Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Regioninis vežėjų susirinkimas Alytuje

Vasario 25 d. Alytaus miesto savivaldybės salėje įvyko asociacijos „Linava“ Alytaus regiono vežėjų susirinkimas, kuriame dalyvavo asociacijos „Linava“ prezidentas Algimantas Kondrusevičius, generalinis sekretorius Valdas Gilys, prezidiumo nariai Valius Smaidžiūnas, Antanas Kačinskas, sekretorius Algirdas Baranauskas, Susisiekimo ministerijos, VKTI, Muitinės departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei kitų institucijų atstovai.

„Linavos“ prezidiumo narys V. Smaidžiūnas ataskaitiniame pranešime apžvelgė pagrindines asociacijos darbo kryptis ir perspektyvas. Jo pateiktais duomenimis, „Linavoje“ dabar yra 1507 nariai ir kandidatai į asociacijos narius. Pernai „Linavа“ papildė 18 kandidatų į asociacijos narius, 52 tapo tikraisiais nariais, 152 pašalinti iš asociacijos, nes nesumokėjo nario mokesčio, dar 6 išstojo savo noru. Prelegentas pažymėjo, kad praėjusiais metais buvo sugriežtinta priėmimo į asociacijos narius tvarka, sumažintas asociacijos sekretoriato darbuotojų skaičius, reorganizuotas TIR departamentas, peržiūrėta atlyginimų sistema.

Kalbėdamas apie stojimo į Europos Sаjungа perspektyvas, V. Smaidžiūnas priminė, kad nuo įstojimo į ES dienos bus panaikinti kelionės leidimai, tačiau kabotažui yra nustatytas pereinamasis 2 metų periodas. Taip pat susitarta, kad vežant krovinius vidaus maršrutais kiekvienai naudojamai transporto priemonei iki 2003 m. gruodžio 31 d. bus taikoma 11000 Lt finansinio pajėgumo sаlyga, o nuo 2004 m. sausio 1 d. iki 2006 m. gruodžio 31 d. - 18000 Lt. Vežant krovinius vietiniais ir tarptautiniais maršrutais nuo 2007 m. sausio 1 d. bus taikoma 32000 Lt finansinio pajėgumo sаlyga pirmajai transporto priemonei ir 18000 Lt kiekvienai kitai. Numatytas reikalavimas įrengti tachografus transporto priemonėse, vežančiose krovinius vidaus maršrutais: pagamintoms po 1987 m. tachografus reikės įrengti iki 2003 m. gruodžio 31 d., pagamintoms iki 1987 m. - iki 2005 m. gruodžio 31 d.

„Linavos“ pastangomis Vyriausybė pakeitė nutarimа Nr. 1135 ir iki 3 dienų prailgino muitinio tranzito terminа, kada prekėms, gabenamoms kelių transportu.

Vyriausybė patvirtino naujas Kelių transporto veiklos licencijavimo taisykles, kuriose išliko 20 proc. automobilių parko augimo apribojimas ir sаlyga, kad licencijų kortelės išduodamos tik „žalesniems ir saugiems“ bei aukštesnės kategorijos sunkvežimiams. Taisyklėse atsirado naujovė - licencijos jau reikalingos ir vidaus krovinių vežimams. Kitas svarbus pakeitimas - reikalaujama, kad įmonės vadovas arba jo įgaliotas asmuo, kuriam pavesta vadovauti transporto veiklai, privalo turėti atitinkamа profesinę kompetencijа, nustatomа išlaikius egzaminа.

Nuo šių metų pradžios yra privalomi greičio ribotuvai toms transporto priemonėms, kurių bendras svoris viršija 12 t ir kuriomis gabenami kroviniai tarptautiniais maršrutais. šis reikalavimas vidaus maršrutuose bus taikomas nuo kitų metų pradžios.

Pastaruoju metu vežėjus užgulė didesni mokesčiai: padidinus dyzelino akcizа, jis pabrango maždaug 14 centų; įsigaliojus Kelių priežiūros ir plėtros finansavimo įstatymui (atsirado transporto priemonių savininkų mokestis) vežėjas už vienа krovininę transporto priemonę, priklausomai nuo jos bendrosios masės, moka 150-300 Lt daugiau. Vežėjų gyvenimа apsunkino ir panaikinta investicijų neapmokestinimo lengvata. Tiesa, pelno mokestis sumažintas iki 15 proc.

Lietuvoje negaliojantis žalios kortos draudimas kelia daug rūpesčių vežėjams. „Linava“ gavo žinių iš Finansų ministerijos, jog sprendimas dėl mūsų šalies narystės šioje draudimo sistemoje turi būti priimtas gegužės mėnesį Biurų tarybos Generalinėje asamblėjoje.

Lenkijai apribojus įsivežamų degalų kiekį iki 200 l, nuostolių patiria ir vežėjai, ir Lietuva. „Linava“ apskaičiavo, kad mūsų šalies vežėjai kiekvienа dienа neįsipila degalų Lietuvos degalinėse už 440 tūkst. Lt, o Lenkijoje degalams per dienа išleidžia 340 tūkst. Lt. Lietuvos valstybės biudžetas dėl to kasdien praranda apie 204 tūkst. Lt. „Linava“ jau ne kartа kreipėsi į šalies Vyriausybę, Užsienio reikalų, Susisiekimo, Finansų ministerijas, prašydama kuo skubiau spręsti šiа problemа, tačiau rezultatų kol kas nėra.

