Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

NEBYLUSIS AVARIJų KALTININKAS

šitaip gydytojai vadina

arterinę hipertenzijа arba, paprasčiau šnekant,

hipertonijа. Jie neklysta:

specialistų apskaičiavimu,

dėl jokios kitos ligos

nebūna sukeliama tiek daug

eismo nelaimių, kiek dėl padidėjusio kraujospūdžio.

Aukštas kraujo spaudimas - tai pirmiausia pablogėjusi savijauta, mirguliavimas akyse, galvos svaigimas, dėmesio nesukoncentravimas ir kiti simptomai, ypač pavojingi kelyje esančiam vairuotojui. Juo labiau, kad pasitaiko atvejų, kai hipertonija sergantis asmuo šių simptomų nejaučia, nesigydo, ir tik ištikus krizei sužino, jog jo kraujospūdis seniai neatitinka normos. Beje, nė apie vienа ligа neprikurta ir šitiek mitų, kaip apie hipertonijа.

Pirmasis mitas: „Mano kraujospūdis yra normalus, nes aš nejaučiu jokių jo padidėjimo simptomų“.

Vienas garsus profesorius hipertonijа pavadino dviejų veiksmų drama: pirmame veiksme nesama herojų, o antrame - jau išmirę. Arterinė hipertenzija dažnai niekaip nepasireiškia iki liūdno finalo. Pagal statistikа iš kiekvieno 100 infarktų 68 įvyksta esant padidėjusiam kraujospūdžiui, iš kiekvieno 100 insultų - 75. Insulto, kuris dažniausiai pasireiškia kraujagyslės plyšimu ir kraujo išsiliejimu, pagrindinė priežastis yra pernelyg didelis kraujospūdis šioje kraujagyslėje.

Hipertonija ne visada yra nebylus žudikas - dažnai ji signalizuoja apie save galvos skausmu, svaigimu, „muselėmis“ prieš akis, padažnėjusiu širdies plakimu, pirštų tirpimu, tvinksėjimu galvoje. Be to, gydytojai dažnai vartoja terminа „hipertoninis charakteris“. žmogui, iš vidaus stipriai slegiamam kraujo, būdingas susierzinimas, užsispyrimas, blaškymasis nuo vieno kraštutinumo prie kito, vidinė įtampa. Beje, beveik visi šie simptomai būdingi ir paprasčiausiam pervargimui: pabandyk išlikti stabilios nervinės būsenos, sukoręs šitiek kilometrų! O „hipertoninės asmenybės“ bruožų gali turėti ir vairuotojas su klasikiniu 120x80 kraujospūdžiu, bet prastai išauklėtas.

Specialistų nuomone, daugelis prie vairo sėdinčių žmonių įsitikinę, jog jų kraujospūdis yra geras dar ir todėl, kad neįsivaizduoja tikrųjų šio susirgimo mastų. O skaičiai išties pritrenkiantys: net šalyse, kuriose aukštas sveikatos apsaugos lygis, arterinį kraujospūdį teisingai gydosi tik 25-30 procentai vairuotojų. Mūsų šalyje, aukšta sveikatos priežiūra, deja, nepasižyminčioje, šis skaičius kur kas mažesnis.

Antrasis mitas: „Mano kraujospūdis - darbinis, ir jo mažinti nereikia“.

Kartais netgi ilgai sergantys ligoniai nežino elementariausių dalykų - tarkim, kа reiškia skaičiai, kuriais matuojamas kraujospūdis.

Kai širdis susitraukia ir iš jos išstumiamas kraujas, kraujospūdis arterijose (iš širdies išeinančiose kraujagyslėse) padidėja. Atitinkamai jis nukrenta tuo momentu, kai širdis atsipalaiduoja, prisipildydama kraujo iki kito susitraukimo. Per šiuos du priešingus momentus ir fiksuojamas arterijų viduje esantis spaudimas. Pavyzdys: 120x80. Viršutinis skaičius reiškia spaudimа širdies susitraukimo metu (vadinamasis sistolinis kraujospūdis), apatinis - spaudimа atsipalaidavimo metu (diastolinis).

Kaip ir širdies pulsas, kraujospūdis - kintantis dalykas. Kitas reikalas, kad pulsas, priklausomai nuo to, taiso žmogus ramiai sau mašinа ar galvotrūkčiais lekia su ja į darbа, gali keistis nors du kartus. Arterinis spaudimas kinta mažesniais mastais: sveikam žmogui - ne daugiau kaip 10 mm gyvsidabrio stulpelio. Hipertonikui paros svyravimai (kai jis miega arba būna žvalus, ramus arba jaudinasi) gali siekti 50 mm gyvsidabrio stulpelio.

Ne taip seniai gydytojai ėmė skirti ne tik normalų ir padidėjusį kraujospūdį - buvo pripažinti 3 normos variantai. Tačiau, specialistų nuomone, vienas iš populiariausių mitų apie hipertonijа - teiginys apie „darbinį kraujospūdį“. Toks žmogus žino, jog pagal priimtа klasifikacijа jo kraujospūdis yra padidėjęs, bet sako: „Nereikia manęs gydyti ir kraujospūdžio mažinti, aš jaučiuosi normaliai, tai - darbinė būsena“. Specialistai tikina: jeigu bent du kartus patikrintas kraujospūdis buvo aukštesnis negu 140/90, tai jau beveik tikriausia hipertonija. Reikia eiti pas gydytojа ir nusistatyti tikslesnę diagnozę. 10 proc. atvejų padidėjęs kraujospūdis yra susijęs su kitų rimtų ligų simptomais (tarkim, inkstų arba endokrininės sistemos). Tačiau net jei nustatyta, kad paciento hipertonija yra kilusi „iš savęs“, gydytojas vis vien analizuoja ne tik spaudimo skaičius, bet ir tai, ar yra pažeisti vadinamieji „organai - taikiniai“. Juk, esant padidėjusiam kraujospūdžiui, pirmiausia rizikuoja nukentėti smegenys, širdis, inkstai ir kraujagyslės.

Trečiasis mitas: „ Gerus vaistus galima parinkti pačiam“.

ši plačiai paplitusi nuomonė yra klaidinga, nes dažnai, esant vienodiems kraujo spaudimo parametrams, vairuotojа N. reikia gydyti visiškai skirtingai negu vairuotojа L: vienas dėl hipertonijos turi problemų su inkstais, o kitas - su širdimi. Daugelis žmonių šito nesupranta, naiviai manydami, jog jeigu koks preparatas padėjo kaimynui, tai padės ir jam. Deja! Priešhipertoniniai preparatai dalijasi į šešias skirtingas farmakologines grupes. Jie ir veikia skirtingai.

Tai lengva suprasti, įsivaizdavus padidėjusio kraujospūdžio problemа pagal tokiа abstrakčiа sistemа: siurblys (širdis) varinėja skystį vamzdžiais (arterijomis), kurie yra sujungti į vientisа sistemа su cisterna (bendru skysčio kiekiu organizme). Skysčio slėgį šios sistemos viduje galima sumažinti įvairiai: priversti siurblį veikti ne taip energingai, padidinti vamzdžių skersmenį, arba sumažinti bendrа skysčio kiekį cisternoje. Kiekvienas vaistas daro kažkа iš išvardintų funkcijų ir yra skiriamas gydytojo, tiktai remiantis konkrečia hipertonijos rūšimi.

Imtis savigydos negalima netgi ypatingai sunkiais ligos momentais, pavyzdžiui, ištikus hipertoninei krizei. Jos metu kraujospūdis šokteli iki kritinės ribos, dažnai atsiranda stiprus galvos skausmas ir vėmimas. Norint sumažinti kraujospūdį, kol atvyks greitoji pagalba galima išgerti tiktai viršnorminę dozę to preparato, kurį paprastai ligonis vartoja.

Vaistiniai preparatai yra pagrindinė ir praktiškai vienintelė hipertonijos terapija. Reikalavimai šių dienų preparatams - kad jie sumažintų kraujospūdį iki normalaus laipsniškai, be staigių „šokinėjimų“. Paprastai viena tabletė turėtų būti veiksminga visа parа.

Maža to, kad neleistina savavališkai vartoti vaistų - reikia žinoti, kad šių preparatų negalima gerti kursais arba tiktai tuomet, kai esti prasta savijauta (tarkim, magnetinių audrų metu), arba nustoti vartojus, kai kraujospūdžio parametrai tampa normalūs. Apie bandymus gerti vaistus nuo spaudimo atskirais kursais vienas profesorius pasakė: tai tas pats, kaip vienakojam žmogui atskiro kurso metodu naudotis ramentais. Jeigu hipertonija diagnozuota - tai, deja, jau visam laikui. Stebuklingo išgijimo nuo chroniškos ligos atvejų nėra žinoma. Kitas reikalas, kad pradinėmis ligos stadijomis kraujospūdį galima tramdyti ir iki gilios senatvės gyventi nevengiant fizinių krūvių ir gyvenimo džiaugsmo apskritai. šiuolaikinius preparatus, kurių dozė yra gydytojo subalansuota, galima be ypatingesnių pašalinių efektų vartoti dešimtmečiais. Gydytojų paskirtus vaistus visada būtina vežiotis su savimi mašinoje. Profesionalūs vairuotojai, sergantys arterine hipertenzija, savo kabinoje visada turėtų turėti ir šiuolaikiškа kraujospūdžio matavimo aparatа. Tokį, kuriuo kraujospūdį galėtų išsimatuoti patys.

Ketvirtasis mitas: „Kraujospūdį mažina tam tikras maistas ir gėrimai“.

