Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

RAUSVASIS POPIERėLIS, ARBA KAIP EUROPOS SАJUNGA KOVOS SU NELEGALIAI DIRBANčIAIS

Nelegaliai įdarbinti ne Europos Sаjungos šalių vairuotojai, dirbantys už gerokai mažesnį nei priklausytų atlyginimа, - tai vienas iš Europos transporto firmų praktikuojamų metodų sumažinti išlaidas ir taip išlikti aršioje konkurencinėje kovoje, kuri šiuo metu vyksta Europos transporto paslaugų sferoje. Tačiau tai laikoma neteisėta veikla ir atitinkamos ES šalių žinybos visokiausiais būdais mėgina vežėjus priversti laikytis įstatymų.

Bet kaip, pavyzdžiui, Vokietijos pareigūnui, sustabdžiusiam Ispanijos firmai priklausantį autotraukinį, registruotа Portugalijoje, kurį vairuoja Ukrainos pilietis, nustatyti, ar vairuotojas įdarbintas legaliai? Praktiškai tokio patikrinimo iki šiol nebuvo galima atlikti, tad dauguma nelegaliai dirbančių ES šalyse vairuotojų lengvai prasmukdavo pro tinklus, kuriuos jiems statydavo vežimus kontroliuojančios institucijos, Vokietijos federalinė krovinių vežimo tarnyba BAG. Taigi įstatymais numatytos už „socialinį dempingа“ nemažos - iki 250 tūkstančių eurų - baudos nieko negаsdino… Keli su nelegaliu vairuotojų įdarbinimu susiję pastarojo meto skandalai Europoje tai aiškiai parodė.

Dabar situacija gali pasikeisti, nes ES parengė vieningas rekomendacijas, kurios numato, jog ES šalyse dirbantys vairuotojai privalės turėti vieningo pavyzdžio dokumentа, trumpai vadinamа ES vairuotojo licencija. A4 formato rausvos spalvos dokumente keliomis kalbomis nurodomi visi vairuotojo kontrolei būtini duomenys - kas jis ir iš kur, kur išduotas jo vairuotojo pažymėjimas, kokioje transporto firmoje dirba, ir svarbiausia, koks jo socialinio draudimo pažymėjimo numeris. Būtent ši informacija ir yra įrodymas, jog vairuotojas yra teisėtai įsidarbinęs minėtа licencijа išdavusioje šalyje. ES licencija yra vairuotojа įdarbinusios firmos nuosavybė, o jos originalа turės vežiotis ir kontroliuojantiems pareigūnams pateikti pats vairuotojas. Darbdavys saugos tik oficialiai patvirtintа šios licencijos kopijа.

Europos Sаjungos direktyva numato, kad ES šalys įtrauks minėtos vairuotojo licencijos išdavimа ir vairuotojų kontrolės tvarkа į savuosius transporto įstatymus bei nuolatos kontroliuos, kaip šių pakeitimų laikomasi. Yra numatyta, kad ES vairuotojų licencijas išduodanti šalies institucija turės kasmet patikrinti ne mažiau 20 procentų išduotų licencijų pagrįstumа ir kaip jas gavusieji laikosi nustatytos vairuotojų įdarbinimo tvarkos. Nusižengę tvarkai vairuotojai bus baudžiami piniginėmis baudomis, anuliuojamos jiems išrašytos licencijos. Dar didesnės nuobaudos laukia transporto firmų: nustačius pakartotinа nustatytos tvarkos pažeidimа, iš firmos turėtų būti atimamas leidimas vykdyti tarptautinius vežimus ES šalyse su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Kol kas Lietuvos vežėjams tai dar nėra aktualu, bet įstojimas į ES artėja, o su juo - ir nauji socialinės apsaugos ir darbo įstatymai. žinant, kad jau dabar trūksta vairuotojų tarptautiniams vežimams, gali būti, kad teks prie lietuviškų vilkikų vairo sodinti užsieniečius, tai vargu bus vokiečiai ar olandai.

Pagal „Lastauto und Omnibus“

"Transporto pasaulis"
Spalis Nr. 10 (34)

"Linava" informuoja

Naujienos

žVAIGžDė PAGALIAU RADO VIETА

Aktualijos

RAUSVASIS POPIERėLIS, ARBA KAIP EUROPOS SАJUNGA KOVOS SU NELEGALIAI DIRBANčIAIS

Idėjos

AšTUONIOLIKMEčIUS - PRIE AUTOBUSO VAIRO!

Prisek ir važiuok

Nauji modeliai

PASAKęS „A“, MAN KONCERNAS SAKO „B“

Parodos

Kauno autodienos '03

Transporto koridoriai: Azija ir Europa

Pas kaimynus

LATVIų VEžėJAI IšMALDOS NEPRAšO

Patirtis

RVS atgaivina autobusus ir sunkvežimius

Problemos

SKAITMENINIS TACHOGRAFAS žINO VISKА…

Psichologija

Tarnyba ir draugystė

šeima

TRUMTRANSA: mažų krovinių verslas

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

EUROPOS PARLAMENTAS PRITARIA LIETUVOS SIEKIAMS

Žinotina

Transporto Acquis. Kas tai? (5)

Keleivinis transportas

SVAJONėSE - PELNAS, REALYBėJE - NUOSTOLIAI

Vežėjo kalendorius

Lapkritis

Teisė

Prioritetas - CMR konvencija

Skolų įskaitymas vienos šalies pareiškimu

Verslo etika

POSėDžIAI IR PASISėDėJIMAI

Muziejus

Su 100 tonų už nugaros