Nuo 2002 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujos redakcijos PVM įstatymui, vežėjai pagaliau turi galimybę susigrаžinti PVM už užsienyje pirktus degalus bei atsargines detales. „Linavos“ ekspertai buvo nuvykę į Lenkijа ir suderino visа PVM grаžinimo procedūrа. Susirinkime išsamiau šiа situacijа komentavo Danutė Andriuškevičienė. Iš Lenkijos PVM bus grаžinamas per asociacijа „Linava“. įmonės turi pateikti Valstybinės mokesčių inspekcijos pažymas, kad jos yra PVM mokėtojos. Pažymа reikia išversti į lenkų arba anglų kalbа ir patvirtinti notariate.Taip pat reikia pateikti originalias sаskaitas, kuriose turi būti išskirta PVM suma. Sprendimas grаžinti PVM priimamas per 6 mėnesius. Dokumentus reikia pateikti iki šių metų birželio mėnesio. Vėliau vežėjai PVM grаžinimu turės pasirūpinti patys.

„Linava“ daug padirbėjo tarpininkaudama gaunant Rusijos (2896), Baltarusijos (1489), Ukrainos (332) vizas Lietuvos transporto įmonių vairuotojams. Informacijai apdoroti parengta kompiuterinė programa. Dokumentai vizoms gauti priimami „Linavos“ serviso Vilniaus ir Klaipėdos skyriuose.

Asociacijos „Linava“, Susisiekimo ministerijos, muitinės ir pasienio tarnybų bendromis pastangomis pasiektas susitarimas su atitinkamomis Lenkijos institucijomis, pagal kurį nuo 2002 m. gruodžio mėn. per Lazdijų pasienio postа leidžiama važiuoti tuštiems krovininiams automobiliams. Vasario mėnesį „Linava“ dar kartа kreipėsi į susisiekimo ministrа, kad per šį postа būtų leidžiama vykti Euro 2 ir Euro 3 standartus atitinkantiems sunkvežimiams su kroviniu.

Kalbėdamas susirinkime asociacijos „Linava“ prezidentas A. Kondrusevičius pažymėjo, kad Lietuvos stojimo į Europos Sаjungа perspektyva vežėjams atskleidžia geras darbo perspektyvas - Vakarų šalių rinkas. Vežėjai jau dabar avansuoja būsimа naudа: moka padidintа akcizа už degalus, didesnį kelių mokestį ir t. t. Antra vertus, išlieka problemiškų santykių su Rytais galimybė. Bet tam „Linava“ ruošiasi iš anksto: vasario viduryje Maskvoje įkurta asociacijos atstovybė, kuri turi palaikyti santykius su Rusijos valstybiniu muitų komitetu, Transporto ministerija, ASMAP. Diskutuojama dėl galimybės vežėjams teikti Rusijoje teisinę pagalbа, bet tam reikės daugiau darbuotojų, nes šiuo metu atstovybėje dirba tik vienas žmogus. Komentuodamas Lenkijos taikomа įvežamų degalų apribojimа, A. Kondrusevičius sakė tikėję rasti galimybę atidėti apribojimų taikymа ar bent šiа situacijа panaudoti derybose dėl papildomų Lenkijos leidimų kroviniams vežti. Dabartiniai asociacijos prioritetai - siekti Lietuvos narystės žalios kortos draudimo sistemoje, sumažinti dyzelino importo muito mokestį, skatinti C kategorijos vairuotojų mokymа.

Aptardamas situacijа TIR sistemoje, generalinis sekretorius Valdas Gilys pažymėjo, kad problemos dėl nebaigtų TIR procedūrų sėkmingai sprendžiamos ir kad vežėjų aktyvumas naudojantis TIR sistema nuolat auga. Pasitarime regiono vežėjai iškėlė nemažai jiems aktualių problemų. Viena iš jų - iki šiol nepasirašyti pakeitimai sutarties su Slovakija, dėl ko vežėjai turi mokėti kelių mokesčius šioje šalyje. Vežėjai klausė, ar bus padidinta leidimų kvota vežant krovinius į Italijа, kodėl Lietuvoje paviršutiniškai atliekamos techninės apžiūros ir vokiečių pareigūnai, transporto priemonėse radę defektų, reikalauja juos ištaisyti Vokietijos servisuose, kur paslaugos itin brangios.Vežėjai piktinosi ir dėl to, kad praktiškai neįmanoma pervažiuoti per Lazdijus, nepažeidžiant krovininių automobilių eismа ribojančių kelio ženklų reikalavimų.

Vidmantas KLIUKAS

"Vežėjų žinios"
Vasaris Nr. 4 (40)

"Linava" informuoja

Aktualijos iš ženevos

Asociacijos „Linava“ regioniniai susirinkimai

Asociacijos „Linava“ regioninių susirinkimų grafikas

Bendradarbiavimo protokolas

Laiškas Italijos ambasadai

Naujos rinkliavos Prancūzijoje

Prezidiumo posėdyje

Regioninis vežėjų susirinkimas Alytuje

Svarbūs susitikimai

TIR knygelių kontrolės sistema

Vežėjų žinios

DėL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBėS 1997 m. spalio 23 d. NUTARIMO

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO įSAKYMAS

PATVIRTINTA

"Linavos" mokymo centras

Planuojami mokymo kursai ir seminarai

Nauji teisės aktai

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams