Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Naujienos

Nepavargstančios sunkvežimių akys

Matyti ir būti matomam – vienas iš svarbiausių reikalavimų, kurių kelyje privalo laikytis bet kokios transporto priemonės vairuotojas. Ypač tai aktualu sunkiasvoriam transportui, kurio apšvietimo įranga turi atitikti aukščiausius kokybės ir patikimumo kriterijus. Kaip pailginti šviesos prietaisų ilgaamžiškumą, sumažinti techninės priežiūros ir remonto sąnaudas bei išvengti vežėjams brangiai kainuojančių beprasmiškų prastovų?

Tikimės, jog bent dalį atsakymų į šiuos klausimus skaitytojai ras susipažinę su apšvietimo įrangos gamintojų ir specialistų rekomendacijomis, kurias pateikia neseniai leidybos dešimtmetį pažymėjęs Vokietijoje leidžiamas žurnalas „NFZ Werkstatt“.

Sunkvežimių apšvietimo įranga priklauso prie intensyviausiai dirbančių komponentų, todėl jiems vidutiniškai kas trys mėnesiai reikalinga techninė priežiūra. Sugedusių komponentų kaina sudaro nedidelę remonto sąnaudų dalį, kur kas brangiau vežėjui kainuoja sugaištas laikas ir transporto priemonės prastovos.

Maždaug kas trys mėnesiai reikia keisti žibintų lempų (2 vnt.) rinkinį. Nors naujos lempos, pvz., H7 kainuoja apie 10 eurų, tačiau pridėjus sugaišto laiko ir darbo sąnaudas, jų pakeitimas vežėjui kainuos apie 50 eurų per ketvirtį arba vidutiniškai 200 eurų per metus. Ši išlaidų suma ženkliai padidėja vežėjui, turinčiam daug transporto priemonių. Apšvietimo įrangos gamintojai ir specialistai teigia, jog jas vežėjai gali gerokai sumažinti, atsižvelgdami į kai kurias rekomendacijas.

„Philips“ asortimentas

„Philips“ priklauso tiems apšvietimo įrangos gamintojams, kurie, tobulindami žibintų lempas, pirmiausia siekia jų ilgaamžiškumo. Patobulintos „Heavy Duty Long Life“ serijos lempos nepriekaištingai tarnauja daugiau kaip 1 000 eksploatavimo valandų, gerokai aplenkdamos iš anksčiau gerai žinomą pirmtakų „Heavy Duty“ produkciją. Naujausios serijos lempų H7 HDLL komplektas kainuoja apie 17 eurų, t.y. ženkliai daugiau nei tradicinės lempos. Kadangi pastarąsias reikia keisti keturis, o naujausias “Long Life” – tik du kartus per metus, transporto priemonių savininkai gali sutaupyti apie 40 proc. apšvietimo įrangai skirtų sąnaudų.

Pasak ekspertų, „Heavy Duty“ lempos išsiskiria ne tik ilgaamžiškumu, bet ir dideliu atsparumu vibracijai. Tai transporto priemonių savininkui reiškia mažiau prastovų, sumažėjusias keitimo sąnaudas, taip pat maksimalų saugumą ir komfortą net nepalankiausiomis sąlygomis. Taigi naujosios „Philips“ gamintojų „Heavy Duty“ ir „Heavy Duty Long Life“ lempos H1, H3, H4, H7 ir H11 gali pakeisti pigesnę tradicinę, tačiau didesnių eksploatavimo sąnaudų reikalaujančią kitų gamintojų produkciją.

Išplėstinė „Bosch“ programa

Į „Bosch“ apšvietimo įrangos išplėstinei programai dabar priklauso apie 5 000 komponentų. Atsarginių detalių ir reikmenų programoje – ne tik naujausios technologijos pagrindiniai žibintai, mirksinčios šviesos ir galinės lempos lengviesiems automobiliams bei sunkvežimiams, bet ir blykčiojantys švyturėliai, papildomi žibintai ir kiti komponentai.

Pagrindinė programos naujovė – progresyvi priekinio apšvietimo sistema AFS (Advanced Frontlighting System) ir aktyvuota naktinio matymo „Night Vision“ įranga. Į pastarąją integruoti infraraudonųjų spindulių žibintai užtikrina vairuotojui geresnį matomumą naktį ir tuo pačiu didina kelyje pasirodžiusių pėsčiųjų saugumą. Du į transporto priemonės žibintus įtaisyti „Night Vision“ šviesos šaltiniai siunčia žmogui nematomų infraraudonųjų spindulių srautą. Transporto priemonės vidiniame veidrodyje įmontuota kamera priima jais apšviestą vaizdą ir leidžia vairuotojui ekrane pamatyti kelyje pasirodžiusius pėsčiuosius, gyvulius ar žvėris anksčiau nei įprasta akimi.

