Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

ALUTį GėRIAU…

Geriau vienа kartа alaus išgerti, negu šimtа kartų apie jį paskaityti, - mintis protinga, tačiau su mūsų leidiniu neturi nieko bendra. Bokalo alaus ši publikacija nepakeis, tačiau nuo varginančio skausmo, kurį vairuotojui gali sukelti besaikis alaus vartojimas, gali išvaduoti.

Skausmai, sistemingai padauginant išgerti alaus, gali būti įvairiausio pobūdžio: kojose - nuo per didelio svorio, galvoje - nuo padidėjusio kraujospūdžio, kepenyse - nuo besivystančios cirozės. Gali būti ir kitokių skausmų, atsirandančių sumušus ar išsisukus galūnes, ir dėl visko bus kaltas linksmybę žadinantis alutis. Bet nekalbėkime apie liūdnus dalykus. Skirtingai nei rūkymas, teikiantis naudos vien tabako kompanijoms, alaus vartojimas gali ne tik neturėti žalingų sveikatai pasekmių, bet ir būti organizmui naudingas. Viskas priklauso nuo to, kiek…

Tos neišauklėtos mielės

Alus - miežių salyklo mielinio rūgimo produktas. Arba kviečių salyklo - tai esmės nekeičia. Rūgimas gali būti „žemutinis“ arba „viršutinis“ - viskas priklauso nuo mielių rūšies. „Vaikščioti“ viršuje mėgsta Sacharomyces cerevisiae, o štai Sacharomyces carlsbergensis kukliai laikosi statinaitės dugne. Suprantama, tai nėra mūsų temos esminis dalykas - juk tiek vienai, tiek kitai mielių rūšiai rūgstant susidaro alkoholis. Mielės - gyvos būtybės, ryjančios angliavandenius ir išskiriančios spiritа. Visai taip pat be ceremonijų jos elgiasi ir su gira bei su kefyru, tačiau šiuose produktuose alkoholio atsiradimas yra gedimo požymis, o aluje - atvirkščiai. Taigi gerdami alų mes geriame alkoholį. Alaus gėrimo varžybų rezultatai dažnai byloja, koks pavojingas gali būti šis sportas. štai bandydamas pasiekti naujа pasaulinį alaus gėrimo rekordа žuvo 30-metis Naujosios Zelandijos gyventojas Džekas Manakau: 77-asis bokalas pasirodė esаs mirtinas.

Apie saikingumo ir tvarkos naudа

Apie tai, kad saikingas alkoholio vartojimas nekenkia žmogui, medikai kalba seniai. Pasak kai kurių iš jų, geri gėrimai netgi sumažina širdies - kraujagyslių ligų tikimybę. Tik nėra vienodos nuomonės, kokį kiekį laikyti saikingu. Vienu metu daktarai kalbėjo, esа kasdienė 80 gr. grynojo alkoholio dozė niekam nepakenks (pavertus vidutinio stiprumo alumi, susidaro 4 buteliukai 0,33 l talpos alaus). Po to imta dozę tikslinti - ne daugiau kaip vienas alkoholio gramas kilogramui svorio. Pastaruoju metu Amerikos medikai ėmė alkoholį vertinti skeptiškiau ir leistina laiko 25-30 gr. dozę. Pavertus alumi, tai atitinka du mažus 0,33 l talpos buteliukus. Anglų saikingo vartojimo norma du kartus didesnė - 4 buteliukai po 0,33 l. Belieka tik spėlioti, kokia gali būti lietuviškoji norma. Tiesa, kai kurie gudruoliai bando taupyti savo dienos normas, kad jas suvartotų penktadienio vakarа, tačiau gydytojai šito daryti nepataria. Geriau kiekvienа dienа, bet po truputį. Be abejo, ne tada, kai sėdima arba netrukus ketinama sėsti prie vairo.

Tai, kа daktarai prirašė

Dar XVIII amžiuje laivynai pirkdavo iš aludarių nemažai šio gėrimo, kuris buvo vartojamas kaip efektyvi priemonė prieš avitaminozę. Aluje išties esama daugybės vitaminų, mikroelementų ir mineralinių medžiagų, beje, kai kurių iš jų kituose maisto produktuose pasitaiko gana retai. Jos pakelia nervų sistemos tonusа, skatina raudonųjų kraujo kūnelių susidarymа, pagerina širdies ritmа, stimuliuoja medžiagų apykaitа, padidina lipoproteino lygį (jį dar vadina „geruoju“ cholesterinu), kuris apvalo kraujagysles. Skirtingai nuo degtinės ir kitų panašių „medikamentų“, alaus poveikis gydomasis. Karčios apynių esencijos raminančiai veikia nervų sistemа ir padeda nugalėti stresus.

