Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

SIGNALAI Iš KARšTūJų TAšKų

Skrandis nemėgsta dviejų metų laikų - rudens ir pavasario. Mat būtent tuo sezonu jis labiausiai ima nerimauti ir pradeda kankinti ar netgi terorizuoti savo šeimininkа.

Rudenį paaštrėja pagrindinės virškinimo sistemos ligos - skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Dvylikapirštės žarnos opa sergama 5-7 kartus dažniau negu skrandžio. Tačiau abi iš esmės yra vyriškos ligos - keturiems šia liga sergantiems stipriosios lyties atstovams tenka viena moteris. Virškinimo organų būklė tiesiogiai susieta su nervais ir į psichines perkrovas reaguoja įvairiais sutrikimais. Tai tik iš pažiūros vyras - griežtas ir santūrus, tradiciškai slepiantis savo išgyvenimus. Stresai nedingsta be pėdsakų - jie nepastebimai graužia organizmа iš vidaus. O skrandis - puikus taikinys, į kurį galima nukreipti visа savo galiа.

Opos daugiausia atsiranda itin atsakingiems, pareigingiems ir kruopštiems žmonėms. Taigi laimėjimai iškovojami ne taip paprastai, neretai už juos tenka mokėti gana aukštа - savo sveikatos - kainа. Be abejo, turi įtakos ir įprotis valgyti bet kur ir bet kа… O tai - tradicinis vairuotojų bruožas. Turbūt reto į tolimus reisus važinėjančio žmogaus mitybа galėtume pavadinti visaverte. Skrandis įtemptos kelionės sаlygomis tampa talpa, į kuriа kemšama ir pilama viskas, kas tuo metu pasitaiko po ranka.

Jeigu esate storas, jis vis tiek plonas

Skrandis - jautrus ir subtilus organas. Tiesiogine šio žodžio prasme. Jo sienelių storis siekia viso labo 2-3 mm. Apimtis - 2,5-3 litrai. Pagrindinė jo funkcija - virškinti. Be to, skrandis sumaišo maistа parengdamas jį tolesniam įsisavinimui, palaiko reikiamа hemoglobino lygį, išskiria hormonus ir baltymus, atsakingus už imunitetа. Trumpiau kalbant, tai anaiptol ne koks primityvus organas kaip jį įsivaizduojame.

Opa - savigraužos požymis

Dėl streso (o kuris vairuotojas kelyje jo nepatiria!) poveikio sutrinka pusiausvyra tarp skrandžio sulčių rūgštingumo bei natūralių rūgštims atsparių apsauginių mechanizmų ir skrandis pradeda neįstengti savęs apsaugoti. Paprastai jis, išskirdamas apsaugines gleives, atremia savo paties gaminamų rūgščių, virškinimo sulčių ir iš išorės patenkančio aštraus, grubaus maisto, alkoholio ir kai kurių vaistų poveikį. Neišlaikęs spaudimo, jis jau nebeišgali „užlopyti“ opos ir - o siaube! - pradeda virškinti pats save. Iš čia - skausmas bei kiti labai nemalonūs pojūčiai.

Signalai iš karštųjų taškų

Kartais opos pasireiškia aiškiais stipriais simptomais ir aptinkamos atsitiktinai. Tačiau dažniausiai jos signalizuoja apie savo buvimа skausmais. šie raižo tarsi peilis, persmelkdami visа viršutinę pilvo dalį, arba yra pulsuojančio pobūdžio. Skauda daugiausia pavalgius (esant skrandžio opai), o jeigu sopulys dingsta praėjus keletui minučių po valgio, vadinasi, žmogų kankina dvylikapirštės žarnos opa. Paprastai skausmai aprimsta išgėrus rūgštis neutralizuojančių preparatų arba geriamosios sodos, tačiau sunkesniais atvejais pykinimas, vėmimas ir rėmens graužimas gali kankinti visа dienа. Opa sergantys žmonės nuolatos jaučiasi tarsi perpildytu skrandžiu, viduriai užkietėja, būva padidėjęs, stačiai žvėriškas apetitas. Liežuvis padengtas baltomis apnašomis.

Būtinai išsitirkite!

Jeigu pajutote panašius simptomus arba, opai prakiurus, skrandį tarsi durklu perveria skausmas, persiduodantis į nugarа, o pilvo raumenys įsitempia it kieta lenta, kreipkitės į gydytojа ir būtinai atlikite visus reikalingus tyrimus. Japonijoje, pavyzdžiui, nepateikęs virškinimo sistemos organų tyrimų rezultatų, vairuotoju neįsidarbinsi. šios šalies transporto įmonių vadovai teisūs. Jeigu žmogaus skrandis ar dvylikapirštė žarna nesveiki, krenta jo darbingumas, susilpnėja dėmesys, o tai pavojinga sėdint prie vairo.