Nepasiduokite reklamai maistinių - biologinių priedų, kurie normalizuoja arterinį kraujospūdį: šiai ligai išsivysčius, tai gali padaryti tik vaistiniai preparatai (maistiniai - biologiniai priedai gali būti naudingi tik maisto subalansuotumo požiūriu). Tačiau sveikas gyvenimo būdas taip pat turi milžiniškos reikšmės. žmonės, turintys viršsvorį, kenčia nuo hipertonijos 3-4 kartus dažniau negu normalaus svorio asmenys. Riebus maistas, sаlygojantis aterosklerozę, skatina ir hipertonijа. šios dvi ligos apskritai tarpusavyje susijusios. Daug reikšmės arterinei hipertenzijai atsirasti turi nenormuota darbo diena, naktinis darbas, stresai… Norėdamas nusiraminti, dažnas vairuotojas rūko. į organizmа nuolatos patenkantis nikotinas sukelia padidėjusį kraujospūdį ir, pažeisdamas kraujagyslių sieneles, padidina infarktų bei insultų rizikа.

Didelis hipertonikų skaičius yra tarp asmenų, kenčiančių nuo pagirių sindromo. Taigi jei po įtemptos darbo savaitės poilsio dienomis sugalvojote atsipalaiduoti su taure rankoje - būkite itin atsargūs: pirmadienį kraujo spaudimo matavimo aparatas gali parodyti labai neraminančius skaičius!

Penktasis mitas: „Nuo hipertonijos padeda cirkonio apyrankė“.

„Esant hipertonijai ir hipotonijai, sergant atraminio - judamojo aparato ir odos ligomis“ - reklamos tekstas skamba taip įtikinamai! O kalba jis apie cirkonio metalo gydomаjį poveikį, nors jokiais moksliniais tyrimais jis niekada nebuvo grįstas! šiandien gydytojai vieningai šaukia: ši reklama tiesiog nusikalstama, ypač jeigu turėsime galvoje tai, kad apyrankes reklamuoja pagyvenusieji žmonės.

Reklaminio mito pavojus, specialistų nuomone, yra tas, kad sergančius hipertonija žmones jis įtikinėja imtis alternatyvaus gydymosi - ir dar tokiu madingu būdu, kaip apyrankės nešiojimas. Minėtųjų apyrankių reklamos sėkmė duoda nemaža pelno jų gamintojams. Didelę įtakа čia turi psichologiniai veiksniai - labai nuobodi liga yra ta hipertonija: tabletės nustatytomis valandomis, sveikas gyvenimo būdas, reguliarus lankymasis pas gydytojus, pastovi kraujospūdžio matavimo kontrolė… Be to - ir nepigi: ir vaistai, ir garsių firmų kraujospūdžio matavimo aparatai gerokai patuština kišenę. Taip gyvenantis ne vienas verčiau pasiryžta pakloti kelias šimtines litų už daiktа, kurio savikaina - dešimtis kartų mažesnė, o naudos jokios…

Kęstučio BRUZGELEVIčIAUS nuotr.

Dana KURMILAVIčIūTė

"Transporto pasaulis"
Kovas Nr. 3 (27)

"Linava" informuoja

Brokuotos TIR knygelės

Bulgarija

čekija

Italija, Slovėnija

Jungtinė Karalystė

Kazachstanas

Lenkija

Rusija

Slovakija

Vengrija

Diskusija

GELTONIEJI AUTOBUSAI: AR Iš TIESų PIGIAU?

Pas kaimynus

KALININGRADE - SUNKVEžIMIų BEI AUTOBUSų GAMYBA

Poleminės pastabos

AR TIKRAI MUMS REIKIA MAžIAUSIAI?

Servisas

Juodosios dėžės: iš lėktuvų - į sunkvežimius

Naujas krovininių automobilių servisas Alytuje

„Linavos“ servisas: automobilių apsaugos sistemos vilkikams ir puspriekabėms

Lietuvoje ir pasaulyje

BGL

DRAUDIMO BENDROVEI LINDRA - DEšIMT METų

IRU GRIEžTINA REIKALAVIMUS

TRANSPORTERIAI - GREITI, BET AR SAUGūS?

VEžėJAMS į PAGALBА

VOKIETIJOJE - NAUJA MUITINėS AGENTūRA

 Tęsiamas bendradarbiavimas

Transporto politika

BALTOJI KNYGA - MūSų ATEITIES VEIDRODIS

Keleivinis transportas

PAS LENKų AUTOBUSų GAMINTOJUS

Technika

BAVARIJA PASITINKA ATEITį

Kaip veikia ESP

POPULIARėJA RESTAURUOTOS PADANGOS

Trys varikliai - trys charakteriai

Važiuoklė, „vizginanti uodega“

Teisė

Dokumentinis procesas pagal naujаjį CPK

Verslo etika

įtaigi vadovo kalba

Sveikata

NEBYLUSIS AVARIJų KALTININKAS

Muziejus

Kelių traukiniai prasidėjo taip…