Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Lenkija grаžina PVM

Spalio 21 dienа Vilniuje, „Neringos“ restorano banketų salėje, surengta spaudos konferencija, kurioje UAB „Linavos servisas“ generalinis direktorius Egidijus Kairys ir UAB „Ernst & Young Baltic“ partnerė Elena Semionova bei vyriausioji konsultantė Marina Stepanova supažindino transporto temomis rašančius žurnalistus su realizuojamu PVM grаžinimo iš Lenkijos projektu.

Vidmantas KLIUKAS

Pagerinti vežėjų verslo aplinkа - nuolatinis asociacijos „Linava“ siekis, kurį transporto įmonių atstovai suformuluoja kasmetiniuose kongresuose. Nuo praėjusių metų liepos 1 dienos, kada įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo redakcija, ir susiklostė palankios galimybės susigrаžinti PVM (22 proc.) iš Lenkijos.

Susigrаžinti PVM iš dalies Europos šalių Lietuvos vežėjams jau įprasta procedūra. Pavyzdžiui, Olandija grаžina PVM netgi už degalus, pirktus prieš penkerius metus. Belgijoje praktikuojamas trumpesnis - trejų metų - terminas. Minėtа mokestį sunkiau susigrаžinti iš Italijos.

Spaudos konferencijos organizatoriai teigė, kad pradėti PVM susigrаžinimo iš Lenkijos procedūrа nebuvo labai lengva. Pirmiausia todėl, kad iš pasirinktų 10 didžiausių Lenkijos ir tarptautinių kompanijų degalinių tinklų tik dviejų įmonių išrašomos sаskaitos atitiko reikalavimus, numatytus Lenkijos teisės aktuose, reglamentuojančiuose PVM grаžinimа (degalinių tinklа valdanti įmonė turi būti Lenkijoje įregistruota PVM mokėtoja, jos išrašomose sаskaitose turi būti atskira eilute išskirta PVM suma zlotais ir pan.).

Lenkijos naftos koncernas PKN „Orlen“, turintis šioje šalyje apie 2000 degalinių, prieš pradėdamas platinti Lietuvos vežėjams savo degalinių tinklo korteles, po ilgų derybų su UAB „Linavos“ servisas suderino išrašomų PVM sаskaitų turinį ir formа su Lenkijos teisės aktų reikalavimais. E. Kairys patikino, kad pagal minėto tinklo degalinių dokumentus vežėjai be problemų susigrаžins PVM už Lenkijoje pirktа kurа.

UAB „Ernst & Young Baltic“ tarpininkauja grаžinant Lietuvos vežėjams PVM iš Lenkijos (dirba su šalies Finansų ministerija ir Valstybine mokesčių inspekcija), o už paslaugа ima 6-20 proc. nuo faktiškai grаžintos įmonei PVM sumos. Nuo 2003 m. balandžio mėnesio iki dabar ji pasirašė daugiau nei 100 sutarčių su mūsų šalies transporto įmonėmis. Pirmieji dokumentai valstybinėms institucijoms buvo pateikti balandžio mėnesį, o PVM pinigai grįžo tik po pusmečio.

UAB „Linavos“ servisas per vienа mėnesį nuo centralizuoto kuro projekto įgyvendinimo pradžios pasirašė sutartis su 200 įmonių ir išdavė daugiau kaip 2000 PKN „Orlen“ degalų kortelių. Rugsėjo mėnesį Lietuvos vežėjai Lenkijoje su kortelėmis nusipirko degalų už 750 tūkst. zlotų, o dar tiek - per dvi spalio savaites.

Projektas aktualus mūsų šalies vežėjams, nes iš Lietuvos į Lenkijа (arba tranzitu) per metus išvažiuoja 128 tūkst. automobilių. Tiek išnaudojama VKTI išduodamų leidimų kroviniams gabenti, o kiek važiuoja vilkikų su ETMK leidimais - tiksliai nežinoma.

Skaičiuojama, kad vienas mūsų šalies transporto įmonių vilkikas per mėnesį į Lenkijа atvažiuoja du kartus ir įsipila po 500 l degalų, kurių litras kainuoja 2,8 zloto. Per metus Lietuvos vežėjai nuperka degalų už 300 mln. zlotų, iš kurių 70 mln. sudaro grаžintinas PVM.

Lietuvos transporto įmonė, norinti susigrаžinti PVM už degalus iš Lenkijos, turi būti įregistruota PVM mokėtoja Lietuvoje bei pateikti teisingai užpildytus dokumentus. Be to, mažiausia grаžintino PVM suma turi būti ne mažesnė nei 200 eurų (apie 1000 zlotų). Prašymai grаžinti PVM už 2003 metais Lenkijoje pirktus degalus turi būti pateikti iki kitų metų birželio 30 dienos.

Lietuvai įstojus į ES, bus įteisinta galimybė susigrаžinti PVM už degalus ir iš Vokietijos (čia jų nuperkama daugiau negu Lenkijoje). šioje šalyje PKN „Orlen“ įsigijo 500 degalinių tinklа, o bendrovėje „Ernst & Young Baltic“ nuo kitų metų pradžios pradės dirbti PVM grаžinimo specialistas iš Vokietijos. Tikėtina, kad nuo 2004 m. gegužės 1 dienos Lietuvos vežėjai bus jau pasirengę įgyvendinti naujа projektа…

žvelgiant į ateitį, analogiškus PVM grаžinimo projektus numatoma taikyti čekijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje. Lietuvos finansų ministerijos kreipimaisi į Rusijа, Ukrainа, Kazachstanа nedavė vaisių, nes tose šalyse dar nepriimti teisės aktai, reglamentuojantys PVM grаžinimа.

"Vežėjų žinios"
Spalis Nr. 20 (56)

"Linava" informuoja

Naujienos

IRU aktualijos

TIR operacijų užbaigimas Ukrainoje

Lietuvos automobilių kelių direkcija

Naujienos

Pravartu žinoti

Naujienos

Valstybės sienos apsaugos tarnyba

Atidaryta nauja Kudirkos Naumiesčio užkarda

Vž informacija

2004-ųjų „Metų sunkvežimis“ ir „Metų venas“

įkurtuvės Pirklių gatvėje

Lenkija grаžina PVM

Vilniečiams siūlomas „Volvo 7000“

Teisė

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams