Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Asociacijos „Linava“ veiklos kronika 2006 metai

SAUSIS

4 d. asociacija „Linava“ kreipėsi į Konkurencijos tarybа dėl susidariusios situacijos transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo rinkoje bei paprašė atlikti tyrimа. Asociacijos vežėjams kelia susirūpinimа tai, jog 2005 m. pabaigoje šios draudimo rūšies kaina padidėjo iš karto visose šalies draudimo bendrovėse. „Linavos“ narių pateikti duomenys rodo, kad transporto priemonių junginio privalomojo civilinės atsakomybės draudimo metinio poliso kaina 2005 m. vasarį buvo 2 000–2 500 Lt, o 2006 m. sausį 5 000–6 000 Lt.

18 d. LR Seimo Ekonomikos komitete buvo svarstomas Susisiekimo ministerijos pateiktas LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 1424 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas. Svarstyme dalyvavo ir asociacijos „Linava“ transporto politikos ir informacijos sekretorius A. Baranauskas bei asociacijai atstovaujantis advokatas J. Usonis. „Linavos“ atstovai prašė komiteto numatyti fiksuotа maksimaliа sankcijа – 3 000 Lt, nes šį pažeidimа užsienio vežėjai dažniausiai daro tyčia, tuo pažeisdami sаžiningos konkurencijos principа bei leidimų skirstymo pariteto principа. Tačiau komiteto nariai nusprendė iš esmės pritarti Susisiekimo ministerijos pateiktam projekto variantui – už krovinių vežimа kelių transporto priemonėmis tarptautiniais maršrutais be kelionės leidimo, su neatitinkančiu važiavimo pobūdžio ar neužpildytu leidimu bausti vairuotojus nuo 500 iki 1 500 Lt ir įmonių vadovus nuo 2 000 iki 3 000 Lt. Asociacija „Linava“ savo siūlymа nutarė teikti LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui.

20 d. asociacija „Linava“ dar kartа kreipėsi į LR susisiekimo ministerijа prašydama paaiškinti, ar iki 2006 m. gegužės mėn. Lietuvos vežėjams visose Europos Sаjungos šalyse narėse nebus taikomos sankcijos, jei keleiviai ir kroviniai bus vežami po 2006 m. sausio 1 d. registruotomis naujomis transporto priemonėmis, kuriose nesumontuoti skaitmeniniai tachografai.

25 d. asociacija „Linava“, siekdama palengvinti Lietuvos vežėjų krovinių gabenimа, pradėjo derybas su Rusijos Federacijos transporto ministerija ir Tarptautiniu transporto centru dėl specialiųjų leidimų gabenti sunkiasvorius ir negabaritinius krovinius Rusijoje išdavimo Lietuvoje.

25 d. asociacija „Linava“ kreipėsi į Susisiekimo ministerijа, kad ši atsižvelgtų į Lietuvos vežėjų susirūpinimа bei argumentus ir nepritartų projektui, kuris numato nuo 2006 m. įvesti privalomа transporto priemonių kontūrų žymėjimа šviesа atspindinčia plėvele. Pasak „Linavos“ transporto politikos ir informacijos sekretoriaus A. Baranausko, asociacija tokiam sprendimui kategoriškai nepritaria ir siūlo svarstyti šį klausimа po Tarptautinės kelių transporto sаjungos (IRU) ir Europos Komisijos atliktos studijos, kurioje bus išanalizuotos sunkvežimių avaringumo priežastys įvairiose Europos šalyse.

27 d. Briuselyje vyko IRU Socialinių reikalų komisijos posėdis, kuriame dalyvavo asociacijos „Linava“ transporto politikos ir informacijos sekretorius A. Baranauskas bei Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. šiame posėdyje svarbiausi nagrinėti klausimai – vairuotojų darbo ir poilsio laikа nustatančio reglamento pakeitimas ir skaitmeninių tachografų diegimo eiga Europos Sаjungos valstybėse bei šių tachografų naudojimas ne Europos Sаjungos šalyse. Asociacijos „Linava“ atstovai buvo susitikę su Lietuvos transporto atašė Europos Sаjungoje R. Briedyte ir aptarė skaitmeninių tachografų įdiegimo problemas bei kitus aktualius transporto sektoriaus klausimus.

30 d. „Linavos“ TIR departamento Kontrolės ir priežiūros skyriaus vadovas V. Vėželis dalyvavo IRU Muitinės reikalų komisijos (MRK) posėdyje ženevoje. MRK informavo, kad 2005 m. buvo išduota 3,3 mln. TIR knygelių, o pagrindine vežimų kryptimi tampa Rytai. Konstatuota, jog numatoma plėsti TIR sistemos funkcionavimа Azijos kryptimi – į Kinijа, Tailandа ir kitas šalis. Posėdyje atkreiptas dėmesys į tai, jog 2005 m. gruodį Rusijos vyriausybė priėmė Muitinės tolesnės plėtros koncepcijа ir programа. Konstatuota, jog gerėja Rusijos muitinės darbas pasieniuose ir vidaus muitinėse.

Sausio pabaigoje asociacijos „Linava“ narių – keleivių vežėjų vadovų ir specialistų grupė savaitę praleido Vokietijos žemutinės Saksonijos Celės mieste, dalyvaudami žemutinės Saksonijos vadybos akademijos rengiamuose mokymo kursuose „Keleivinio transporto įmonių vadyba“.

Sausio 31–vasario 3 d. TIR departamento direktorius H. Giedrys ir TIR departamento specialistė A. Statkevičienė dalyvavo Jungtinių Tautų EEK Kelių transporto komiteto darbo grupės muitinės klausimams, susijusiems su transportu (WP.30), 112-ojoje sesijoje. Vienas iš svarbiausių klausimų, aptartų šiame posėdyje, – TIR Konvencijos tobulinimo III etapas, kuris iš esmės apima TIR sistemos kompiuterizavimo procesus arba eTIR projekto įgyvendinimа.

VASARIS

9 d. LR susisiekimo ministerija, atsakydama į asociacijos „Linava“ raštа dėl skaitmeninių tachografų įrengimo, informavo, kad Europos Parlamentas pritarė reglamentui dėl tam tikrų su kelių transportu susijusių socialinių teisės aktų suderinimo ir iš dalies keičiančių Tarybos reglamentus (EEB) Nr. 3821/85 ir (EEB) Nr. 2315/98 bei panaikinančių reglamentа Nr. 3820/85.

9 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje patikslintas ir patvirtintas vežėjų regioninių susirinkimų grafikas bei aptarti narystės asociacijoje klausimai. Nutarta, jog 2006 m. vežėjų regioniniai susirinkimai vyks kovа–balandį.

10 d. asociacijos „Linava“ vadovai Susisiekimo ministerijoje susitiko su ministru P. čėsna, sekretoriumi R. Gradausku ir KKTD direktoriumi š. Baubliu. Svarbiausieji svarstyti klausimai – užsienio šalių vežėjų kontrolė, vairuotojų rengimo ir jų įdarbinimo iš trečiųjų šalių svarba, krovinių gabenimo tarp Lenkijos ir Lietuvos su Europos Bendrijos leidimais, kai krovinio gavėjas yra trečiosios šalies ūkio subjektas, problema bei tranzito infrastruktūros plėtra Lietuvoje, nesureguliuotas eismo apribojimų taikymas savaitgaliais ir švenčių dienomis lietuviškiems krovininiams automobiliams Lenkijoje, aptartos ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvų, taikomų įsigyjamiems naudotiems autobusams, suvienodinimo galimybės. Pasiūlyta dar kartа teikti Seimui ATPK 142 str. pakeitimo pataisas, kurios numato didesnes baudas už važiavimа be bilieto.

11 d. Valstybinėje kelių transporto inspekcijoje vyko pasitarimas dėl 2003 m. liepos 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/59/EB dėl tam tikrų kelių transporto priemonių kroviniams ir keleiviams vežti vairuotojų pradinės kvalifikacijos ir periodinio mokymo reikalavimų įgyvendinimo Lietuvoje. Pasitarime dalyvavo asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius, Informacinio skyriaus vadovas V. Adomaitis ir Všį „Linavos“ mokymo centras direktorius J. Salenekas.

14 d. įvyko asociacijos Linava Krovininio transporto tarybos posėdis, kuriame pagrindinis svarstytas klausimas – galimybės supaprastinti trečiųjų šalių vairuotojų įdarbinimo Lietuvoje procedūras. Diskusijoje dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos, Migracijos departamento, Lietuvos darbo biržos atstovai, Krovininio transporto tarybos nariai, asociacijos „Linava“ sekretoriato darbuotojai. Asociacijos „Linava“ viceprezidentas, Krovininio transporto tarybos pirmininkas J. Grybauskas posėdžio dalyviams pristatė esamа situacijа dėl tolimųjų reisų vairuotojų susidariusio trūkumo Lietuvoje. Viena iš išeičių spręsti žmogiškųjų išteklių trūkumo problemа – trečiųjų šalių vairuotojų įdarbinimas. Asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius sakė, kad spręsdama susidariusį vairuotojų trūkumа, asociacija pasiūlė įstatymų pataisа, pagal kuriа būsimieji tolimųjų reisų vairuotojai galėtų įgyti teisę vairuoti krovinines transporto priemones jau nuo 18 metų. Diskusijos dalyviai pritarė sprendimui kreiptis į Vyriausybę ir siūlyti pasirašyti dvišalius tarpvalstybinius susitarimus su Rusija, Baltarusija, Ukraina.

15 d. Susisiekimo ministerijoje įvyko pasitarimas, kuriame nagrinėtas Lenkijos pareigūnų vienašališkas sprendimas visiškai uždrausti krovininių transporto priemonių eismа per Lazdijų–Aradninkų pasienio kontrolės punktа. Pasitarime dalyvavo Užsienio, Vidaus reikalų ministerijų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Pasienio kontrolės punktų direkcijos, Lazdijų rajono savivaldybės atstovai. Asociacijai „Linava“ atstovavo transporto politikos ir informacijos sekretorius A. Baranauskas ir vyresnysis specialistas V. Kazlauskas.

21–24 d. Briuselyje vyko Tarptautinės kelių transporto sаjungos (IRU) renginiai, kuriuose dalyvavo asociacijos „Linava“ transporto politikos ir informacijos sekretorius A. Baranauskas bei Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. ES valstybių vežėjų asociacijų atstovų susitikime (dalyvavo per 220 dalyvių, tarp kurių buvo IRU vadovai, visų Europos valstybių vežėjų asociacijų atstovai, Europos Parlamento nariai, Europos Komisijos atstovai, diplomatinių atstovybių darbuotojai, tarptautinių organizacijų atstovai) teigiamai įvertinta nuolat auganti kelių transporto svarba ir kartu atkreiptas dėmesys į būtinybę veikti kartu, sprendžiant transporto paslaugų efektyvumo, eismo saugumo bei aplinkosaugos problemas. IRU Krovininio transporto ryšių komiteto (CLTM) posėdyje dalyvavo 27 vežėjų asociacijų atstovai. Pristatyta atlikta studija apie pasikeitimus ES krovininio transporto rinkoje. Asociacijos „Linava“ atstovai buvo susitikę su Lietuvos transporto atašė ES R. Briedyte ir aptarė aktualiausias tuo metu kelių transporto problemas ES bei galimus jų sprendimo būdus.

27 d. „Linavos“ mokymo centre asociacijos „Linava“ iniciatyva tarpininkaujant Muitinės departamentui organizuotas seminaras „Prekių ir transporto priemonių muitinio įforminimo ypatumai, teisės aktų pažeidimai, prevencija ir atsakomybė, išankstinis prekių elektroninis deklaravimas“. Jame pranešimus skaitė Baltarusijos valstybinio muitinės komiteto pareigūnai ir pavaldžios įmonės „Beltamožservis“ darbuotojai.

KOVAS

2 d. asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje aptartos vežėjų regioniniuose susirinkimuose iškeltos problemos, svarstytos prezidiumo narių apskaitos bei narystės asociacijoje klausimai. Tuo metu asociacijoje buvo 1 145 įmonių, kurios turėjo 2 600 autobusų ir apie 14 000 tarptautinių krovinių vežimui skirtų transporto priemonių. Daugiausia asociacijai priklausančių vežėjų buvo Vilniaus regione – 30 proc., Kauno regione – 18 proc., Klaipėdos – 16 proc., šiaulių – 13 proc., Panevėžio – 12 proc. ir Alytaus – 11 proc.

2 d. asociacijos „Linava“ vadovybė ir Darbo su nariais ir socialinių klausimų komiteto nariai susitiko su l. e. p. Lietuvos profesinės sаjungos „Solidarumas“ prezidentu J. Petraška ir aptarė žmogiškųjų išteklių transporto sektoriuje stygiaus klausimus bei galimybes kartu spręsti šiа

problemа. Svarstyti saugos ir sveikatos darbe, atsakomybės už darbo drausmės pažeidimus bei darbo apmokėjimo klausimai, pasikeista nuomonėmis dėl neturtinės žalos atlyginimo keleiviniame transporte problemų.

3 d. vyko asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto tarybos pasitarimas. Asociacijos viceprezidentas M. Grigelis pristatė vasario 7-аjа vykusio asociacijos „Linava“ vadovų susitikimo su susisiekimo ministru P. čėsna rezultatus. Nemaža dėmesio tuokart skirta keleiviniam transportui. Pagrindinės problemos – vairuotojų trūkumas, amortizaciniai atskaitymai pavažinėtiems autobusams, Administracinio teisės kodekso straipsnio dėl baudų, skiriamų važiuojantiems keleiviniu transportu be bilieto, pakeitimas, sudėvėtų padangų utilizavimas. A. Kondrusevičius kalbėjo apie lėšų, gaunamų iš Europos Sаjungos fondų, panaudojimo galimybes visuomeniniam transportui. Keleivių vežėjai piktinosi ir draudimo kompanijų darbu. Draudimo kainos didinamos motyvuojant, esа jos turi pasiekti Europos lygį. O paslaugų kokybė dar toli gražu atsilieka nuo europinės. E. Stolovickis apžvelgė pastaruoju metu Keleivinio transporto skyriaus nuveiktus darbus.

