Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Apie kelių muziejų veiklą – seminare Islandijoje

2002 metų rudenį į pirmąjį savo susitikimą kurortiniame Suomijos miestelyje Kangasaloje buvo pirmą kartą susirinkę Šiaurės ir Baltijos šalių kelių ir transporto muziejų atstovai. Šįmet Islandijoje, Geisiro mieste, jau vyko tradiciniu tapęs šeštasis tokio pobūdžio tarptautinis seminaras.

Pagrindinė tokių renginių idėja, subrandinta 2002 m. per pirmąjį susitikimą Suomijoje, – papasakoti, kas nuveikta per prabėgusius metus, toliau dalytis patirtimi kaupiant eksponatus, keistis nuomonėmis dėl tolesnio ir nuolatinio bendradarbiavimo perspektyvų.

Kaip ir praėjusius kartus, pranešimai, demonstruota vaizdinė medžiaga pasiteisino su kaupu, pateikta informacija iš septynių šalių atskleidė kiekvienos šalies darbo tendencijas, įdomybes, ypatumus, praturtino akiratį.

Visų dalyvių nuomone, puikiai renginį organizavę islandai parodė originalią savo transporto ir komunikacijos muziejaus, įsikūrusio Skogos apylinkėse, kolekciją. Čia sukaupta unikalios XIX-XX amžiaus pašto, telegrafo, telefonų ryšių atributikos, daug archyvinių dokumentų, nuotraukų, žemėlapių, liudijančių atskirų epochų sąsajas su kelių, tiltų projektais, statybomis, remontais. Muziejuje gausu papildomą informaciją teikiančių kompiuterių, per televizorius rodomų filmų fragmentų. Erdvus paviljonas skirtas įvairių dešimtmečių kelių technikos eksponatams – greideriams, savivarčiams, automobiliams, motociklams. Muziejuje šiuo metu dirba 16 žmonių, iš jų pusė – nuolatiniai.

Norvegai toliau plėtoja Nacionalinę tiltų, pastatų, magistralinių kelių apsaugos programą. Pasak prelegentų, tai ypač aktualu dabar, intensyvėjant turizmo srautams. Šioms problemoms, švietėjiškai veiklai, kaip Skandinavijoje įprasta, negailima nei laiko tyrimams, nei valstybės dėmesio bei lėšų.

Veiklos mastais labiausiai su norvegais konkuruojantys, bet labiau privačia kryptimi žengiantys suomiai šįkart pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu ir su valstybine savo šalies Kelių direkcija, ir su Istorinių kelių mašinų asociacija, vienijančia 15 narių. Kangasaloje įsikūrusio „Mobilia“ muziejaus rinkodaros privalumus, naujus pasiūlymus besidomintiems senų automobilių renovacija suomiai ketina dar intensyviau propaguoti elektroninėje erdvėje.

Latvijos kelių muziejaus atstovė pateikė įdomiausius savo šalies kelių raidos etapus nuo XX amžiaus pradžios iki jo vidurio. Jos kolegė iš Danijos papasakojo apie ketinimus vėl atgaivinti nacionalinio kelių muziejaus veiklą, tam paskirta 10 ha žemės, lėšų, kaupiami eksponatai.

Švedija, pagarsėjusi senesnių kelių, jų ženklų restauravimo patirtimi, šįkart sudomino surengtos vaikų parodos saugaus eismo tema, ataskaita. Be kita ko, seminaro dalyviams buvo pranešta, kad daugiau kaip 9 milijonus gyventojų turinčioje Švedijoje kasdien užfiksuojama iki 20 000 vairuotojų, paveiktų alkoholio ar narkotikų...

Valstybės įmonės „Automagistralės“ patalpose įsikūrusio Vievio kelių muziejaus vedėjas Juozas Stepankevičius šiame seminare tradiciškai pristatė filmuotą medžiagą. Žinomas režisierius Algirdas Šatkauskas šįsyk atskleidė dinamišką įmonės pulsą, atliekamų darbų mastus ir panoramą – toks kontekstas, seminaro dalyvių nuomone, leido labiau suvokti „Automagistralės“ kasdienybę ir kartu – Vievio muziejaus prieraišumą nacionalinės kelių istorijos raidos eksponatams.

Kitą kelių muziejininkų seminarą 2008 metais numatyta surengti Suomijoje.

Rimvydas Delkus

"Transporto pasaulis"
Rugsėjis Nr.9 ( 81)

"Linava" informuoja

Kronika

Aktualijos

IRU tobulins autobusų klasifikavimo sistemą

Įkurtuvės

Atnaujintame „Volvo“ servise – daugiau paslaugų

„Autokurto“ servisas – ir Klaipėdoje

Kas yra kas

Populiariausi Vokietijoje: rinkimai 2007

Keliai Keleliai

Apie kelių muziejų veiklą – seminare Islandijoje

Palyginkite

Testas: sunkvežimių oro kondicionavimo įranga

Premjeros

MAN TG: nauja karta - X ir S

Servisas

Apskaičiuotos „Kumho“ ambicijos

„Amanda“ siūlo sutaupyti

Tradicijos

Keleivininkai džiaugėsi švente

XI varžybos: plentų asai – po aukštu Kėdainių dangum...

Lietuvoje ir pasaulyje

Didžiojoje Britanijoje – naujas kelio ženklas

Ekspeditorių susitikimas

ERF – jau istorija

Naujjienos

Transporto politika

Reglamentų ir direktyvų džiunglėse

Keleivinis transportas

Keleivių vežėjai dirbo stabiliai

Technika

Lietuvos kariuomenei – SISU

Transporteriai: kada keisti alyvą?

Teisė

Nesaugomos stovėjimo aikštelės

Save apkaltinti sunkiau

Muziejus

Vermachto kariai – “Mercedes Benz” L4500S/A