Europos transporto priemonių gamintojams – nuo mažiausių lengvųjų automobilių iki didžiausių sunkiasvorių sunkvežimių - „Bosch“ siūlo įvairius apšvietimo įrangos komponentus ir jų atsargines dalis: žibintų šviesos sklaidytuvus, šviesos atstumo reguliatorius, ksenono projekcinių žibintų detales, šviesos įrangos bandymo bei kontrolės prietaisus ir testerius, paklaidų ir gedimų nustatymo įtaisus – ieškiklius bei kitą įrangą, naudojamą šviesos prietaisų reguliavimui ir remontui.

„HS – Schoch“ žibintų tvirtinimo įranga

Papildomi žibintai dažniausiai tvirtinami transporto priemonės priekyje arba ant stogo. Vienas iš patikimiausių žibintų tvirtinimo įrangos tiekėjų – bendrovė „HS – Schoch”, kurios produkcija gaminama iš specialaus aukščiausios kokybės plieno. Plataus asortimento įrangą galima pritaikyti beveik kiekvienai transporto priemonei ir bet kokiam stogui. Ypatingą apšvietimo įrangos efektą galima pasiekti papildomai sumontavus LED žibintus.

Patikimą papildomos šviesos tvirtinimo įrangą, į kurios komplektą dažniausiai sudaro nuo 3 iki 5 LED žibintų, gamintojai gali specialiai pritaikyti kiekvienai transporto priemonei.

LED žibintai – priekaboms

„Aspöck“ kasmet pateikia rinkai apie 300 000 įvairių apšvietimo įrangos elementų įvairioms transporto priemonėms. Iš jų net 60 proc. gaminių tenka sunkvežimių priekaboms. „Aspöck“ pasitiki kokybiška LED gamintojų produkcija ir montuoja ją ant sunkvežimių, jų priekabų bei puspriekabių. Glaudžiai bendradarbiaujant su įvairiais kokybiškos produkcijos gamintojais ir atsižvelgiant į transporto priemonių naudotojų patyrimą bei rekomendacijas, rinkai kasmet pateikiamos naujovės, užtikrinančios nepriekaištingą apšvietimo įrangos funkcionalumą.

Viena iš šių naujovių – „Multi-LED“ žibintai, naudojami sunkvežimių priekaboms. Pagrindinis šios įrangos pranašumas – nejautrumas vibracijai, todėl daugkartinis keitimas per visą transporto priemonės eksploatavimo laikotarpį tampa nebereikalingas. Tai sumažina vežėjams papildomus rūpesčius, padeda taupyti laiką ir apšvietimo įrangos eksploatavimo bei techninės priežiūros sąnaudas.

Parengė Tomas LABŽENTIS

"Transporto pasaulis"
Gruodis Nr. 12 (84)

"Linava" informuoja

Kronika

Aktualijos

Apie vežėjų verslo aktualijas – ant metų sandūros slenksčio

Kaip išvengti problemų Rusijoje

Egzotika

“KrAZ” SIEKS DAKARO LAURŲ

Keliai Keleliai

Lietuvoje eismo intensyvumas auga greičiau, nei galimybės kelius prižiūrėti

Magistralės jubiliejus

Modeliai

"Temsa Safari HD "– naujovė Lietuvoje

Vėl nauji FH

„Solbus“ – naujovė iš Lenkijos

Parodos

Lūžio metas: būtinas sisteminis požiūris

Pas kaimynus

Prieššventinė prekyba koreguoja krovinių gabenimo maršrutus

PREVENCIJA

Tikslas : saugus eismas ir vienodos konkurencijos sąlygos

Servisas

UAB "Centrako" pradėjo modernaus DAF serviso statybą Vilniuje

Stambiu planu

MAN TGM – “Metų sunkvežimis” Lietuvoje

Lietuvoje ir pasaulyje

Bankas SNORAS remia profesionalių pilotų komandą

Logistikos miestas bunda

Naujienos

Perspektyvos

Studentams – piniginės premijos

Keleivinis transportas

Keleivininkų regioniniuose – einamieji reikalai

Technika

Naujienos

Teisė

Akcijų apskaita bendrovėse ir jų perleidimas (1)