Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

„SUDEGANTYS“ DARBE

Jeigu tarnyboje nei iš šio nei iš to vis užgriūva nuovargis, ima erzinti kolegos, o nuo galvoje šmėkštelėjusios minties apie darbа pradeda tvinksėti smilkiniai, psichologai nustato diagnozę „Emocinio sudegimo simptomas“.

Užmokestis už bendravimа

„Emocinio sudegimo sindromas“ - viena iš pavojingiausių profesinių ligų tiems, kurie dirba su žmonėmis arba vadovauja jų kolektyvams. Jos raida laipsniška - dviejų stadijų.

Pirmoji. Dingsta gyvenimo džiaugsmas, į visus įvykius žvelgiama tarsi pro rūkа. Sugrįžus namo, vis dažniau nori pasakyti: „Palikite mane ramybėje!“.

Jeigu nesiimama priemonių, prasideda antroji stadija. Pagrindinis jos bruožas - pradeda erzinti tie kolegos, su kuriais tenka dažniau bendrauti. Iš pradžių žmogus tvardosi ir tik retsykiais pasako vienа kitа aštresnę replikа. Tačiau vidinė įtampa auga, ir galų gale emocijos išsilieja ant visai niekuo dėtų bendradarbių ar pavaldinių galvų. Po tokio „pratrūkimo“ dažniausiai apima gėda ir kaltės jausmas.

Trečioji stadija - visiškas specialisto krachas. Pamažu pradedamos prarasti profesinės vertybės, atsiranda abejingumas viskam ir ciniškas požiūris į žmones. Tokiam asmeniui kolektyvo narių rūpesčiai - nė motais, nedomina ir anksčiau mėgtas savo paties darbas. Ilgiau ar intensyviau pabendravus tarnyboje, gali atsirasti galvos skausmas, pykinimas, po darbo paprastai apima apatija, o naktimis ima kamuoti nemiga. Gali visiškai dingti apetitas arba, atvirkščiai, kilti noras nuolat kа nors kramsnoti. Kai kurie žmonės bando atsikratyti įtampos svaigindamiesi alkoholiu arba lošdami azartinius žaidimus, deja, pagerėjimo nesulaukia.

Darboholikų mitai

Psichologai teigia: kad netaptumėte „emocinio sudegimo“ auka, reikia išsiugdyti protingа požiūrį į save, į kitus žmones ir į einamas pareigas. Dažniausiai emociškai sudega asmenys, kurie laiko teisingais keturis labiausiai paplitusius mitus. Pirmasis : „Gyventi reikia dėl kitų“.

Pagrindinė šio mito idėja - „žmogus privalo aukotis“. Tokie žmonės atsisako asmeninių interesų ir niekada neįsivaizduoja, kad galėtų leisti sau pasijusti silpnesniems arba paprašyti kieno nors pagalbos. Jie draudžia sau demonstruoti paprastus žmogiškus jausmus, o darbа laiko ne normaliu procesu, o „laimėjimų siekimu“, „kopimu į viršūnes“. Besilaikantieji šio mito sielos gilumoje save laiko geresniais už kitus ir niekuo nepasitiki.

Kaip sau šiuo atveju padėti?

• Prisiminkite: esate ne monumentas, o gyvas žmogus, vadinasi, turite teisę pasirūpinti savimi. Pradėkite nuo griežto laiko paskirstymo darbui bei asmeniniam gyvenimui ir niekada daugiau šių valandų nepainiokite.

• Darbe griežtai pasiskirstykite: už kа atsakote jūs, o už kа - kolegos arba pavaldiniai. Pasidžiaukite tuo, kad savo pareigas atliekate puikiai.

• Jums itin reikalinga artimųjų parama. įsileiskite į savo gyvenimа keletа patikimų asmenų, kurie nesusieti su jumis darbo santykiais. Pasakykite sau: su šiais žmonėmis aš dalinsiuosi mintimis, planais, o prireikus - paprašysiu pagalbos.Antrasis : „Jeigu ne aš, tai kas?“

Toks žmogus jaučiasi savo rogėse tik tada, kai kа nors gelbsti. Panašūs asmenys sugeba sukelti aplinkiniams nervinį drebulį, kišdamiesi į jų reikalus ir duodami nesibaigiančių patarimų dėl menkiausių smulkmenų. Bet jeigu įsigilinsime, pamatysime, kad „skęstančiųjų“ gelbėjimas - vienintelis prieinamas būdas pasijusti reikalingiems ir pademonstruoti kitiems tam tikrа valdžiа.