6–7 d. Vilniuje vyko VKTI ir Lenkijos vyriausiosios kelių transporto inspekcijos delegacijų susitikimas, kuriame dalyvavo ir asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius bei transporto politikos ir informacijos sekretorius A. Baranauskas. Aptarti kelių transporto kontrolės procedūrų suderinimo klausimai, pasikeista informacija apie skaitmeninių tachografų sistemos diegimа bei kelionės leidimų vežant krovinius į (iš) trečiаsias šalis panaudojimo metodikos suvienodinimа. šalys pritarė „Linavos“ siūlymui klausimа dėl visiško vežimų į trečiаsias šalis liberalizavimo, kaip jau yra susitarta su 8 ES valstybėmis arba bent dėl dalinio liberalizavimo, kai trečiųjų šalių leidimų nereikia, jei krovinys gabenamas per transporto priemonės registracijos šalį, spręsti Lietuvos ir Lenkijos komisijos posėdyje.

7 d. asociacija „Linava“ sukvietė žurnalistus į tradicinę spaudos konferencijа 2005-ųjų metų veiklos rezultatų aptarti bei keleivinio kelių transporto raidos tendencijų bei aktualiausių verslo problemų apžvelgti.

14–18 d. Dubajuje (JAE) vyko 30-asis pasaulinis IRU kongresas, kuriame dalyvavo 1 500 transporto kompanijų vadovų ir vyriausybių valdininkų iš 70 pasaulio šalių, taip pat ir iš Lietuvos. Kongrese pristatytas kompanijos TRANSCARE tyrimas, kuris parodė, jog tik paslaugų kokybės gerinimas, o ne tarifų didinimas, leis geležinkelių transportui konkuruoti rinkoje. Kongresas priėmė ir pasirašė deklaracijа, kuri kviečia vyriausybes pripažinti, kad automobilių transportas tapo svarbiausia gamybos priemone visose ekonomikose ir yra teikiantis aukštos kokybės paslaugas savo klientams bei visiems vartotojams.

17 d. asociacija „Linava“ pasiūlė į finansų ministro įsakymu sudarytos grupės „Transporto tinklas“ veiksmų programа įtraukti penkias šalies ūkiui svarbias priemones, kurios būtų finansuojamos iš 2007–2013 m. ES struktūrinių lėšų: vairuotojų rengimas, logistikos centrų steigimas bei eismo saugumo centrų steigimas, viešojo naudojimo keleivinio kelių transporto priemonių atnaujinimas, viešojo transporto infrastruktūros gerinimas.

20–23 d. Maskvoje vykusioje parodoje „TransRusija 2006“ asociacija „Linava“ bendrame Lietuvos stende pristatė savo paslaugas bei veiklos galimybes. Stendа aplankė per 250 lankytojų, o daugiau kaip 30 Lietuvos kelių transporto įmonių užmezgė dalykinius kontaktus. Parodos renginiuose dalyvavę vežėjai pažymėjo, kad šiemetinė paroda buvo daug profesionalesnė tiek organizacine, tiek lankomumo prasme. Apie Rusijos, kaip prekybos partnerio, svarbа Lietuvai kalbėjo ir asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius. Jis susitiko su Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP vadovybe ir derino tolesnio bendradarbiavimo aspektus bei aptarė 2006 m. kelionės leidimų klausimus. „Linavos“ prezidentas taip pat dalyvavo susitikime IRU atstovybėje, kurioje svarstyti projekto „šilko kelias“ ateities planai.

23–24 d. Taline vyko Estijos, Latvijos ir Lietuvos kelių transporto ekspertų posėdis, kuriame dalyvavo transporto ministerijų, kontrolės tarnybų ir vežėjų asociacijų atstovai. Lietuvos delegacijoje buvo ir asociacijos „Linava“ Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. Daug dėmesio skirta būsimam kabotažo liberalizavimui su Europos Sаjungos valstybėmis. Visų Baltijos valstybių vežėjų asociacijų atstovai kėlė profesionalių vairuotojų trūkumo problemа.

Kovo 28 d.–balandžio 12 d. asociacija „Linava“ visuose regionuose – Panevėžio, Kauno, Klaipėdos, šiaulių, Alytaus ir Vilniaus – organizavo ataskaitinius-rinkiminius vežėjų susirinkimus, kuriuose dalyvavo asociacijos „Linava“ vadovai, Susisiekimo ministerijos Kelių ir kelių transporto departamento, VKTI ir Muitinės departamento atstovai. Regionuose atstovaujantys prezidiumo nariai pateikė išsamius statistinius rodiklius, informacijа apie bendrа asociacijos prezidiumo ir savo veiklа konkrečiame regione bei darbo ataskaitа komitetuose kuruotais klausimais. Keliant kandidatus į asociacijos „Linava“ prezidento postа, vežėjai visuose regionuose absoliučia balsų dauguma pasisakė už dabartinio asociacijos prezidento A. Kondrusevičiaus kandidatūrа. Kandidatais į prezidiumo narius regionuose išrinkti: Panevėžio regione – K. Leipus (UAB „Greitinga“) J. Misiūnas (UAB „Ignolita“); Kauno regione – A. Kačinskas (UAB „Arčia“) , K. šarkauskas (UAB „Lenkeris “), V. Vaičiūnas (Valento Vaičiūno įmonė) ir R. Lekečinskas (UAB „Samsonas); Klaipėdos regione – R. Stropus (AB „Klaipėdos autotransportas“), M. Pukinskas (UAB „Baltijos Transekspedicija“); šiaulių regione – A. Grigaliūnas (UAB „Refta“); Alytaus regione – V. Smaidžiūnas (UAB „Aiginta“), L. Palaikis (UAB „Sleta“); Vilniaus regione – J. Grybauskas, I. Ostrovskis, B. Malinauskas (UAB „Kalchas“), M. Mečkovskis, M. Atroškevičius (UAB „Mečys“) ir A. Kumelienė (UAB „Dejusta“). Kandidatais į revizijos komisijа išrinkti M. Drėgva (UAB „Transmitto“), V. Levickas (UAB „Vylaista“), K. Sadauskas (UAB „Luvel“) ir S. Baltraitis (UAB „Baltas raitelis“).

31 d. įvyko asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto sekcijos narių pasitarimas, kuriame aptarti aktualūs keleivinio transporto klausimai bei išrinkti kandidatai į asociacijos prezidiumo narius. Keleivinio transporto sekcijai priklauso 60 narių, iš kurių 25 – tikrieji, likusieji – kandidatai į narius. Pasitarime dalyvavo 39 įmonių vadovai, iš jų – 17 tikrųjų narių. Asociacijos „Linava“ veiklа bei ateities perspektyvas pristatė prezidentas A. Kondrusevičius. To laiko pagrindinės problemos, aktualios tiek krovinių, tiek keleivių vežėjams – kuro brangimas bei vairuotojų trūkumas, keleivinio transporto priemonių parko atnaujinimas. Asociacijos „Linava“ viceprezidentas M. Grigelis pateikė ataskaitа apie Keleivinio transporto tarybos darbа praėjusiais metais. Situacijа keleiviniame kelių transporte aptarė asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto skyriaus vadovas E. Stolovickis. Keleivių vežėjai užimti prezidento postа pasiūlė A. Kondrusevičiui, prezidiumo nario – M. Grigeliui. šioms kandidatūroms pritarta vienbalsiai.

BALANDIS

3–4 d. Briuselyje vyko Baltijos ir Beniliukso valstybių Jungtinio kelių transporto komiteto posėdis. Lietuvos delegacijoje buvo ir asociacijos „Linava“ Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. Delegacijos nagrinėjo pasikeitimus kelių transporto rinkoje po ES išsiplėtimo bei su tuo susijusias problemas.

