Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Tiesa ir teisingumas

Gal ir keistokai skamba, tačiau kuršėniškį Stasį Aleknа pavadinčiau laimės kūdikiu. Kaip kitaip: girtas būdamas vairavo sunkvežimį, slidžiu keliu vežė trylika vyrų, padarė avarijа, per kuriа dešimt žuvo, trys sužeisti. Kaltininkas liko gyvas ir sveikas. Teismas jo kaltę pripažino ir skyrė dešimt metų nelaisvės. Nė pusmečiui nepraėjus buvo pritaikytas įstatymas dėl amnestijos, bausmę sumažinęs trejais metais. Pernai - nauja amnestija, nuo bausmės nurėžusi dar metus, ketvirtadalį likusios bausmės. Ir paskutinis akordas - praėjusių metų pabaigoje teismas pritaikė BK 54І str. (lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietos).

Praėjusių metų gruodžio 18 d. Stasys Alekna, kurio sаžinę turėtų slėgti dešimties vyrų mirtis, išėjo į laisvę. Išėjo, vietoj skirtų dešimties metų kolonijoje-gyvenvietėje išbuvęs vos ketverius. Argi ne laimės kūdikis?

Tа kraupų įvykį prisimena ne vien vairuotojai. Prieš ketverius metus įvykusi autoavarija, ko gero, jau pateko į tragiškiausiųjų mūsų šalyje dešimtukа. Arba penketukа. O gal kitos tokios Lietuvoje nebuvo apskritai?

Gruodžio pabaiga, šv. Kalėdų išvakarės. žmonės rengiasi didžiajai metų šventei.

Vėliau Stasys Alekna, 32 metų verslininkas, individualios įmonės savininkas, prokurorui apsakys tos gruodžio 22-osios "darbotvarkę". Baltakės gerti drauge su savo darbininkais sėdęs nuo dešimtos ryto. Tegul jaučia, tegul žino: jis nesipučia, iš aukšto į savo pavaldinius nežiūri, kaip lygus su lygiais bendrauja... Smagiai tаsyk apšilo. Nors dirbti tuomet rimtai jau niekas nebedirbo, namo miško kirtėjai susiruošė tik apie trečiа.

Kiek ten tos dienos gruodį? Buvo jau sutemę, kai vienas kitа paniukindami, vyrai į sunkvežimį pradėjo įrankius krauti, o paskui ir patys įsiropštė. Vairuotojas Vytas jau buvo belipаs į kabinа, bet šeimininkas sustabdė. Tu kur, šitiek prigėręs mašinа vairuot sumanei? Aš pats... Prie vairo sėdo pats S. Alekna. Vėliau, paėmus kraujo mėginį, jame bus rasta 2,23 promilės alkoholio. Specialistas paaiškintų, kad tai atitinka vidutinį girtumo laipsnį, kurio apatinė riba - 1,5 promilės.

Vairuotojo pažymėjimа S. Alekna buvo gavęs daugiau kaip prieš aštuonerius metus, 1990-aisiais. Turėjo teisę vairuoti A, B ir C kategorijų transporto priemones. Tik štai bėda: daugiau kaip prieš metus, 1997-ųjų rugpjūtį jis tų teisių trejiems metams neteko. Toks buvo šiaulių rajono kelių policijos vadovo sprendimas už tai, kad padaręs avarijа (specialistų traktuojamа kaip techninę) S. Alekna iš įvykio vietos pabėgo. Ar tik ne dėl to, kad automobilį vairavo ne mineralinio vandens atsigėręs?

Meteorologai tvirtina, kad tа pavakarę oras buvęs mažai debesuotas, matomumas - apie 20 metrų, šalveno, buvo plikledis. Kelias Kuršėnai-švendriai-Raudėnai, kuriuo lėkė S. Aleknos vairuojamas sunkvežimis, smėlio ir druskos mišiniu pabarstytas nebuvo.

Viskas įvyko staiga, bet dėsningai. Jei ne Venta ir tiltas per jа, pasekmės gal būtų buvusios lengvesnės. Girto verslininko valdomas GAZ 66 ant tilto išlėkė į priešingа judėjimo krypčiai pusę, nučiuožė dešinėn ir aukštyn ratais nugarmėjo upėn.

