Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

SAVO LAIKO KALVIS

Esama įmonių, mokančių protingai manipuliuoti savo laiku. O kа veikti to nesugebantiems? Mokytis, mokytis ir dar kartа mokytis! Juk psichologai teigia: kiekvienas žmogus - savo laiko kalvis.

Apskaita ir kontrolė

Iš pradžių gerai būtų nustatyti, kam švaistome savo laikа.

Eksperimentui pasirinkime bet kuriа darbo dienа. Bloknote susirašykime VISUS vienos dienos savo veiksmus ir sugaištа laikа. Tarkim, kokiam nors dokumentui parengti prireikė 40 minučių. Neužmirškite pažymėti: iš jų penkios minutės skirtos žinynui suieškoti, aštuonias minutes įsispitrijus žiūrėta pro langа mаstant, kaip paprašyti kaimynа, kad padėtų jums suremontuoti varvantį čiaupа… Pabaigoje susumuokite rezultatus: kiek laiko prireikė „grynajam veiksmui“, kiek iššvaistyta veltui dėl savo neatidumo, susiklosčiusių aplinkybių ir kitų priežasčių.

Jeigu panašus užsiėmimas jums atrodo labai nuobodus, pabandykite pradėti nuo pagrindinių dalykų. Iš pradžių sužymėkite svarbiausius darbus, o po to pereikite prie detalių.

Praktika rodo: daugiausia laiko sugaištame atlikdami rutininius, smulkmeniškus darbus. Pasakysime iškart: pastebėsite, kad porа taip reikalingų jums valandų paaukojote ieškodami nebrangaus meistro draugo automobiliui… Nors verk iš apmaudo…

Dabar žvilgtelėkime į savo užrašus. Vaizdumo dėlei paimkime keletа spalvotų flomasterių ir išskirkime:

• tai, kas turėjo reikšmės asmeniškai jums, buvo absoliučiai svarbu ir neišvengiama;

• tai, be ko ramiausiai galėjote išsiversti;

• tai, kа galima laikyti ne itin reikšmingu, tačiau maloniu ir teikiančiu pasitenkinimа;

• tai, kas įėjo į jūsų pareigas.

Būtent tokiu neįmantriu būdu galima išsiaiškinti labai svarbų dalykа: kur dingsta jūsų laikas. Jeigu didžioji dalis iššvaistoma niekniekiams, tikrai svarbiems dalykams jo nelieka. Nejučia pradedate trypčioti vietoje. Ir atvirkščiai: dirbant vien be galo rimtus ir reikšmingus darbus, anksčiau ar vėliau pasireiškia persitempimo simptomai ir ima augti streso grėsmė. Juk gyvenimo negalima atidėti „vėlesniam laikui“. Be kilimo aukštyn karjeros laiptais, esama ir neprivalomų, bet tokių mielų džiaugsmų: susitikimų su draugais, pasivaikščiojimų po miestа, žydro dangaus…

Atsižvelkime į savo

individualius ypatumus

žmogaus energetinis potencialas, aktyvumo lygis per dienа kinta. Tikriausiai ir patys pastebėjote: vienu metu mūsų mintys yra aiškios, šviesios ir mаstyti lengva, o kitаsyk - nors galvа į sienа daužyk - nieko nesuvoki! Kiekvieno žmogaus biologinis ritmas - savas, ir reikia mokėti jį protingai išnaudoti. Bet kuri veiklos sritis reikalauja iš mūsų fizinių, protinių, dvasinių sаnaudų, todėl sugebėjimas išnaudoti savo bioritmus, prisitaikyti prie jų - viena iš pačių patikimiausių priemonių papildomiems laiko ištekliams surasti.

Tarkim, iš prigimties esate „pelėda“. Mažai tikėtina, kad jūsų šefas atsižvelgs į šiа ypatybę ir leis ateiti į darbа vėliau. Bet pasistengti surikiuoti darbus, atsižvelgiant į šiа savo organizmo savybę, galima. Pavyzdžiui, rytines valandas paskirti rutininiam darbui, nereikalaujančiam ypatingos įtampos. Po pusiaudienio, jūsų galvai pradėjus mаstyti aiškiau, jau galima užsiimti problemų sprendimu.

O štai dar vienas būdas laiko atsargai sukaupti. Ekonomiškai išnaudokite minutes! Tarkim, kolegos įprato kreiptis į jus patarimo dėl įvairių smulkmenų. Pagalba, suprantama, šventas dalykas, tačiau pasistenkite jai skirti minimaliai laiko. į svetimas problemas smarkiai nesigilinkite. Pasiūlykite pasikviesti meistrа iš kompiuterių aptarnavimo centro, nesukdami galvos, kodėl ėmė streikuoti kolegos spausdintuvas.

Laikykite vagį!

Visų darbų nenudirbsi - tai aišku. Neverta „siekti rekordo“ ir visiškai išsunkti savo jėgas, stengiantis padaryti viskа iškart ir beveik idealiai. Jeigu dėl objektyvių priežasčių savo planų negalėsite įgyvendinti numatytu laiku ir neįstengsite pakeisti situacijos, nepulkite nei į panikа, nei į depresijа. Tiesiog pabandykite susitarti dėl laiko pratęsimo. Beje, vadovybė į šiuos dalykus dažniausiai žvelgia supratingai ir veikiau truputėlį palauks negu gaus skubotai atliktа darbа. O su tais, kurie kėsinasi į šventа jūsų laikа ir atitraukia nuo darbų, teks kovoti. čia jau neišsiversite be specialių priemonių.