4 d. į asociacijа „Linava“ kreipėsi Lietuvos vežėjai dėl ilgų eilių Latvijos Terechovo pasienio punkte gabenant gyvulinės kilmės produktus. Asociacija „Linava“ kreipėsi į LR ambasadа Latvijoje ir RF veterinarinę tarnybа su prašymu padidinti šio posto pralaidumа siekiant išvengti didelių eilių Latvijos ir Rusijos pasienyje.

19 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje pristatyti septynių vežėjų regioninių susirinkimų rezultatai bei aptartos iškeltos problemos ir pasiūlymai, patvirtinta asociacijos vežėjų XVI kongreso darbotvarkė. Visuose vežėjų susirinkimuose vyko dalykiškos ir aktualios diskusijos tiek asociacijos veiklos, tiek bendrais vežėjų verslo klausimais. šiemet asociacijos vežėjai buvo daug aktyvesni. Bendras susirinkimuose dalyvavusių tikrųjų narių rodiklis sudarė 74 proc., o Alytaus regiono susirinkime dalyvavo visos (71 įmonė) narės. Regioniniuose susirinkimuose dalyvavę vežėjai iškėlė 18 kandidatų į asociacijos „Linava“ prezidiumo narius bei patvirtino asociacijos prezidento kandidatūrа – A. Kondrusevičių (UAB „Transvelas“). Asociacijos „Linava“ prezidentas ir 10 prezidiumo narių bus išrinkti XVI kongrese.

25 d. asociacijos „Linava“ Informacinio skyriaus specialistai, siekdami išsiaiškinti Kalvarijos pasienio posto pralaidumа ir reaguodami į regioniniuose pasitarimuose iškeltus klausimus dėl šiame poste susidariusios situacijos, lankėsi Kalvarijos pasienio poste. Dėl šio pasienio kontrolės punkto pralaidumo gerinimo asociacija „Linava“ pateikė pasiūlymus Susisiekimo ministerijai.

GEGUžė

3–5 d. Kybartuose bei Vilniuje vyko Lietuvos ir Rusijos transporto specialistų ir ekspertų susitikimas, kuriame aptarti Kaliningrado tranzito, dvišalių kelionės leidimų, ETMK leidimų panaudojimo ir kiti klausimai. Kybartų pasienio poste Rusijos atstovai susipažino su šio posto organizavimu bei krovinių kontrole. Abiejų šalių ekspertai lankėsi kompanijų „AD REM“ bei „Vingės terminalas“ logistikos centruose ir aptarė krovinių gabenimo iš Lietuvos į Rusijа klausimus naudojant dvišalius kelionės leidimus.

19 d. „Le Meridien Villon“ viešbutyje vyko asociacijos „Linava“ XVI kongresas, kuriame daugiau nei 400 balsavimo teisę turinčių vežėjų įmonių atstovų išrinko asociacijos prezidentа, prezidiumа, revizijos komisijа, patvirtino nutarimus ir priėmė rezoliucijа. Patvirtinus kongreso darbotvarkę, išsamiа ataskaitа apie prezidiumo darbа, krovininio ir keleivinio transporto įmonių ekonominius rodiklius, problemas ir perspektyvа pateikė asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius. Pranešimа apie asociacijos „Linava“ sekretoriato nuveiktus darbus, svarbiausias asociacijos nariams teikiamas paslaugas ir pavaldžių įmonių veiklа XVI kongreso dalyviams pateikė generalinis sekretorius V. Gilys. Su asociacijos revizijos komisijos ataskaita XVI kongresа supažindino šios komisijos pirmininkas M. Drėgva. 2006 m. asociacijos „Linava“ biudžeto projektа XVI kongreso dalyviams pateikė Aukštaitijos regionui atstovavęs prezidiumo narys, Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas R. Pošiūnas. XVI kongresas patvirtino nutarimus dėl asociacijos biudžeto, revizijos komisijos ir narystės mokesčio dydžio bei jo mokėjimo tvarkos. Asociacijos „Linava“ prezidentu dvejų metų kadencijai išrinktas A. Kondrusevičius (UAB „Transvelas“).

24–26 d. Pskove įvyko asociacijos „Linava“ prezidento A. Kondrusevičiaus ir atstovybės Maskvoje vadovo R. Budrevičiaus susitikimai su Pskovo srities muitinės ir „Rostek–Pskov“ atstovais. Susitikimuose aptartos eilių, susidarančių Latvijos ir Rusijos pasienio postuose, bei juridinės pagalbos teikimo vežėjams klausimai.

25–26 d. Hiiumaa saloje (Estija) vyko Estijos, Latvijos ir Lietuvos susisiekimo ministerijų atstovų nuolatinės darbo grupės posėdis, kuriame buvo sprendžiami tarptautinio keleivių vežimo autobusais klausimai. Posėdyje dalyvavo ir asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto skyriaus vadovas E. Stolovickis.

29–31 d. asociacijos „Linava“ Keleivinio transporto sekcijos nariai lankėsi švedijoje, Stokholme, kur susipažino su šios šalies keleivinio transporto sistema.

31 d. asociacija „Linava“ pakvietė vežėjus dalyvauti Muitinės departamento paskelbtoje apklausoje korupcijos apraiškoms išaiškinti.

BIRžELIS

1 d. asociacijos „Linava“ iniciatyva Migracijos departamentas prie VRM kartu su LR užsienio reikalų ministerijos Konsuliniu departamentu, suderinę su Lietuvos darbo birža, parengė supaprastintа procedūrа įdarbinamiems Lietuvos Respublikoje trečiųjų šalių tolimųjų reisų vairuotojams.

5 d. RF veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba (FVFPT) atsižvelgė į asociacijos „Linava“ ir Mėsos perdirbėjų asociacijos siūlymа įkurti Lietuvoje FVFPT įgaliotojo atstovo institucijа, kuri leistų pagreitinti gyvulinės kilmės krovinių vežimа į Rusijа.

15 d. asociacijos „Linava“ Krovininė taryba ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos (VKTI) pareigūnai svarstė ir derino LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) projekto nuostatas, nustatančias papildomas ir diferencijuotas sankcijas už darbo ir poilsio režimo bei kitus pažeidimus.

15–17 d. „Linavos“ mokymo centras organizavo vežėjų kelionę į Svetlogorskа (Kaliningrado sr.), kur Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP mokymo centre „Olimpas“ vyko seminarai kelių transporto teisės klausimais.

20–21 d. Vilniuje vyko 4-asis Naujosios kompiuterizuotos tranzito sistemos (NCTS) pažangos įvertinimo seminaras, į kurį atvyko šimtas atstovų iš Europos Sаjungos šalių bei valstybių kandidačių muitinių, Europos Komisijos mokesčių ir muitų generalinio direktorato, Europos laisvosios prekybos asociacijos šalių. Seminare sudarytos trys darbo grupės, sprendusios skirtingus NCTS veikimo klausimus. Kiekvienos iš grupių atstovai nagrinėjo po keletа iš anksto parengtų temų bei priėmė sprendimus. Vienai iš darbo grupių pirmininkavo Lietuvos atstovas. Pasak NCTS projekto vadovo Lietuvoje Muitinės informacinių sistemų centro direktoriaus pavaduotojo V. Ališausko, mūsų šalies specialistai NCTS klausimais jau yra pripažinti bei vertinami, į jų siūlymus senbuviai visada atsižvelgia. Pranešimа apie muitinio tranzito sistemos vaidmenį verslui skaitė asociacijos „Linava“ TIR departamento direktorius H. Giedrys.