Tyrimai, kuriuos atliko Miuncheno technikos universitetas, nustatė, kad aluje esančios mineralinės ir kitokios medžiagos palankiai veikia organizmа. Jos stiprina raumenų sistemа, suaktyvina fermentų veiklа, stabdo dantų ir dantenų ligas. žmonės, saikingai vartojantys alų, gyvena kur kas ilgiau už tuos, kurie nuo jo susilaiko. Gal tai ir yra atsakymas į klausimа, kodėl sutinkama tiek mažai žmonių, nemėgstančių alaus, - jų mirtingumas didesnis.

Visa, kas pasakyta, tinka visoms šio gėrimo rūšims. Bet su kraujagyslių ligomis labiausiai kovoja tamsus alus. Pasirodo, būtent jis yra puiki profilaktinė priemonė prieš trombų susidarymа. Užtat šviesiosios rūšys geriau susidoroja su inkstų ir šlapimo pūslės akmenimis: tarp alaus mėgėjų tokių sutinkama 53 proc. mažiau. Saikingas alaus vartojimas išties yra sveiko gyvenimo būdo atributas. Sportininkams jis padeda aukščiau nušokti ir toliau nubėgti. Italų sporto medikai nustatė, jog litras alaus, įtrauktas į kasdieninį atletų racionа, padidina jų reakcijа ir raumenų jėgа. Amerikiečiai dar pridūrė, kad alus atstato varžybose išeikvotа energijа. O prancūzai išgyrė alų kaip galintį padėti pagreitinti kraujo aprūpinimа deguonimi.

Išsklaidome mitus

Vienas iš mitų, nuolat priskiriamas alui, esа nuo šio gėrimo storėjama. Egzistuoja netgi posakis Ґaludinis pilvelis“. Tačiau medicina atmeta šias pasakas - kaloringumu šviesus alus nusileidžia netgi pienui. Tiesa, vargu ar kas nors išgeria tiek pieno, kiek suvartoja alaus kai kurie jo mėgėjai. Bet žmonės storėja ne nuo alaus, o nuo užkandžių.

Vienintelė nuodėmė, kuria galima teisėtai apkaltinti alų, - jis skatina apetitа: alkoholis sumažina cukraus kiekį kraujyje, tai paveikia smegenyse esančius alkio centrus, kurie ir sukelia aliarmа. Taigi reikia tramdyti ne troškulį, o apetitа, ypač jeigu jaudina neužsisegantis kelnių diržas. Be to, alus yra stipri šlapimа varanti priemonė. Kartu su skysčiu iš organizmo pasišalina maistinės medžiagos, ir tai tampa pretekstu skrandžiui isteriškai šaukti, jog jis neturi maisto. Pamaitinkite jį, bet tik nepermaitinkite! Patariame: netaupykite savo sveikatos sаskaita, gerkite tik kokybiškа alų. Pinigų juk galima užsidirbti, o sveikatos už juos nenupirksi.

Parengė Dana KURMILAVIčIūTė

"Transporto pasaulis"
Sausis Nr. 1 (37)

"Linava" informuoja

Naujienos

Aktualijos

Problemos sprendimas: du vilkikai keičia tris

Knygos

MOKSLINėS PRODUKCIJOS GAUSėJA

Pagaminta Lietuvoje

AUTOVEžIAI Iš… MARIJAMPOLėS

Patirtis

ROMASTA oficialusis „ContiTech“ atstovas

Stambiu planu

VITO - mažoji „Mercedes-Benz“

Svečiuose

Transporto politikos ir informacijos departamentas

Sveikiname!

JEIGU LAIMė - TOBULAI ATLIKTAS DARBAS…

Užsienyje

Piešinys ant vilkiko

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

Aistros dėl degalų kainų

NAUJA EUROPOS SАJUNGOS INICIATYVA DėL KELIų APMOKESTINIMO

RAUSVAS POPIERėLIS ARBA KAIP EUROPOS SАJUNGA KOVOS SU NELEGALIAI DIRBANčIAIS

Keleivinis transportas

KAUNO VISUOMENINIAM TRANSPORTUI 70

TARėSI DIDžIųJų KELEIVIų VEžėJų įMONIų VADOVAI

Vežėjo kalendorius

Vasaris

Technika

DėMESIO! PADANGA LEIDžIA ORА!

UNIFIKACIJA PLIUS ELEKTRONIKA

Teisė

Juridinių asmenų registras

Sveikata

ALUTį GėRIAU…

Muziejus

ALBIONAS... iš Amsterdamo