Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Transporto priemonių, atvežtų iš JAV, registravimas

Šiuo metu, didėjant iš JAV į Lietuvą įvežamų ir registruojamų lengvųjų automobilių (M1 klasės transporto priemonės) skaičiui, daugėja ir neaiškumų, kokius reikalavimus jos turi atitikti.

Lietuva kaip Europos Sąjungos valstybė turi vykdyti Europos Bendrijos (toliau – EB) reikalavimus ir taikyti vienodas EB rinkos apsaugos priemones.

Transporto priemonės kaip ir kiekvienos kitos rūšies produktas, prieš patekdamas į Europos Sąjungos rinką, turi pereiti įvairias bandymų ir sertifikavimo procedūras, kad būtų įrodytas jų tinkamumas naudoti.

Nors transporto priemonės visose pasaulio rinkose iš pirmo žvilgsnio ir atrodo vienodai, tačiau pagal tam tikrus techninius duomenis jų konstrukcija ir techniniai parametrai gali skirtis. EB galiojantys techniniai transporto priemonių ir jų sudėtinių dalių reikalavimai skiriasi nuo JAV techninių reikalavimų. Transporto priemonės, gaminamos Europos Sąjungos rinkai, turi atitikti EB technines direktyvas ir valstybės narės privalo užtikrinti, kad būtų registruojamos tik šias technines direktyvas atitinkančios transporto priemonės.

Pirmą kartą registruojant iš JAV įvežtą transporto priemonę būtina patikrinti jai nustatytų reikalavimų atitikimą. Pagrindinis dėmesys skiriamas toms sistemoms, kurios turi tiesioginę įtaką eismo saugumui. JAV rinkai gaminamų automobilių žibintai skiriasi nuo gaminamų Europos rinkai – europietiškų automobilių priekiniai žibintai geriau apšviečia dešinį kelkraštį. Tai svarbu norint apsaugoti pėsčiuosius tamsiu paros metu. Skiriasi ir galinių žibintų spalva bei išdėstymas – daugumos amerikietiškų automobilių posūkių rodikliai yra raudonos spalvos (europietiškų automobilių raudonos spalvos yra tik "stop“ signalo žibintai, o posūkių rodikliai – geltonos). Iš JAV atvežtos transporto priemonės dažniausiai neturi įrengto galinio rūko žibinto, šoninių posūkių atkartotojo, o tai – privaloma transporto priemonėms, eksploatuojamoms EB. Todėl pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančią tvarką, vertinant lengvųjų automobilių atitiktį nustatytiems reikalavimams, reikalaujama, kad transporto priemonės šviesos prietaisai atitiktų europietiškus standartus, t. y. skleistų reikiamą šviesą, būtų įrengti visi privalomi žibintai, pažymėti tinkamais ženklais.

Didesnę dalį iš JAV atvežtų automobilių galima registruoti pakeitus amerikietiško standarto žibintus į europietiškus sertifikuotus žibintus, nes jie yra tų pačių gamintojų. Įsigijus transporto priemonę, kuri EB rinkoje neturi analogų, tokios galimybės nėra ir tokia transporto priemonė negali būti registruojama.

Atkreipiame dėmesį, kad dalis amerikietiškų automobilių, neatitinkančių nustatytų reikalavimų, patenka iš Vokietijos, kur jos buvo užregistruotos pagal nacionalines išimtis. Priregistravus tokias transporto priemones vėliau gali kilti problemų atliekant valstybinę techninę apžiūrą, nes jos neatitiks galiojančių reikalavimų, keliamų naudojamoms kelių transporto priemonėms. Visais atvejais, kada ketinama pirkti amerikietišką automobilį, tikslinga pasikonsultuoti su techninių apžiūrų specialistais, išsiaiškinti, ar nekils problemų jį registruojant arba atliekant techninę apžiūrą.

Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos

"Transporto pasaulis"
Liepa Nr. 7 (91)

"Linava" informuoja

Kronika

Aktualijos

Vežėjų akcija “STOP degalų kainų augimui” – naujų galimybių siekio pradžia

Egzotika

Į trasą išvažiuoja... robotai

Inovacijos

Cargo.LT– transporto ir krovinių birža

Jubiliejus

Valstybinė kelių transporto inspekcija paminėjo 15 metų sukaktį

Keliai Keleliai

„Unimog“ – vasaros kelių priežiūrai

Nauji modeliai

Švediškoji racionalizacija

Švediškoji racionalizacija

Patirtis

Metro pelningumą teks įrodyti

Perspektyvos

Miunchenas: milijoninis miestas be megapoliui būdingų problemų

Servisas

Naujos technologijos – nauji ir gedimai

Tendencijos

“Volkswagen” su MAN ir “Scania” – darnios plėtros kursu

Užsienyje

BMW – Bavarijos pasididžiavimo simbolis

Lietuvoje ir pasaulyje

Transporto priemonių, atvežtų iš JAV, registravimas

Transporto politika

Tikėtis malonių iš ES neverta

Technika

„Rainbow Ultima“ – moderniausia automobilių plovimo technologija

Muziejus

Degalų trūkumas ir kūrėjų fantazijos