22–23 d. Susisiekimo ministerijoje vyko Lietuvos ir Baltarusijos transporto komisijos posėdis. Lietuvos delegacijoje buvo ir asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius. Lietuvai pavyko papildomai išsiderėti šiems metams 1 000 dvišalių, 10 000 tranzito ir 1 000 trečiųjų šalių kelionės leidimų. Lietuva 2006 m. Baltarusijai papildomai išdavė 1 500 dvišalių, 2 500 tranzito ir 1 000 trečiųjų šalių leidimų. Dvi dienas vykusiame posėdyje pasikeista informacija apie kelių transporto būklę Baltarusijoje ir Lietuvoje bei aptartos tolesnės dvišalio bendradarbiavimo perspektyvos. Pažymėta, kad krovinių vežimas tarp dviejų šalių autokelių transportu tebelieka populiarus ir netgi didėja. Kelių transportu 2005 m. tranzitu per Lietuvа buvo pervežta 252 tūkst. t Baltarusijos krovinių. Lietuva į Baltarusijа eksportavo 384,7 tūkst. t krovinių, o importavo iš Baltarusijos 318,8 tūkst. t krovinių.

29 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje buvo patvirtintos asociacijos tarybų ir komitetų sudėtys bei pavaldžių įmonių „Linavos“ serviso ir „Linavos“ mokymo centro valdybos. Prezidiumo nariai apsvarstė XVI vežėjų kongreso rezoliucijos vykdymo priemonių planа, sekretoriato dalinio pertvarkymo planа bei narystės asociacijoje klausimus. Posėdyje patvirtinta Krovininio transporto taryba (pirmininkas J. Grybauskas – UAB „Lietmaz-Servis“), Keleivinio transporto taryba (pirmininkas M. Grigelis – UAB „Kauno autobusai“), Finansų ir biudžeto komitetas (pirmininkas A. Grigaliūnas – UAB „Refta“), TIR ir muitų komitetas (pirmininkas V. Smaidžiūnas – UAB „Aiginta“), Teisinių ir organizacinių reikalų komitetas (pirmininkas R. Stropus – UAB „Klaipėdos autotransportas“), Darbo su nariais ir socialinių klausimų komitetas (pirmininkas J. Misiūnas – UAB „Ignolita“), Ryšių su užsienio šalimis komitetas (pirmininkas A. Kondrusevičius – UAB „Transvelas“) ir Profesinio ugdymo komitetas (pirmininkas A. Kačinskas – UAB „Arčia“).

LIEPA

4 d. po daugkartinių asociacijos „Linava“ kreipimųsi į Latvijos Respublikos įvairias institucijas dėl Latvijos pasienio postuose greitai gendančių produktų kontrolės formalumų atlikimo bendra eilės tvarka neatitikimo tarptautinėms konvencijoms, Latvijos Ministrų kabinetas pakeitė nustatytа tvarkа ir nuo 2006 m. Liepos 13 d. greitai gendančių produktų pasienio ir muitinės kontrolė atliekama pirmumo tvarka.

13 d. asociacijos „Linava“ surinko ir parengė bei išleido informacijа apie trečiųjų valstybių piliečių įdarbinimo Lietuvos Respublikoje tolimųjų reisų vairuotojais. Leidinyje yra leidimo dirbti Lietuvos Respublikoje gavimo tvarka, darbo sutarties sudarymo aspektai, Lietuvos Respublikos daugkartinės ilgalaikės vizos įforminimo tvarka, vairuotojo liudijimo išdavimo tvarka.

13–14 d. Lietuvos Respublikos ambasada Rusijos Federacijoje kartu su Lietuvos verslo klubu Maskvoje (asociacija „Linava“ yra šio klubo narė, o atstovybės Maskvoje vadovas – klubo valdybos narys) Lietuvos verslininkams surengė dalykinę išvykа į Smolensko sritį. Vežėjų atstovams surengti naudingi susitikimai su Smolensko muitinės, transporto inspekcijos, sanitarijos ir epidemijos bei fitosanitarinės tarnybų vadovais. Su muitinės pareigūnais naudingas susitikimas įvyko pasienio poste „Krasnoje“. Lietuvos transportininkai akcentavo prastа posto infrastruktūrа, kuri sаlygoja sunkvežimių eilių susidarymа bei neefektyvų muitinės darbа.

14 d. asociacija „Linava“ pradėjo konsultacijas su Užsienio reikalų bei Susisiekimo ministerijomis dėl nepakankamo transporto priemonių pralaidumo ir pasienio formalumų įforminimo kontrolės praleidimo punkte Kalvarija–Budziskas.

20 d. asociacijoje „Linava“, prezidentas A. Kondrusevičius, sekretorius A. Baranauskas susitiko su Vį „Regitra“ l. e. p. generaliniu direktoriumi L. K. Jasūdžiu, Transporto registracijos metodikos skyriaus vyriausiuoju specialistu L. Skersiniu bei VKTI viršininko pavaduotoju D. Sadaunyku ir Krovininio transporto skyriaus vedėjo pavaduotoju S. Lingiu. Susitikime aptartas klausimas dėl naujų registracijos liudijimo išdavimo toms transporto priemonėms, kurias įmonės įsigijo po 2006-07-01 lizingo, panaudos ar nuomos būdu.

24–28 d. asociacijos „Linavos“ prezidentas A. Kondrusevičius ir asociacijos atstovybės vadovas R. Budrevičius su darbo vizitu lankėsi Maskvoje. Susitikime su Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP viceprezidentais J. Sudakovu ir A. Vasilkovu aptarti būsimo Lietuvos ir Rusijos bendros kelių transporto komisijos posėdžio dalykiniai klausimai. Susitikime derinta komisijos data ir tematika bei diskutuota dėl 2007 m. kelionės leidimų kvotos ir papildomo leidimų kiekio 2006 m.

RUGPJūTIS

17–18 d. „Linavos“ atstovybės Maskvoje vadovas R. Budrevičius susitiko su Latvijos ir Rusijos pasienio postų Burački–Terechovo muitinės pareigūnais ir aiškinosi galimybes sumažinti krovininio transporto eiles šiame pasienio ruože. Tomis dienomis vilkikų eilė buvo nusidriekusi apie 20 km, o vežėjai patikrinimo turėjo laukti 3–4 paras.

21 d. Muitinės departamentas kreipėsi į asociacijа „Linava“, prašydamas atlikti transporto įmonių apklausа, kodėl Lietuvos vežėjai, gabendami krovinius į Rusijа, vengia važiuoti per Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos perėjimo punktus, pasirinkdami Latvijos ir Rusijos valstybės sienos perėjimo punktus, kuriuose nuolat susidaro milžiniškos eilės.

31 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje buvo patikslintos asociacijos tarybų ir komitetų sudėtys bei jų veiklos planai įgyvendinant XVI vežėjų kongreso rezoliucijos nutarimus. Krovininio transporto taryba pasipildė vežėjų atstovais iš Kauno ir Klaipėdos regionų. Prezidiumo nariai apsvarstė praėjusios kadencijos prezidiumo nutarimus ir jų vykdymo eigа. Prezidiumas pritarė asociacijos įkūrimo 15-os metų jubiliejaus renginio programai. Nutarta įteikti specialius sertifikatus asociacijа steigusioms įmonėms bei apdovanoti „Linavos“ garbės ženklu asociacijai ir kelių transportui nusipelniusius asmenis.

