Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Baudos važiuojantiems be bilieto didės

Šalies keleivių vežėjai, piktindamiesi pernelyg mažomis baudomis už važiavimą keleiviniu transportu be bilieto, dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pataisų ne kartą kreipėsi į Susisiekimo ministeriją. Spalio 22-ąją Lietuvos Respublikos Vyriausybė pagaliau pritarė ATPK straipsnių, numatančių sugriežtinti tiek keleivių, tiek vežėjų atsakomybę, pakeitimui bei papildymui.

„Manome, kad iki šiol galiojusios baudos tiek miesto, tiek priemiesčio bei tolimojo susisiekimo maršrutuose buvo neproporcingai mažos ir neskatino keleivių įsigyti bilieto. Tarkim, Vilniuje mėnesinio bilieto kaina – 60 Lt, o bauda važiuojančiam be bilieto – vos 10–20 Lt. Tikimybė, kad keleivis bus sugautas be bilieto keletą kartų, buvo itin nedidelė, todėl dalis keleivių sąmoningai rinkosi važiavimą „zuikiu“, – apie būtinybę keisti ATPK kalbėjo asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto skyriaus vadovas Eugenijus Stolovickis. Iki šiol galioję baudų dydžiai buvo nustatyti dar 2000-aisiais.

ATPK pakeitimais baudos keleiviams, važiuojantiems be bilieto miesto, priemiestiniu ar tolimojo susisiekimo keleiviniu kelių transportu ne tik padidinamos, bet ir suvienodinamos. Važiuojant be bilieto arba įsigijus bilietą su nuolaida, tačiau nepateikus atitinkamų dokumentų, patvirtinančių teisę į transporto lengvatas, keleivis mokės nuo 60 iki 100 Lt baudą.

Griežtinamos ir kitos baudos: pavyzdžiui, už vaikų nuo 7 iki 16 metų vežimą be bilieto teks mokėti nuo 40 iki 80 Lt (šiuo metu bauda sudaro 10–50 Lt). Tokio paties dydžio bauda bus skiriama14–16 metų paauglių tėvams ar globėjams, jei vaikai vienibe bilieto važiuos keleivinio transporto priemone. Iki šiol už šio amžiaus grupės jaunuolių padarytus pažeidimus atsakomybė nebuvo numatyta.

„ATPK pataisas vertinčiau tik teigiamai, tikiuosi, kad važiuojančių be bilieto keleivių sumažės. Galima numatyti tik vieną – baudų išieškojimo iš keleivių – problemą. Mažai tikėtina, kad gerokai padidėjusią baudą keleivis galės susimokėti iš karto, taigi, ko gero, darbo padaugės teisėsaugos institucijoms bei antstoliams“, –teigė E. Stolovickis.

Dar viena ATPK pataisa sugriežtina ir vežėjų atsakomybę: 250–500 Lt baudos bus skiriamos ne tik už keleivių vežimą be bilieto, bet ir už keleivių, įsigijusių važiavimo bilietus su nuolaida, tačiau nepateikusių atitinkamų dokumentų, vežimą. Tokio pat dydžio baudos numatomos ir už dviejų ar daugiau bilietų su nuolaida pardavimą vietoj vieno važiavimo bilieto, už dviejų ir daugiau važiavimo bilietų su nuolaida išspausdinimą viename važiavimo biliete. Pakartotinai padarius tokio pobūdžio pažeidimą, grės 350–700 Lt bauda.

Teisėtai dirbančioms keleivinio transporto įmonėms naudinga turėtų būti ATPK pataisa, sugriežtinanti atsakomybę už keleivių vežimo užsakomaisiais reisais tvarkos pažeidimus: ne iš anksto sudarytos ir neturinčios bendro kelionės tikslo keleivių grupės rinkimas ar vežimas arba keleivių grupės vežimas nepateikus iš anksto sudarytos keleivių vežimo sutarties ir (ar) keleivių vežimo lapo ar pateikus neužpildytus dokumentus vairuotojams grės bauda nuo 250 iki 500 Lt, įmonės vadovui ar jo įgaliotam asmeniui, vadovaujančiam keleivių vežimo veiklai, – nuo 500 iki 1 000 Lt. Už pakartotinius pažeidimus numatomos atitinkamai 500–1000 litų ir 1 000–2 000 Lt baudos.

Lina JAKUBAUSKIENĖ

"Vežėjų žinios"
Spalis Nr.20 (176)

"Linava" informuoja

Baudos važiuojantiems be bilieto didės

Dėl kuro bakuose įvežamų degalų kontrolės

Išrinkti Lietuvos transporto lyderiai

Kasmet rugsėjį minėsime Kelių transporto darbuotojų dieną

Seminaras „Verslas Baltarusijoje: taip ar ne“

Socialinių klausimų komiteto posėdis

Kaimynų naujienos

Baltarusiai – tiesiai į Lenkiją

Baltarusijoje rekonstruojami magistraliniai keliai

Pirmasis MAZ su visų varančiųjų ratų pavara

Rinkos naujienos

Autonominė avarinio stabdymo sistema AEB

Mobilus remontininkų sandėlis

„Nissan Cabstar“ – statybininkams ir komunalininkams

„Volkswagen“ – tarp rinkos lyderių

„Volvo“ mažina gamybą

Rytų rinkoje

Dar galingesni BelAZ

Supaprastintas muitinės procedūrų įforminimas

„Sveiksta“ Ukrainos automobilių rinka

Vž informacija

Sostinėje – suspaustų gamtinių dujų degalinė

VKTI informuoja

Apklausos „Kaip gerinti egzaminus laikančių asmenų aptarnavimo kokybę?“ rezultatai

Privalomas papildomų veidrodžių įrengimas N2 ir N3 klasės transporto priemonėse

Renginių saugaus eismo dienai paminėti rezultatai

Valstybinėje kelių transporto inspekcijoje veikia pasitikėjimo telefonas

Nauji teisės aktai

Apskaita

Darbo santykiai

Geležinkeliai

Mokesčiai

Muitinė

Oro uostai

Transportas

Susisiekimo ministerijoje

Naujienos