Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Policininkai atsisako... kyšių?

Viktoras TAMOšIūNAS


Keturiems asmenims teismai jau paskyrė laisvės apribojimo bausmes, kitų keturių veikos įvertintos gana solidžiomis piniginėmis baudomis... štai tiek asmenų jau sulaukė bausmės už bandymus papirkti eismo priežiūros pareigūnus. O kiek dar vyksta ikiteisminių tyrimų... Tai pirmieji policijos pareigūnų bandymai nusikratyti nuolat juos lydinčio korumpuotųjų šešėlio.


Kupiūros nebegelbsti


šių metų vasario 2-osios naktį Utenos policijos patruliai sustabdė įtartinai manevravusį automobilį, prie kurio vairo sėdėjo smarkiai apgirtęs jaunuolis. Pažeidėjas bandė su pareigūnais "susitarti vyriškai" ir įbrukti jiems 50 litų, tačiau buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę. Dėl bandymo papirkti valstybės tarnautojа pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Vasario 1-аjа Vilniaus m. vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vairuotojo, bandžiusio papirkti policijos pareigūnus. Sausio 31-osios vidurdienį ties Gariūnais sostinės Kelių patrulių rinktinės pareigūnai sustabdė greitį viršijusį BMW 728, kurį vairavo 58 metų vairuotojas. Kad pareigūnai nebaustų, sustabdytasis bandė atsipirkti 40 litų kyšiu.

Sausį Pasvalio rajono policija buvo iškėlusi baudžiamаjа bylа jaunam vairuotojui, kuris sulaikytas neblaivus prie vairo prašė policininkų jo nebausti ir pasiūlė 150 litų.

2005 metų pabaigoje panašūs ikiteisminiai tyrimai buvo pradėti Panevėžio rajono policijos komisariate, Kelmėje, kituose policijos teritorinėse įstaigose. šiuo metu tėra tik keli policijos komisariatai, kur tokių ikiteisminių tyrimų dar neatliekama. Neaišku, ar jų pareigūnai pritingi dirbti, ar tiesiog vairuotojai, pažeidę Kelių eismo taisykles, jau nebesiūlo pinigų.

Kaip ten bebūtų, tokia neįprasta situacija, kai pareigūnai pradeda bausti už siūlomа kyšį, jau pamažu tampa mūsų gyvenimo norma.


Kratomasi korupcijos šešėlio


Kai praėjusių metų pabaigoje ir 2006-ųjų pradžioje vienas po kito pasipylė pranešimai apie eismo priežiūros pareigūnus, atsisakiusius paimti vairuotojų siūlomus kyšius ir dėl šių faktų pradėjusius ikiteisminius tyrimus, turbūt mažai kas tikėjo, kad šis reiškinys taps visuotiniu. Manyta, kad tai laikina akcija arba triukas ir policijos prestižui kelti. Prabėgo daugiau nei pusmetis, ir skeptikai įsitikino, kad šis reiškinys – ne vienadienė, o viena iš kryptingų Eismo priežiūros tarnybos prevencinių priemonių. Manoma, kad ateityje kartu su kitomis priemonėmis ji padės užtikrinti saugesnę eismo situacijа šalies keliuose.

Beje, šiа neįprastа naujovę jau spėjo įvertinti ir užsienio, ypač NVS šalių, vairuotojai. Pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojai iš pradžių niekaip negalėdavo patikėti, kad mūsų policininkai atsisako „susitarti“. Dabar pamažu pradeda suprasti, kad sustabžiusiems Lietuvos policijos pareigūnams geriau nesiūlyti pinigų. Kaltas – būsi nubaustas.


Kyšiai – ir litais, ir užsienio valiuta


Lietuvos policijos Eismo priežiūros tarnybos duomenimis, nuo šių metų sausio 1 d. iki gegužės 31 dienos užregistruoti 135 atvejai, kai transporto priemonių vairuotojai (tarp jų – nemažai ir tolimųjų reisų), siekdami išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimus viešosios policijos pareigūnams siūlė kyšius. Dar trimis atvejais kyšiai buvo siūlomi už kitus administracinius teisės pažeidimus. Visais šiais atvejais buvo surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai.

Dažniausiai policijos pareigūnus bando papirkti greitį viršiję ir neblaivūs vairuotojai. Siūlytų kyšių suma – nuo 20 iki 600 litų arba užsienio valiuta – nuo 5 iki 100 eurų, 300 zlotų bei 40 JAV dolerių. Vairuotojų, siūliusių kyšius, amžius – nuo 18 iki 62 metų. Jauniausias – aštuoniolikmetis vairuotojas už KET pažeidimа (nepraleido perėja ėjusių pėsčiųjų) Kauno m. VPK Kelių patrulių rinktinės patruliui pasiūlė 50 litų.

Dėl kyšio davimo vyksta 69 ikiteisminiai tyrimai, 38 ikiteisminio tyrimo bylose priimti sprendimai, 15 ikiteisminio tyrimo bylų perduota į teismа, trys bylos nutrauktos, aštuoni asmenys nubausti (keturiems asmenims paskirtas laisvės apribojimas nuo 4 iki 10 mėnesių, trys asmenys „užsidirbo“ po 10 MGL piniginę baudа, vienas – 1500 litų baudа), dviejose bylose priimti sprendimai atleisti asmenis nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimа.

Kiekvienam vairuotojui, bandančiam duoti kyšį pareigūnui, pravartu prisiminti, kad už bandymа papirkti valstybės tarnautojа Baudžiamasis kodeksas numato laisvės apribojimа arba baudа, arba areštа, arba laisvės atėmimа iki dvejų metų."Transporto pasaulis"
Liepa Nr. 7 (67)

"Linava" informuoja

FL ir FE – “Vikingų“ bei “Titanų“ palikuonys

Naujienos

Aktualijos

Policininkai atsisako... kyšių?

Saugaus eismo dienos aprėps visа Lietuvа

Dilerių naujienos

Su delfino ženklu

įvairenybės

Dviratis...dar kartа...

Padangos

Iš pavojingų atliekų - naudinga žaliava

Parodos

„Kцgel“ naujovės – Hanoverio tarptautinės parodos ( IAA) išvakarėse

Patirtis

AITA prezidentas: Moldovos vežėjų problemos, asociacijos tikslai ir uždaviniai

Lietuvos vežėjai – ASMAP mokymo centre

Pažintys

GYVENIMO BūDAS – VAIRUOTOJA

Servisas

Geram sunkvežimiui - geras servisas

šventės

„Motorida“ plečia verslа

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Keleivinis transportas

Autobusai su ZAZ emblema

Meistriškumo varžybose paaiškėjo geriausieji

Technika

Populiariausias iš “Renault Trucks“ giminės

“MERCEDES BENZ SAFETY TRUCK“ – ATEITIS PRASIDEDA šIANDIEN

Mokymas

Vairuotojų gretas papildys kvalifikuoti „trakeriai“

Teisė

Senaties terminas

Muziejus

EDMUNDAS RUMPLERIS IR PRIEKINIų RATų PAVARA