RUGSėJIS

7 d. asociacija „Linava“ žiniasklaidos atstovams surengė spaudos konferencijа, skirtа 15-os metų sukakčiai pažymėti. „Linavos“ vadovai pateikė išsamiа informacijа apie nelengvа asociacijos darbo pradžiа, nueitа keliа, veiklos pasiekimus per 1991– 2006 m. laikotarpį bei artimiausiа perspektyvа. 1991 m. spalio 4 d. Lietuvos vežėjų suvažiavime buvo įkurta Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“. Iš 84 asociacijos steigėjų šiuo metu „Linavoje“ liko 16 vežėjų įmonių. Pasak asociacijos „Linava“ prezidento A. Kondrusevičiaus, gausiausias vežėjų įmonių steigimosi laikotarpis – 1998–2000 metai, kai asociacijos nariais buvo beveik 2 000 vežėjų įmonių. Prisimindamas asociacijos „Linava“ pirmuosius žingsnius ir 15 metų darbo jubiliejų šioje asociacijoje nuo jos veiklos pradžios pažymintis generalinis sekretorius V. Gilys akcentavo, jog siekiant suburti buvusių valstybinių transporto įmonių vežėjus, reikėjo daug sutelktų pastangų, kad Lietuvos transporto įmonės dirbtų ne tik mūsų šalyje, bet ir galėtų pradėti gabenti krovinius į Rusijа, Lenkijа, Baltarusijа, Ukrainа ir kitas valstybes. Labai didelę pagalbа suteikė tuometinė Transporto ministerija (dabar – Susisiekimo ministerija), Lenkijos vežėjų asociacija ir Rusijos vežėjų asociacija ASMAP, jau pažymėjusi 35 metų jubiliejų.

8 d. „Le Meridien Villon“ viršbutyje įvyko iškilmingas asociacijos „Linava“ 15-os metų minėjimas, kuriame pagerbti asociacijai nusipelnę asmenys.

9 d. S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome Kaune įvyko asociacijos „Linava“ X tolimųjų reisų vilkikų bei tarpmiestinių vairuotojų varžybos pagal naujas taisykles. Varžybose dalyvavo 42 tolimųjų reisų vilkikų vairuotojai bei 15 komandų ir 39 tarpmiestinių autobusų vairuotojai bei 13 komandų. Nugalėjo Alfredas žembinskas (UAB „Auto Kalchas“), UAB „Vedauta“, Ramūnas Urbštavičius (UAB „Vilniaus autobusai“) ir UAB Klaipėdos AP.

20–22 d. Astanoje vyko paroda „TransKazachstan 2006 – Transportas ir logistika“ ir tarptautinė konferencija „TransEurazija 2006“. Konferencijos darbe dalyvavo ir Lietuvos delegacija, vadovaujama LR susisiekimo ministro A. Butkevičiaus. Joje buvo ir asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius. Parodoje Lietuvos transporto sistema buvo pristatyta bendrame stende. Asociacija „Linava“ pristatė asociacijos vežėjų teikiamas paslaugas. Parodos metu įvyko Lietuvos ir Kazachstano kelių transporto komisijos posėdis. Buvo aptarti bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Kazachstano kelių transporto srityje klausimai. Delegacijos susitarė šiems metams papildomai pasikeisti po 1 000 kelionės leidimų bei nustatė 2007 m. preliminariа kvotа – 3 000 dvišalių ir 200 trečiųjų šalių leidimų.

20–22 d. asociacijoje „Linava“ lankėsi ir išsamiau susipažino su jos veikla Suomijos keleivių vežėjų asociacijos „Finnish Bus and Coach Association“ atstovai.

23–26 d. Pekine ir šanchajuje vykusiuose verslo forumuose „Atrask Lietuvа – vartus į Europа“ Lietuvos delegacijoje buvo ir asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius. Renginiuose kinų verslininkams buvo pristatytos krovinių gabenimo per Lietuvа galimybės.

25–26 d. Vokietijoje, Hanoveryje, vyko Tarptautinės kelių transporto sаjungos (IRU) Techninės komisijos posėdis bei Vokietijos automobilių pramonės asociacijos (VDA) ir IRU organizuotas bendras simpoziumas „AdBlue naudojimas komercinėse transporto priemonėse“. Renginiuose dalyvavo asociacijos „Linava“ Informacijos ir IT skyriaus vadovas V. Adomaitis ir Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. Buvo aptarta ir patvirtinta IRU Techninės komisijos veiksmų programa 2007 m., kurioje pagrindinis dėmesys skirtas komercinių transporto priemonių konstrukcijos, techninių reikalavimų, svorių ir matmenų, aplinkosaugos bei eismo saugumo klausimams.

26–29 d. asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius V. Gilys, TIR departamento direktorius H. Giedrys ir Muitinės pretenzijų departamento specialistė D. Brazdžionienė dalyvavo Jungtinių Tautų EEK Kelių transporto komiteto darbo grupės muitinės klausimams, susijusiems su transportu (WP.30), 114-oje sesijoje. Vienas iš svarbiausių klausimų – TIR sistemos kompiuterizavimas arba e-TIR projekto įgyvendinimas. Administracinio komiteto posėdyje (AC.2) buvo tęsiamas TIR sekretoriato ir TIR vykdomosios tarybos biudžeto klausimų svarstymas. Pratęsti įgaliojimai IRU platinti TIR knygeles 2006–2010 m., tačiau biudžeto svarstymas atidėtas vėlesniam laikui.

SPALIS

4 d. vykusiame „Linavos“ prezidiumo posėdyje buvo svarstomos svarbiausios septintos kadencijos prezidiumo darbo kryptys. Asociacijos 15-os metų jubiliejaus proga padėkos raštais apdovanoti „Linavos“ steigėjai, pirmos kadencijos tarybos nariai bei kiti nusipelnę transporto specialistai. Svarstydami svarbiausias veiklos kryptis, prezidiumo nariai iškėlė ir aptarė net 19 tuo metu vežėjams aktualių klausimų ir problemų. Labai svarbus vežėjams buvo vairuotojų profesinis rengimas, transporto priemonių savininkų ir naudotojų mokesčio surinkimo ir administravimo sistemos sureguliavimas, kelionės leidimų stygius su Balkanų šalimis bei Kazachstanu, nepatogi mokėjimo už leidimus tvarka VKTI, dalies akcizo už pirktus degalus kompensavimas. Ne mažiau svarbūs klausimai – viešųjų logistikos centrų steigimas, krovinių vežimo liberalizavimas su Lenkija, Italija, tachografų kortelių išdavimo įdarbintiems kitų šalių piliečiams sureguliavimas ir kt. Keleivinio transporto atstovai diskutavo dėl nesaugaus maršrutinių taksi eismo, dėl baudų už važiavimа be bilieto didinimo. Atkreiptas dėmesys, jog nuo rugpjūčio 4 d., nustačius vienodа darbo laiko pradžiа ir pabaigа biudžetinėse įstaigose bei institucijose, tam tikru paros metu susidaro nepravažiuojamos transporto spūstys beveik visuose didžiuosiuose šalies miestuose. Spręsdamas minėtus klausimus asociacijos „Linava“ prezidiumas numato bendradarbiauti su atitinkamais Seimo komitetais, Susisiekimo, švietimo ir mokslo ministerijomis bei kitomis kompetentingomis institucijomis.