Automobilis su keturiolika vyrų atsidūrė vandenyje. Trys - tarp jų ir pats S. Alekna - sugebėjo išsigelbėti. Kitus įveikė šaltas Ventos vanduo ir, kа čia slėpti, degtinė: iš keturiolikos sunkvežimiu važiavusių vyrų tik trijų kraujyje medikai neaptiko alkoholio pėdsakų...

Daugeliui žmonių Kuršėnuose ir jo apylinkėse tos Kalėdos tapo juodžiausiomis dienomis. Masinių laidotuvių, ašarų ir raudų dienomis.

S. Alekna atsidūrė areštinėje, paskui - šiaulių tardymo izoliatoriuje.

Paskui buvo teismas. šiaulių rajono apylinkės teismo teisėja R. Bartašienė pagal BK 246 str. 5 d. S. Aleknai skyrė 10 metų laisvės atėmimo, bausmę atliekant kolonijoje gyvenvietėje asmenims, padariusiems nusikaltimus dėl neatsargumo, taip pat penkeriems metams atėmė teisę vairuoti visų rūšių transporto priemones.

Taip Kuršėnų verslininkas atsidūrė Kybartų pataisos darbų kolonijoje-gyvenvietėje. čia minėtos įstaigos katilinėje dirbo santechniku. Pradžia, pasak Kybartų kolonijos direktoriaus Jevgenijaus šibajevo, buvo nelengva: penkiskart S. Alekna buvo nubaustas už... alkoholinių gėrimų vartojimа. Tiesa, už gerа darbа ir elgesį kolonijos administracijа jį ir tiek pat kartų skatino.

Dabar S. Alekna yra šiaulių rajono pataisos inspekcijos žinioje. Kartа per mėnesį privalės joje registruotis. Penkerius metus negalės sėsti prie jokio vairo, išskyrus žaislinį.

Ar iškęs? į šį klausimа jis pats ir tegali atsakyti. Jeigu tik per ketverius metus nepamiršo 1998-ųjų gruodžio 22-osios, tilto per Ventа ir nebūtin vežtų savo vyrų.

Gintautas STALNIONIS

"Transporto pasaulis"
Sausis Nr. 1 (25)

"Linava" informuoja

BOGDAN užkariauja Kijevа

Dėl kelionės dokumentų

Klaipėdos regiono vežėjams

Permainos keleivių vežėjų darbe

Lietuvoje ir pasaulyje

"Ford Transit Connect" - 2003 metų furgonas

"PEUGEOT PARTNER" - antrasis prisitatymas

"TRUCK STORE" - ginklas naudotų sunkvežimių rinkai užkariauti?

Italija: plius PVM

Lenkija: kuro - kiek telpa standartiniame bake

Lenkija: mokestis už automagistralę

Lietuva: Skandinaviškas dyzelinas atlaikė lietuviškа šaltį

Rusija, Baltarusija, Ukraina: vizų išdavimo tvarka bendra

Svarbiausia - įvaizdis

Vengrija: žieminė ekipiruotė - privaloma

Transporto politika

"Autobanų mokestis" - milijardus kainuojanti programa

žvilgsnis į Europos integracijа: kas padaryta ir kа reikės nuveikti kelių transporto srityje

Žinotina

"Dvynių" projektas: neišradinėkime dviračio!

2003 m. Europos transporto ir logistikos parodos

Perspektyvos

"VIKINGAS"… iš pietų

Paslaugos

KONTROLė - irgi paslauga, nors ne visi tai supranta...

Keleivinis transportas

Darbų liko ir šiems metams

Vilniuje važinės modernūs autobusai

Vežėjo kalendorius

Nedarbo dienos Europoje

Technika

Elektronika mažina posūkio spindulį

MEGA TRAILER ir kiti

Kronika

Mirties šokis tarp liepsnojančių automobilių

Mokymas

Egzaminai - sunkesni ir brangesni

Teisė

Antstolių reforma

Tiesa ir teisingumas

Konsultacijos

Vairuotojo darbo laikas (tęsinys)

Verslo etika

Vadovo kalbos kompetentingumas

Sveikata

Ligas lemia ir asmenybės ypatumai

Automobilių sportas

čekai pradeda diktuoti madas (2002-ųjų metų sunkvežimių lenktynių apžvalga)

2003 M. SUNKVEžIMIų VARžYBų KALENDORIUS

Muziejus

Gyveno Detroite kalvis...