Neerzinkite organizmo!

Nepriklausomai nuo savo virškinimo sistemos būklės, visada laikykitės tokių taisyklių:

• nepiktnaudžiaukite be galo aštriais patiekalais;

• vykdami į tolimus reisus, nesistenkite su savimi imti vien rūkytų, marinuotų, keptų produktų. Ne paslaptis - dažnas vairuotojas užsienyje maitinasi tik tuo, kа įsidėjo iš namų. O ilgai negenda tik konservuoti, rūkyti, sūdyti gaminiai - tikri skrandžio priešai. Reisų metu apribokite garstyčių, krienų, pipirų, aštrių prieskonių vartojimа. Nepersūdykite maisto;

• pasistenkite pavalgyti normalaus karšto maisto, o ne greitosiomis sukišti dešrainį, sumuštinį ar traškučius;

• kaip beskubėtumėte kuo greičiau iškrauti-pakrauti krovinį ir pasukti atgal, raskite laiko neskubėdami papusryčiauti ar papietauti. Geriausia būtų valgyti tuo pačiu laiku - skrandis tai labai mėgsta;

• būtinai įtraukite į savo racionа augalinio aliejaus - jis padeda užgydyti opas;

• nepiktnaudžiaukite nuskausminamaisiais ir uždegimus gydančiais medikamentais. Tokie preparatai kaip aspirinas, indometacinas, brufenas, reopirinas ir kai kurie kiti opas sukelia. O jeigu jau vartojate, būtinai perskaitykite ir instrukcijа, kaip vartoti tinkamai.

Nerūkykite ir žinokite, kad:

• nikotino savybė - sukelti rūgštį skrandyje ir opų susiformavimа;

• rūkyti ankstyvа rytа, dar nevalgius, arba naktį - ypatingai kenksminga, mat rūkant išsiskiria daug skrandžio sulčių, o virškinti juk nėra kа, štai jos ir užpuola skrandį;

• rūkančiam opininkui kur kas sunkiau užgydyti virškinimo sistemos žaizdeles negu nerūkančiam;

• koks reisas nenusisekęs bebūtų, nepanikuokite ir pamėginkite žvelgti į keblokа situacijа optimistiškiau - juk galėjo būti dar blogiau;

• nekaupkite savyje neigiamų emocijų, išmokite jų atsikratyti, kaitaliodami darbа su poilsiu. Susitikite su draugais, paplaukiokite baseine, pažvejokite ar pagrybaukite… Pagaliau išeikite atostogų, juk seniai žadate tai padaryti.

Suprantama, patarti visada lengviau negu patarimų laikytis. Tačiau nesutarus su savo skrandžiu išgyventi neįmanoma. O jeigu įsitaisėte opа - juo labiau.

Parengė Dana KURMILAVIčIūTė

"Transporto pasaulis"
Vasaris Nr. 2 (38)

"Linava" informuoja

Ant permainų slenksčio

Naujienos

Aktualijos

NARYSTė ES: NEžINOMųJų DAR DAUG

Dilerių naujienos

Prekyba naujais automobiliais pranoko lūkesčius

Patirtis

Apie „Gumintа“, kuri negali dirbti blogai

Regioniniai pasitarimai

Asociacijos „Linava“ regioninių pasitarimų aktualijos

Saugus eismas

Vokietijos policijos akcija „Saugus autobusas“

Užsienyje

Plieno krantai pieno upėms

Sunkiausias SISU

Veteranai

KAI ILSėTIS DAR ANKSTI..

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

Jūrų greitkeliai - tarp ES transporto nfrastruktūros plėtros prioritetų

Privačios automagistralės ir kelių mokestis Vokietijoje

Keleivinis transportas

Vilniečiams pristatyti SOLARIS TROLLINO

žVAIGžDUčIų SUTEIKIMO šVENTė KAUNE

Vežėjo kalendorius

KOVAS

Technika

+GF+ GEORG FISCHER: naujos kartos balnai

KRYPTIS - UNIFIKACIJA IR MODERNIZACIJA

Teisė

Naujasis Akcinių bendrovių įstatymas

Sveikata

SIGNALAI Iš KARšTūJų TAšKų

Muziejus

Krovininiai Zaporožiečiai