6 d. Briuselyje vyko IRU Socialinių reikalų komisijos posėdis, kuriame dalyvavo asociacijos „Linava“ Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas ir advokatas J. Usonis. Posėdyje patvirtinta komisijos veiklos programa 2007 m. Joje numatyta daugiausia dėmesio skirti vairuotojų darbo ir poilsio laiko naujų reikalavimų įgyvendinimo, naktinio darbo laiko ypatumų taikymo problemoms spręsti, taip pat klausimams, susijusiems su Bulgarijos ir Rumunijos įstojimu į ES nuo 2007 m. sausio 1 d. nagrinėti.

12 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius, generalinis sekretorius V. Gilys ir sekretorius-vyriausiasis finansininkas A. Darginavičius dalyvavo dalykiniame susitikime su Rusijos ambasados Lietuvoje Konsulinio skyriaus vadovu V. Kuznecovu ir aptarė vizų vairuotojams į Rusijа gavimo procedūras bei rusų vežėjų problemas mūsų šalyje.

13 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius, atstovybės Maskvoje vadovas R. Budrevičius bei Informacinio ir IT skyriaus vadovas V. Adomaitis susitiko Muitinės departamento Vilniaus teritorinės muitinės vadovais ir aptarė padėtį Lietuvos ir Baltarusijos pasienio punktuose.

18 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius ir atstovybės Maskvoje vadovas R. Budrevičius susitiko su Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP, kitų transporto institucijų vadovais ir tarėsi dėl papildomų kelionės leidimų kvotų 2006 metams bei dėl 2007 m. preliminarios leidimų bazinės kvotos. Su ASMAP vadovybe tartasi, kad 2006 metams mūsų vežėjams papildomai skiriamų kelionės leidimų skaičius siektų 5 000 vnt. Atsižvelgdamas į didėjančiа prekybа su Rusija, A. Kondrusevičius pasiūlė 2007 m. nustatyti preliminariа 100 000 rusiškų kelionės leidimų bazinę kvotа. Rusijos atsakingų institucijų atstovai pažadėjo apsvarstyti pateiktus siūlymus ir priimti abiem pusėms tinkamus sprendimus. Maskvoje asociacijos prezidentas taip pat susitiko su Lietuvos ambasadoriumi Rusijoje R. šidlausku ir aptarė aktualias vizų į Rusijа gavimo procedūras.

19 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius, viceprezidentai J. Grybauskas ir M. Grigelis bei transporto politikos sekretorius A. Baranauskas susitiko su susisiekimo ministru A. Butkevičiumi ir sekretoriumi R. Gradausku. Susitikime asociacijos vadovai pateikė ministrui pažymа apie pagrindines kelių transporto verslo problemas ir aptarė galimus jų sprendimo būdus. Viena iš jų – netrumpėjančios krovininio transporto eilės Latvijos ir Rusijos pasienyje. Asociacijos vadovai prašė ministro daryti įtakа latvių atsakingoms institucijoms, kad ši problema būtų kuo skubiau sprendžiama, nes vien vežėjų asociacijų pastangų jau nebepakanka. Ne mažiau svarbūs klausimai – viešųjų logistikos centrų steigimas, krovinių vežimo liberalizavimas su Lenkija, Italija, skaitmeninių tachografų kortelių išdavimo įdarbintiems kitų šalių piliečiams sureguliavimas ir sunkvežimių eilių Kalvarijos–Budzisko pasienio poste problemos sprendimas. Labai svarbus vežėjams yra nepatogios mokėjimo už leidimus tvarkos VKTI sureguliavimas ir dalies akcizo už pirktus degalus kompensavimas.

25–27 d. Berlyne vyko 17-asis Tarptautinis Europos transporto ministrų konferencijos (ETMK) ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) transporto politikos ir ekonomikos simpoziumas „Globalizacijos privalumai“, kuriame dalyvavo asociacijos „Linava“ Informacijos ir IT skyriaus vadovas V. Adomaitis bei Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas.

LAPKRITIS

2–3 d. Kijeve vyko Lietuvos ir Ukrainos kelių transporto komisijos posėdis. Lietuvos delegacijoje buvo ir asociacijos „Linava“ Krovininio transporto skyriaus vadovas G. Ramaslauskas. Pagrindinis posėdžio klausimas – nustatyti kelionės leidimų kvotas tarptautiniams krovinių vežimams. 2006 m. Ukraina sutiko papildomai skirti mūsų vežėjams dar 200 leidimų krovinių vežimams į / iš trečiųjų šalių. Suderinta preliminari kelionės leidimų kvota 2007 m.: 5 000 bendrųjų leidimų, 1 100 leidimų krovinių vežimams į / iš trečiųjų šalių ir 800 leidimų krovinių vežimams į / iš trečiųjų šalių, neatleistų nuo kelių mokesčių. šalys pažymėjo, jog nepritaria kai kurių ES valstybių pasiūlymams mažinti bendrа ETMK leidimų kvotа ir sieks, kad šių siūlymų būtų atsisakyta.

15 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimа Nr. 1116 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 21 d. nutarimo Nr. 447 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo“ (žin., 2006, Nr. 124-4689). Nutarime iš dalies atsižvelgta į pagrindines asociacijos „Linava“ išsakytas kritines pastabas dėl transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio mokėjimo tvarkos. Remiantis šio nutarimo 1.6.5. punktu, po 2007 m. sausio 1 d. sumokėtas metinis mokestis galios 12 mėnesių nuo sumokėjimo dienos. šiuo metu metinis mokestis galioja einamuosius metus iki kitų metų sausio 31 d. Vadovaujantis 1.6.6. punktu nebereikalaujama, kad elektroniniu būdu sumokėto dienos, savaitės ir mėnesio mokesčio dokumentai būtų patvirtinti banko. šiuos dokumentus pakanka patvirtinti įmonės vadovo parašu ir įmonės antspaudu. Nutarime nustatyta, kad nuo 2007 m. liepos 1 d. bus įvesta vinječių sistema bei pavesta Susisiekimo ministerijai iki 2007 m. balandžio 1 d. patvirtinti vinječių formа, jų reikalavimus, įsigijimo ir naudojimo tvarkos aprašа. Asociacija „Linava“ toliau derėsis su Susisiekimo ministerija, kad šiame apraše būtų numatyta galimybė susigrаžinti sumokėtа metinį mokestį ar jo dalį transporto priemonės nurašymo, pardavimo ar vagystės atvejais arba nepanaudotа mokesčio dalį įskaityti kitoms įmonės transporto priemonėms.

17 d. Lietuvos delegacijos iniciatyva Medininkų kelio poste susitiko Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos muitinių bei vežėjų automobiliais asociacijų vadovai, diplomatai. Asociacijai „Linava“ susitikime atstovavo prezidentas A. Kondrusevičius, generalinis sekretorius V. Gilys ir Informacinio skyriaus vadovas V. Adomaitis. Susitikimo tikslas – išnagrinėti priežastis, dėl kurių vežėjai, gabenantys krovinius į Rusijа, renkasi krovinių gabenimo maršrutus per Latvijos pasienio punktus, gaišta laikа milžiniškose eilėse, tačiau nevažiuoja per Baltarusijа, kur Medininkų, šalčininkų, Raigardo ir Lavoriškių kelio postuose eilių nėra. Lietuvos ir Latvijos vežėjų asociacijos bendru laišku kreipėsi į RF, Lietuvos ir Latvijos valstybines institucijas dėl nepaprastos padėties Latvijos pasienio postuose, atkreipdamos dėmesį, kad situacija gali tapti nekontroliuojama dėl ypač didelių transporto priemonių srautų prieš šventes.