Kaip sau šiuo atveju padėti?

• įsidėmėkite kartа ir visiems laikams: jeigu gyvenate tik kitų rūpesčiais, rizikuojate niekada negyventi asmeninio gyvenimo.

• Jeigu esate „profesionalus gelbėtojas“, duokite žmonėms tiktai darbo patarimų, o ne tų, kurie susiję su jų privačiu gyvenimu.

• Geriausias būdas pasirūpinti žmogumi - padėti jam suprasti, kad savo problemas jis gali išspręsti savarankiškai.

• Kiekvienаsyk, kai kyla noras kа nors „išgelbėti“, paklauskite savęs poros dalykų: „Ar jam ši pagalba reikalinga?“ ir „Gal jis susidoros pats?“Trečiasis : „Aš privalau būti visiems geras“.

Apie tokius žmones sakoma: „Nori būti medumi“. Mat tiesiog negali niekam nieko atsakyti, nes baiminasi, jog tie įsižeis! Aplinkiniai tuo su malonumu naudojasi, ir „gerasis žmogus“ tа jaučia. Pamažu tokio geradario sieloje kaupiasi kankinantis skriaudos ir pykčio jausmas.

Kaip sau šiuo atveju padėti?

• Egzistuoja puikus aforizmas: „Nusiramink, tu negali būti atsisukęs veidu į visus, kai kam tenka ir kitos pusės“.

Stambiomis raidėmis užrašykite jį savo kalendoriaus lape - tegu jis visada guli prieš jūsų akis.

• Gerai išstudijuokite ne tik savo pareigas, bet ir teises. Prisiminkite: jūs turite teisę būti savimi ir veikti, vadovaudamiesi savo interesais!

• Išmokite pasakyti „Ne!“, nejausdami nei susierzinimo, nei kaltės.

• Nebijokite, kad ant jūsų įsižeis: paprastai įsižeidžia tie, kuriems buvo naudinga manipuliuoti jumis.Ketvirtasis : „Darbas - svarbiau už viskа!“

šio mito pasekėjai, užbaigę vienа darbа, nesuteikia sau galimybės atsipūsti, apsižvalgyti, pasidžiaugti, o tuoj pat suranda ir ima šturmuoti dar vienа „viršūnę“. Darboholikai labai rimtu reikalu laiko darbа ir yra tikri, jog už juos niekas geriau nepadarys.

Kaip sau šiuo atveju padėti?

• Prisiminkite: „Abejingumas sau - nusikaltimas sau“. Jūs turite teisę į laisvalaikį.

• Išeidami į namus, ne tik užgesinkite šviesа, bet ir palikite darbovietėje visus dalykinius reikalus. Namuose - jokių pokalbių apie tarnybа ir apie su ja susijusias problemas.

• Atėję į namus, išsyk lįskite į dušа ir persirenkite. Taip jūs psichologiškai atribosite dvi skirtingas gyvenimo sferas - darbа ir poilsį.

• Raskite sau įdomių pomėgių ir skirkite jiems tam tikrа laiko dalį.

Parengė Dana KURMILAVIčIūTė

"Transporto pasaulis"
Liepa Nr. 7(43)

"Linava" informuoja

Naujienos

Aktualijos

EUROPOS TEISINGUMO TEISMAS šALINA KLIūTIS

Lietuvos muitinė: vežėjams darbas palengvėjo, bet problemų dar liko

Psichologija

„SUDEGANTYS“ DARBE

Servisas

Braziliški COFAP amortizatoriai okupuoja Europа

Užsienyje

Kilmė - olandiška, gimtinė - Anglija

SCHMITZ CARGOBULL: ilgametė patirtis, naujovės ir mobilumo garantija

„DRAMBLIų LENKTYNIų“ PABAIGA ?

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

IRU: Eurazijos ekonominė erdvė - XXI amžiaus perspektyva

Žinotina

SKUBėK LėTAI - SUTAUPYSI

VKTI: kas, kada ir kaip tikrinama

Paslaugos

„Linavos“ serviso komanda dirba vežėjams

Keleivinis transportas

UTENIšKIAI šVęS PENKIASDEšIMTMETį

Vežėjo kalendorius

Nedarbo dienos europoje

Technika

Galingieji mažyliai MULTICAR

Teisė

Prasikaltusio darbuotojo atleidimas iš darbo

Muziejus

LAZ-695: PRADžIų PRADžIA