Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Viršsvoris ir automobilis

JAV Viskonsino valstijos medicinos koledžo mokslininkai neseniai paskelbė nelinksmas išvadas savo tautai, labiausiai automobilizuotai pasaulyje. Jie išanalizavo 22 tūkst. kelių transporto įvykių, užregistruotų 1997–2001 metais. Buvo nustatyta, jog kenčiantys nuo viršsvorių vairuojantys vyrai gerokai dažniau žūsta kelyje ir patiria sunkesnių sužeidimų už tuos, kurių svoris normalus.

Pirmiausia, tikina specialistai, tai susiję su avarijose patiriamais dideliais kinetiniais impulsais: stambus žmogus ilgiau iš inercijos juda automobilio važiavimo kryptimi ir, netgi prisisegęs saugos diržа, patiria didesnę grėsmę. Be to, nutukimas taip pat gali tapti veiksniu, apsunkinančiu į avarijа patekusio žmogaus būklę, mat jam kur kas sunkiau suteikti greitаjа medicinos pagalbа. Be to, viršsvoris neišvengiamai sukelia žmogaus organizme anatominių ir fiziologinių pokyčių ir trukdo kūnui susidoroti su traumų pasekmėmis.

Beje, mokslininkai nustatė ir tai, jog ne tik atliekami kilogramai, bet ir jų trūkumas gali pražudyti vairuotojа. Nepakankamo svorio vairuotojų tyko didesnė grėsmė pirmiausia todėl, kad jų kūne nėra riebalų sluoksnio, kompensuojančio smūgį. Be to, liesumas (lygiai kaip ir nutukimas) gali būti pasekme ligų, apsunkinančių greitosios medicininės pagalbos suteikimа.

Tačiau įdomu štai kas: mokslininkai neaptiko ryšio tarp moterų viršsvorio ir jų mirtingumo lygio avarijose. Paslaptis slypi skirtingoje vyrų ir moterų kūnų sandaroje. Be to, specialistai konstatavo, jog vairuojančios moterys kur kas rečiau žūsta autoavarijose negu vyrai. Tikriausiai tai susiję su tuo, jog jos dažniausiai atsargiau vairuoja. Medikai mano, jog išvados, kurias jie padarė, gali būti panaudotos projektuojant naujas transporto priemones.

Atliekami kilogramai, deja, ne tik suaugusios Amerikos bėda. Per 23 proc. vaikų nuo 2 iki 5 metų amžiaus turi viršsvorį, o dar 10 proc. kenčia nuo nutukimo. Tai galvos skausmas ne tik tėvams ar medikams, bet ir … vaikiškų automobilinių kėdučių gamintojams. JAV uždrausta vežti automobiliais vaikus iki 6 metų amžiaus, jeigu jiems neįrengta speciali sėdimoji vieta. Tačiau, kaip nustatė medikai, tokie krėslai avarijose vis dažniau lūžta. Tai įvyksta dėl to, kad vaiko svoris – pernelyg didelis.

Remiantis oficialiais duomenimis, apie 5 proc. mažųjų amerikiečių yra pernelyg sunkūs standartinėms vaikiškoms automobilių kėdutėms. Pernelyg įmitę mažieji sunkiai įtelpa į savo sėdimаjа vietа, o tai irgi nepadidina jų saugumo važiuojant automobiliu.

Dabar vaikiškų automobilinių kėdučių gamintojams teks kuo greičiau sukurti ir pradėti gaminti serijiniu būdu kėdutes mažiesiems sunkiasvoriams. Juk standartinių kėdučių naudojimas stambiems vaikams gali tapti rimtų traumų avarijose priežastimi.

Parengė Dana Kurmilavičiūtė

"Transporto pasaulis"
Birželis Nr. 6 (66)

"Linava" informuoja

Naujienos

Aktualijos

Asociacijos tikslas - spręsti vežėjų problemas

Asociacijos “Linava“ XVI kongresas: pokyčiai ES rinkoje, tendencijos, asociacijos misija ir vežėjų perspektyva

Pastarųjų metų logistikos tendencijos

Alternatyvos

Problemа sprendžia ugnis…

Idėjos

25,25: nuo bandymų iki naujų logistikos sprendimų

įvairenybės

Automobilių lenktynės

Nauji modeliai

DIE GOTHAS

ILGANOSIS IVECO AUTRALIJOS TRASOMS

Naujasis VOLVO FH16 techniniu ir politiniu požiūriu

Pas kaimynus

Krovinių grobimo atvejų Europoje padaugėjo

Viršsvoris ir automobilis

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Keleivinis transportas

Maršrutai į rytus - perspektyvesni

Technika

TRUCK PARKING SYSTEM – vairuotojo pagalbininkas

Teisė

Teisė skelbti informacijа bei nuomonę

Muziejus

Sunkvežimiai iš sportinių automobilių gamyklos