Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Kaip nugalėti topografinį kretinizma

Priverstinės paieškos

• Vairuotojų klaidžiojimo priežastimis gali būti jų fizinė būklė. Nusilpęs organizmas atkakliai priešinasi bet kokiam „išėjimui“ iš namų, reaguodamas sumažėjusiu gebėjimu orientuotis erdvėje. Klaidžiojama gali būti ir sutrikus smegenų kraujotakai, esant metų naštos sukeltiems nervų sistemos pokyčiams, patyrus galvos traumа, kenčiant nuo streso ir netgi paprasčiausiai pavargus.

• Aišku, neįsimenančių kelio vairuotojų daugumа sudaro moterys. Tai paaiškinama jų hormoninės sistemos pokyčiais. Vyrams hormonai didesnės įtakos neturi, užtat jiems orientuotis erdvėje itin trukdo geležies sumažėjimas kraujyje. Tad jeigu pastebėjote, jog jums tampa vis sunkiau įsidėmėti keliа – pasitikrinkite kraujyje esančio hemoglobino kiekį. Jei jis žemesnis negu 120, vadinasi, organizmui stinga geležies. O be šio svarbaus elemento vidinis kompasas neveiks. Deficitа padėtų įveikti grybų, kepenų, mėsos patiekalai, taip pat kakavos gėrimas.

• Kai kurie mokslininkai sako, jog dėl topografinio kretinizmo kaltas paveldimumas. Pasak jų, šio reiškinio priežasčių reikėtų ieškoti chromosomų sudėtyje. Taigi, jei vairuotojo tėvai kentėjo dėl nesugebėjimo orientuotis erdvėje, veikiausiai ir jis bus perėmęs šį jų bruožа.

• Neurobiologai teigia, jog žmonių nervinėje sistemoje yra įdiegtas magneto principas. Galvos smegenų lаstelėse jie aptiko „geležies rūdos“ – vadinamųjų magnetito kristalų. Padidėjusį šio mineralo kiekį turi vairuotojai unikumai, sugebantys puikiausiai orientuotis bet kuriuo metų ir paros laiku. Bet pavydėti jiems vargu ar verta: jie pasižymi ir padidėjusiu jautrumu magnetinėms audroms, neretai užklumpančioms prie vairo sėdinčius žmones.

• Sunkiau orientuojasi erdvėje vairuotojai, pasižymintys vadinamuoju „Kolumbo fenomenu“, t.y. gerokai išsiblaškę, bet atkakliai neigiantys savo klaidas ir vis vien darantys savo (Kolumbas juk taip pat nė už kа nenorėjo prisipažinti, jog atrado ne tа kontinentа).

Susitikimo vietos keisti negalima!

Iš pradžių nustokite galvoti, kad jei jums būdingas topografinis kretinizmas, tai niekaip negalėsite savo dalios pagerinti. Panorus šis trūkumas įveikiamas. Arba bent gerokai susilpninamas.

• Išsivaduokite nuo įpročio važiuoti žvelgdami tik į kelio juostа – šitaip neįsidėmėsite detalių, padedančių geriau orientuotis erdvėje. Ypač svarbu retsykiais pasižvalgyti į šalikelę tamsiu žiemos ar paros metu. įsidėmėsite kokį įdomesnį objektа – štai jums ir orientyras.

• Pasiklydote nepažįstamų gatvių labirinte? Nepasiduokite panikai ir nesiblaškykite, važinėdami šen bei ten. Jeigu yra kur, sustokite, išlipkite ir pasiklauskite kelio.

• Ruošdamiesi kelionėn nežinomu maršrutu, įsigykite nuodugniа miesto ar tos vietovės schemа, pasižymėkite joje, kur planuojate sustoti, išsiaiškinkite motelių, mašinų statymo aikštelių, viešbučių adresus. Mašina klaidžioti nepažįstamomis vietomis nepatartina.

• Mokslininkai pastebėjo: pasiklydęs dešiniarankis, pats to nepastebėdamas, paprastai juda ratu prieš laikrodžio rodyklę, kadangi dešine koja žengia plačiau negu kairiаja. Kairiarankis elgiasi lygiai taip pat, tiktai juda priešinga kryptimi.

• Pagaliau maloniausias dalykas: viskas praeina, ir tamsusis metų laikas – taip pat. Pavasarį – vasarа topografinio kretinizmo simptomai sušvelnėja. Suprantama, jie neišnyksta, tačiau vis vien tampa lengviau.

Parengė Dana Kurmilavičiūtė

"Transporto pasaulis"
Gegužė Nr. 5 (65)

"Linava" informuoja

Naujienos

NUO KONKRESO IKI KONGRESO ASOCIACIJOS „LINAVA“ VEIKLOS KRONIKA 2005-05-06–2006-05-19

Alternatyvos

NAUJIEJI EKOLOGINIAI STANDARTAI – NAUJA ARITMETIKA

įvairenybės

Padangos

Keliai

Kelininkų darbų panorama: nuo arterijų į ES rinkas iki žvyrkelių

Kriminalai

Iš automobilių grobimo 7 mln. litų pelno

Saugumu pasirūpinkime patys

Naudingi pasiūlymai

Kovai prieš vilkikų vagis – ir „BITė biz® mobilusis internetas“

Nauji modeliai

Ne visureigis, bet...

Pažintys

Savivarčių šou dolomitų karjere

Pravartu žinoti

Veronos deklaracija ir lietuviškos žirklės

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

“Linava“ – vežėjų verslo gyvybės šaltinis

Keleivinis transportas

Kiniečių ekspansijos pradžia?

TURKIšKI AUTOBUSAI – LIETUVOS RINKAI

Technika

Atnaujintos ASTROS iš Pjačenzos

Mokymas

Pagalba būsimiesiems vairuotojams

Sveikata

Kaip nugalėti topografinį kretinizma

Muziejus

Sunkvežimiai iš sportinių automobilių gamyklos