas prekes ar paslaugas.

Geriausia taktika - derybos

Verslininkai dažnai susiduria su skolininkais, sudarančiais jiems daugybę problemų: pristinga apyvartinių lėšų, prarandamas brangus laikas, skirtas ne pagrindiniam darbui atlikti, o skolininko įtikinėjimui sugrаžinti skolas. Dažniausiai tokie pokalbiai baigiasi sugadintais santykiais su klientais. įmonės vadovybė neišvengiamai turi spręsti: su skolininkais derėtis savo jėgomis ir skirti už tai atsakingа asmenį ar net įkurti specialų padalinį, ar visа šį darbа patikėti tuo besispecializuojančioms kompanijoms. Patirtis rodo, jog ne tik mažos, bet ir didelės įmonės labiau linkusios atsikratyti šios naštos.

Taip nusprendė pasielgti ir UAB „Linavos“ serviso vadovai, skolų išieškojimo veiklа patikėdami ilgа šios veiklos patirtį turinčiai UAB „Ekskomisarų biuras“. Pasak šios bendrovės darbuotojo Stasio Matelio, nuo 2004 m. sausio sudaryta ilgalaikė bendradarbiavimo sutartis po kelių mėnesių leido skolininkų skaičių sumažinti per pusę, klientai labiau pradėjo kreipti dėmesį į atsiskaitymo terminus bei laiku pranešti apie uždelstus mokėjimus ir jų priežastis. Užuot ginčijusis, barusis, visiems tapo priimtinesnis kompromisas - derybos. Nuo metų pradžios jau išieškota daugiau nei 1 mln. 300 tūkst. Lt skolų.

Nereikia ir teismo

įstatymas vienareikšmiškai teigia, kad teisingumа Lietuvoje vykdo tik teismai. Tačiau ne visada pravartu pirminės pagalbos ieškoti tik teismuose: tai ir nemažos bylinėjimosi išlaidos, ir dažnai be reikalo sugaištas laikas bei garantuotai sugadinti verslo santykiai su partneriu ar klientu. Laimėjus teismo procesа ir gavus teigiamа sprendimа, dar reikės susidurti ir su privačiai dirbančiais antstoliais, kurie ne pigiai vertina savo paslaugas.

Kaip teigė UAB „Ekskomisarų biuras“ saugos specialistas, pirmumas teikiamas kokybei, o ne kiekybei. Daug darbuotojų įmonėje ir apyvartos dydis nėra lemiamas veiksnys sėkmingam darbui, todėl įmonės atstovai neskuba derėtis su klientu dėl sėkmės mokesčio nuo sugrаžintos skolos sumos tol, kol nėra aiškios skolos susidarymo aplinkybės ir reali situacija. Skirtingai nei kitos bendrovės, „Ekskomisarų biuro“ paslaugų įkainius nulemia ne skolos senumas ar jos dydis, o įdėtas darbas. Tai europietiškasis metodas. Jis pasižymi tuo, jog priklausomai nuo konkrečių aplinkybių, papildomai surenkami reikalingi duomenys apie skolininkа, prireikus nustatoma jo buveinė, finansinė būklė. Daugeliu atveju su skolininku arba jo atstovu susitinkama asmeniškai, bendraujama ieškant priimtiniausio būdo likviduoti įsiskolinimus.

„Linavos“ serviso pasirinktа teisingа keliа rodo duomenys, jog mažėja debitorinių įsiskolinimų sumos ir bendras skolininkų kiekis, nebesudaromi sandoriai su piktybiškai vengiančiais atsiskaityti ar nepatikimais klientais.

Ateityje visi „Linavos“ serviso skolininkai bus nuolat skelbiami specializuotuose leidiniuose „Transporto pasaulis“, „Vežėjų žinios“, „Autoekspresas“ bei interneto tinklapyje www.linavos-servisas.lt. Taigi geriau nepakliūti prie šio gėdos stulpo. Kiekvienas vadovas supranta, kad toks paminėjimas kenkia įmonės prestižui, meta nepatikimumo šešėlį ir atbaido potencialius klientus.

Laiku su UAB „Linavos“

servisas neatsiskaito:

A. Myszkier Iį „Amkolis“, UAB „Dovydo transportas“, UAB „Digenis“, UAB „Remargas“, UAB „Germartė“, J. Veršelienės įmonė, D. Pileičiko įmonė, Nechoroškovo firma „Transvalis“, UAB „Revi“, UAB „Zija“, UAB „Delintra“, UAB „Vedos transportas“, K. Valiušio įmonė, UAB „Roktra“, E. špedt TPį, A. Momkaus Kūį, UAB „Teltransa“, UAB „Avresta“, V. Kišono Iį, UAB „Valrida“, UAB „Vairoma“, UAB „Alnupės transportas“, UAB „Veržlė“, UAB „Fart“, UAB „Algirdai“, D. Kryževičienės įmonė, UAB „Rotela“, UAB „Avilsta“, UAB „Fracht-trans-spedition“, UAB „Saulėtas krantas“, UAB „Vevira“, E. Rupšio įmonė, UAB „Aldema“, UAB „Autotransporto paslaugos“, UAB „Senrida“, UAB „Transalta“, G. Poškauskio įmonė, D. Jadzevičiaus įmonė, UAB „Kevadra“, UAB “Draukas“, UAB „Dalios transportas“, A. Stanionio Pį, UAB „Virgio transportas“ ir UAB „Apreta“, UAB “Ernavė“, UAB “Tolimi reisai“, UAB “Kvadro prekybos namai“, UAB “Klaipėdos tarptautinis transportas“, UAB “Zotra“, UAB “Alraida“, UAB “Vakartis“, UAB “Tranikara“, UAB “Elspeda“, A. Boičuk firma, UAB “Vitomos transportas“, R. Rukensko įmonė, A. Pažusio Iį, O. Umaro įmonė “Ilinta“, UAB “Negita“.

Parengė Rasa BALTRUšAITė

"Vežėjų žinios"
Liepa Nr. 13 (73)

"Linava" informuoja

Naujienos

Lietuvos automobilių kelių direkcija

Naujienos

"Linavos" mokymo centras

Pla­nuo­ja­mi mo­ky­mo kur­sai ir se­mi­narai

Vž informacija

KLASIFIKUOTI KLAIPėDIEčIų AUTOBUSAI

Teisė

Nauji teisės aktai aktualūs vežėjams