įsisavinkite malonaus atsisakymo menа. Bandymus „užkrauti“ jus svetimų problemų sprendimu galima sustabdyti žodžiais: „Atleiskite, turiu tik kelias laisvas minutes“. Jeigu jus užspeitė į kampа, apsiribokite tik trumpais patarimais. Nesiginčykite ir nepalaikykite pokalbio - taip jis greičiau pasibaigs.

Išnaudokite mimikos ir gestų kalbа. įkyriam kolegai galima duoti suprasti apie savo užimtumа reikšmingai žvilgčiojant į laikrodį, demonstratyviai atsidūstant, susikaupus žiūrint į popierius ir t. t.

Kitаsyk geriau iškart be jokių užuolankų pasakyti bendradarbiui: esate be galo užimtas, taigi dėl smulkmenų geriau nesikreipti.

Pasigirdę artimų žmonių telefonų skambučiai - Dievo rykštė! Iš anksto susitarkite su jais, kokiu laiku jums galima skambinti į darbа.

Antisklerozė

Daugumа mūsų gyvenimo įvykių galima suskirstyti į dvi rūšis: į tuos, kuriuos įmanoma prognozuoti, ir į tuos, kurie nukrenta mums ant galvos tarsi sniegas iš dangaus. Iš principo netgi nenumatytа reiškinį galima pasukti reikiama linkme. Bet tam reikia laiko. Kaupdami savo laiko rezervus, pabandykite iš anksto paprognozuoti, numatyti šį bei tа, kas pagal tikimybę gali įvykti šiame etape.

Savo darbų kalendoriuje sudarome skubių veiksmų sаrašа. čia sužymime tai, kа būtina atlikti iki atitinkamo laiko. Pavyzdžiui, atiduoti ataskaitа, išvykti į komandiruotę ir t. t. Išanalizuokite informacijа. Veikiausiai išsyk taps aišku: kai kа teks įvykdyti besаlygiškai, kai kа bus galima sujungti, o be ko paprasčiausiai apsieiti. Jeigu vienam laiko tarpui tenka keletas darbų, reiks apmаstyti jų eiliškumа. Vėliau bus galima suskirstyti darbus į atitinkamas kalendorines dienas.

Po to sudarome svarbių darbų sаrašа. į jį įtraukiame viskа, kas mums turi principinės reikšmės. Pavyzdžiui, laiku nepaskambinus, galima prarasti svarbų klientа.

Ir, pagaliau, egzistuoja neatidėliotinų darbų sаrašas. Juos pavėlinus, laukia nemalonumai. Neapmokėsite sаskaitų - išjungs telefonа. Beje, reikėtų siekti, kad šio sаrašo nebūtų apskritai. Niekada nelaukite paskutinės dienos!

Organizuokite savo laikа!

Informacija apmаstymui: dėl neaiškių priežasčių bet kuriam darbui sugaištama dvigubai daugiau laiko negu buvo planuota. Todėl nusprendę sutilpti, tarkim, į dvi valandas, išsyk padauginkite laikа iš dviejų - nepasigailėsite! Organizuokite savo laikа! Bet nesistenkite aprėpti to, kas neaprėpiama, ir nepraraskite realybės jausmo. Bandymas gyventi pagal principа: „Galima spėti visur“ pasmerktas žlugti. Todėl, sudarinėdami „kovinių veiksmų planа“, neužmirškite sukurti prioritetų sistemos ir adekvačiai paskirstyti krūvio. Ir būtinai planuokite darbus taip, kad liktų laiko poilsiui.

Parengė Dana KURMILAVIčIūTė

"Transporto pasaulis"
Kovas Nr.3 (39)

"Linava" informuoja

Naujienos

Alternatyvos

25,25 ar 18,75 metro, 60 ar 40 tonų?

Biodyzelinas iš atliekų

Nauji modeliai

šALDYTUVAI Iš VIELIUNIO

Turkiškasis „Deimantas“

Psichologija

SAVO LAIKO KALVIS

šeima

MILčIJA: patikimumo garantas - šeimyninė atsakomybė

Statistika

Naujienos

Lietuvoje ir pasaulyje

Asociacijos „Linava“ paaiškinimas

Naujienos

Transporto politika

Vairuotojų pažymėjimai: saugumo ir laisvo judėjimo užtikrinimas

Keleivinis transportas

TIK DIRBDAMI NAUJOVIšKAI IšLIKSIME...

Vežėjo kalendorius

Nedarbo dienos

Technika

EC reiškia energijos taupymа

KETURIOS PAVAROS, PENKIOS…, šEšIOS… -O GAL DAR DAUGIAU?

Teisė

Europos Sаjungos transporto teisų

Verslo etika

Liežuvis vienas, ausys - dvi

Muziejus

Senasis „maršrutinukų“ pirmtakas