21 d. Latvijos pareigūnai pasienio kontrolės postuose sugriežtino transporto priemonių ir asmenų kontrolę bei apribojo krovininio transporto pralaidumа (4 transporto priemonės per 1 val.). Dėl šių priežasčių Lietuvos pusėje susidarė labai ilgos eilės. Vežėjai dėl prastovų patiria didelių nuostolių, laiku neįvykdomi krovinių gabenimo užsakymai, pažeidžiamas vairuotojų darbo ir poilsio režimas. Asociacija „Linava“ kreipėsi į Susisiekimo ir Užsienio reikalų ministerijas prašydama padėti spręsti susidariusių eilių problemа Lietuvos ir Latvijos pasienio punktuose.

23 d. vykusio asociacijos prezidiumo posėdžio pagrindinis klausimas – krovininio transporto eilės Lietuvos ir Latvijos pasienio postuose bei Latvijos ir Rusijos pasienio postuose. Asociacijos prezidiumo narių nuomone, ribodami įvažiavimа į Latvijа, latviai siekia reguliuoti krovininio transporto eiles Latvijos ir Rusijos pasienio postuose. Tačiau tokie metodai pažeidžia ES pripažintus laisvos konkurencijos principus. Posėdyje nuspręsta išplatinti asociacijos pareiškimа dėl Latvijos institucijų sprendimų, kurie pažeidžia ES teisines nuostatas dėl laisvo asmenų ir prekių judėjimo. Prezidiumo nariai taip pat aptarė galimybes kreiptis į Lietuvos ir ES teisines institucijas dėl šalies vežėjų nuostolių kompensavimo.

23 d. atstovybės Maskvoje vadovas
R. Budrevičius vyko į Pskovo muitinę (Rusijos Federacija). Kelionė automobiliu tęsėsi maršrutu Vilnius–Zarasai–Smėlynės postas–Daugpilis (Latvija)– Rezeknė (Latvija)–Grebnevo postas (Latvija)–muitinės postas Ubylinka (RF)–Pskovas. Kelionės tikslas – darbo susitikimas su Pskovo muitine bei situacijos Latvijos keliuose analizė. Pervažiavus visа maršrutа, vadovas atsakingai teigė, jog paskutiniai oficialūs Latvijos valstybinių institucijų pareiškimai dėl neva gamtos stichijos padarytos žalos keliams bei vykstančių kelio remonto darbų neatitiko tikrovės.

28 d. asociacija „Linava“ kreipėsi į Lietuvos ir ES institucijas dėl vežėjų diskriminacijos Latvijos pasienyje. Dėl to asociacija „Linava“ kreipėsi į Lietuvos Prezidentа V. Adamkų, susisiekimo ministrа A. Butkevičių, Užsienio reikalų ministerijа ir Europos Komisijos institucijas. Reaguodamas į „Linavos“ pateiktа informacijа, Tarptautinės kelių transporto sаjungos (IRU) generalinis sekretorius M. Marmy išsiuntė kreipimаsi Lietuvos ir Latvijos premjerams, kviesdamas nedelsiant išspręsti šiа problemа. Po „Linavos“ kreipimosi Lietuvos susisiekimo ministras A. Butkevičius išsiuntė laiškа Europos Komisijai, kuriame informavo, jog Latvija riboja važiavimа Lietuvos ir kitų šalių vežėjams per Lietuvos ir Latvijos sienа. Siekdama konstruktyvaus problemos sprendimo bei informuodama apie neteisėtus Latvijos veiksmus, asociacijos vadovybė oficialiais raštais kreipėsi į Europos Komisijos prezidentа
M. Barroso, EK Energetikos ir transporto generalinį direktorių M. Ruete, EK Vidaus rinkos ir paslaugų generalinį direktorių T. Stoll ir EK įmonių ir pramonės generalinį direktorių H. Zourek.

29–30 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius ir generalinis sekretorius V. Gilys Varšuvoje susitiko su Lenkijos vežėjų asociacijos ZMPD vadovais ir dalyvavo abiejų šalių Ekonominio bendradarbiavimo komisijos posėdyje. Buvo derintas bendras pareiškimas dėl Latvijos veiksmų pasienyje bei vežėjų žalų išieškojimo, aptartas Lenkijos Vyriausybės siūlymas įvesti apribojimus įvežti degalus iš Baltarusijos į Lietuvа sunkvežimių ir automobilių bakuose. Lietuvos ir Lenkijos Ekonominio bendradarbiavimo komisijos posėdyje dalyvavo asociacijos prezidentas
A. Kondrusevičius ir PVM grаžinimo skyriaus vadovė D. Andruškevičienė. Posėdžio darbotvarkėje svarstyta 11 klausimų, iš jų 4 – susiję su kelių transportu. Pagrindinė diskusija transporto tema buvo krovinių vežimų iš trečiųjų šalių liberalizavimas.

30 d. Tarptautinio forumo „Transportas ir ekspedicija“ dalyviai, asociacijos „Linava“ viceprezidento J. Grybausko iniciatyva, su pareiškimu kreipėsi į Latvijos Respublikos atsakingas institucijas dėl neteisėto transporto priemonių pralaidumo ribojimo Lietuvos ir Latvijos pasienio postuose.

30 d. Europos Komisija iškėlė bylа dėl Latvijos veiksmų dirbtinai sudarant eiles Lietuvos ir Latvijos pasienyje.

GRUODIS

1 d. paskelbtas asociacijos „Linava“ viceprezidento Jono Grybausko kreipimasis, kuriame atkreiptas dėmesys, kad vienašališkas ir nepagrįstas Latvijos Respublikos sprendimas reguliuoti įvažiavimа į šiа šalį prieštarauja Europos Sаjungos teisinėms nuostatoms dėl laisvo prekių judėjimo ES teritorija. Kreipimesi prašoma visų vežėjų, kurių transporto priemonės prastovėjo eilėse Lietuvos ir Latvijos pasienyje, pateikti duomenis apie patirtus nuostolius.

1 d. pasienyje nebeliko krovininių automobilių eilių išvykti iš Lietuvos į Latvijа. 10 valandа 7 minutės eilė ištirpo paskutiniajame – Smėlynės – pasienio kontrolės punkte.

12–14 d. asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius ir atstovybės Maskvoje vadovas R. Budrevičius dalyvavo susitikimuose su Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP ir transporto institucijų vadovais bei su Lietuvos ambasados Rusijoje atstovais. Susitikimuose aptarti vežėjams svarbūs klausimai: kelionės leidimų bazinės kvotos 2007 m., bendradarbiavimo plėtra tarp asociacijų ir kitos aktualijos. Pasirašytas svarbus susitarimas, kuris numato, kad 2007 m. nustatoma bazinė dvišalių kelionės leidimų kvota sudaro 95 000 vnt., o bazinė trišalių kelionės leidimų kvota – 4 000 vnt.

Parengė Kazys MATAČIŪNAS

"Vežėjų žinios"
Gruodis Nr. 24 (132)

"Linava" informuoja

Asociacijos „Linava“ veiklos kronika 2006 metai

Vž informacija

Kelininkų darbai ir saugaus eismo priemonės

Teisė

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams