Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Kelių muziejininkų

Estijoje, Varbusės mieste, pasibaigė ketvirtasis tarptautinis šiaurės ir Baltijos šalių kelių ir transporto muziejų seminaras. Pagrindinė tokių renginių idėja, subrandinta 2002 m. per pirmаjį susitikimа Suomijoje, – papasakoti, kas nuveikta per prabėgusius metus, toliau dalytis patirtimi kaupiant eksponatus, keistis nuomonėmis dėl tolesnio ir nuolatinio bendradarbiavimo perspektyvų.

Kaip ir praėjusius kartus, pranešimai, demonstruota vaizdinė medžiaga pasiteisino su kaupu, pateikta informacija iš septynių šalių atskleidė kiekvienos šalies darbo tendencijas, įdomybes, ypatumus, praturtino akiratį.

Visų dalyvių nuomone, puikiai renginį organizavę estai pamatuotai didžiuodamiesi aprodė penketа XIX amžiaus pašto tarnybos pastatų, kuriuose ir įsikūręs jų dabartinis kelių muziejus, prieš trejus metus tebuvęs svajone. Jame – jau gausu archyvinių dokumentų, įvairių laikotarpių nuotraukų, žemėlapių, liudijančių atskirų epochų sаsajas su kelių, tiltų projektais, statybomis, remontais. Pačiose patalpose įrengta papildomа informacijа teikiančių kompiuterių, per televizorius rodomų filmų fragmentų. Autentiškumo įspūdį sustiprina sklindantys natūralūs miško gyvenimo, arklių bėgimo, automobilių sirenų garsai. Specialiai pastatytame angare - jau keliolika įvairių dešimtmečių kelių technikos eksponatų: greideriai, savivarčiai, automobiliai.

Renginio šeimininkai, oficialiai atidarę savаjį muziejų 2005 m. birželio 16 d., kaip vienа iš pagrindinių tikslų užsibrėžė nuodugniai tyrinėti lankytojų srauto ypatumus, kuo efektyviau išnaudoti informacijos priemonių – nuotraukų, stendų, skaidrių privalumus.

Norvegai rengiasi ir toliau plėsti savo anksčiau parengtа Nacionalinę tiltų, pastatų, magistralinių kelių apsaugos programа, tebeakcentuoja švietėjiškа muziejaus veiklos reikšmę. Veiklos mastais labiausiai su jais konkuruojantys ir labiau privačia kryptimi žengiantys suomiai dar ryškiau pasukę savireklamos, barterinių mainų kryptimi. Suomių naujovė – įkurta ir valstybės remiama šios šalies eismo muziejų asociacija, jų nuomone, leisianti dar efektyviau išnaudoti rinkodaros privalumus.

Latvijos kelių muziejaus atstovės akcentavo, kaip organizuojant festivalius, koncertus, šlokenbekoje esantis muziejus įgyja turizmo traukos įvaizdį, išsamiai papasakojo apie naujas ekspozicijas, kaip tvarkoma sukauptų dok umentų gausybė, plėtojami kontaktai su įvairiomis valstybės ir privačiomis institucijomis.

švedija, pagarsėjusi senesnių kelių, jų ženklų restauravimo patirtimi, šįkart sudomino pateikta įvairių amžių ir politinių laikotarpių šiaurės ir Baltijos šalių kelių ir karo žemėlapių sankaupa.

Gana originalūs ir šiek tiek panašaus pateikimo stiliaus buvo Islandijos ir Lietuvos atstovų pranešimai. Islandijos jungtinių kelių muziejaus vadovas Jakobas Halfdanarsonas labiau susikoncentravo ties savosios šalies kelių ir oro sаlygų informavimo sistemos technologiniais pasiekimais.

Valstybės įmonės „Automagistralės“ patalpose įsikūrusio Vievio kelių muziejaus direktorius Juozas Stepankevičius, apžvelgęs metinės veiklos momentus, kartu tradiciškai pristatė filmuotа medžiagа, kurioje buvo siūloma labiau susipažinti su Lietuvos magistralinių ir krašto kelių panorama, partneryste su Europos Sаjungos fondais, atliekamais rekonstrukcijos ir remonto darbais. Seminaro dalyvių nuomone, toks kontekstas leido labiau suvokti Lietuvos transporto kasdienybę ir kartu – Vievio muziejaus prieraišumа nacionalinės kelių istorijos raidos eksponatams.

Po šio seminaro šiaurės ir Baltijos šalis nutarta išsamiau supažindinti su tarptautine kelių muziejų veikla. Ta tema bus parengtas bendras biuletenis, kurio organizavimа ir leidybа sutiko koordinuoti švedai.

švedijoje kitаmet vyks ir penktasis tarptautinis kelių muziejų forumas. Jame kaip visaverčiai dalyviai bus oficialiai įregistruoti ir Danijos atstovai, kurie spalio 1 d. atidarė savo transporto muziejų netoli Kopenhagos.

Rimvydas DELKUS

"Vežėjų žinios"
Spalis Nr. 19 (103)

"Linava" informuoja

Naujienos

Lietuvos automobilių kelių direkcija

Kelių muziejininkų

"Linavos" mokymo centras

Planuojami mokymo kursai ir seminarai

Vž informacija

Naujienos

Teisė

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams