Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Dokumentinis procesas pagal naujаjį CPK

Dokumentinis procesas - tai viena iš naujojo Civilinio proceso kodekso (toliau - CPK) reglamentuojamų proceso rūšių, kurios pagalba galėsite apginti savo interesus teisme, neišeidami iš savo ofiso, o laikа, kurį praleistumėte ilguose teismo posėdžiuose, galėsite skirti tiesiogiam darbui. Daugeliu aspektų ši proceso rūšis panaši į „Transporto pasaulio“ 2-ajame numeryje aptartа bylų dėl teismo įsakymo išdavimo nagrinėjimo tvarkа, tačiau yra ir nemažai skirtumų. Dokumentinis procesas yra Lietuvos civilinio proceso naujovė, teismų praktikos nagrinėjant bylas šiuo būdu kol kas beveik nėra. Manytume, kad dėl savo patogumo ir paprastumo ši proceso rūšis turėtų įsitvirtinti, todėl supažindiname skaitytojus su pagrindiniais jos bruožais.

Kokie reikalavimai gali būti nagrinėjami dokumentinio proceso tvarka?

Dokumentinio proceso tvarka gali būti nagrinėjamas pareikštas ieškinys dėl:

• piniginių reikalavimų, kylančių iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kt.;

• kilnojamojo daikto priteisimo;

• vertybinių popierių priteisimo;

• reikalavimo, kylančio iš nuomos sutarties dėl nuomininko iškeldinimo.

Pagrindinė sаlyga, leisianti teismui ieškovo prašymu nagrinėti ieškinį dokumentinio proceso tvarka - visi reikalavimai turi būti pagrįsti rašytiniais įrodymais, atsakovas turi gyventi Lietuvoje. Jeigu atsakovas yra juridinis asmuo, Lietuvoje turi būti atsakovo buveinė.

Ieškinys

Ieškinys, o ne nustatytos formos pareiškimas teismui, kaip tai būtų nagrinėjant bylа dėl teismo įsakymo išdavimo, pareiškiamas bendra tvarka, tačiau ieškinio turiniui CPK nustato keletа papildomų reikalavimų. Visų pirma, ieškinyje turi būti ieškovo prašymas nagrinėti ieškinį dokumentinio proceso tvarka ir nurodyti visi rašytiniai įrodymai, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus. Visi rašytiniai įrodymai turi būti pridėti prie ieškinio.

Rašytiniai įrodymai

Rašytiniais įrodymais pagal CPK 197 str. pripažįstami dokumentai, dalykinio ir asmeninio susirašinėjimo medžiaga, kitokie raštai, kuriuose yra duomenų apie aplinkybes, turinčias reikšmės bylai. Pavydžiui, jeigu kreipiatės į teismа dėl skolos už vežimo paslaugas priteisimo, reikėtų prie ieškinio pridėti tokius dokumentus

• užsakymа, krovinio vežimo sutartį, paraiškа krovinio vežimui ar kitokį dokumentа, įrodantį sudarytos vežimo sutarties sаlygas. Jeigu užsakymo neturite arba jame nenurodyta vežimo paslaugos kaina, įrodyti įsiskolinimo susidarymo ir jo dydžio aplinkybes bus kur kas sudėtingiau, nors ir nėra neįmanoma;

• dokumentus, įrodančius tinkamа paslaugos suteikimа - CMR važtaraštį ar kitа dokumentа, kuriame yra gavėjo atžyma apie prekių gavimа ir pan.;

• mokėjimo reikalavimo dokumentа - PVM sаskaitа faktūrа, tiesiog sаskaitа faktūrа ar kt.

• jeigu šalys buvo sutarę dėl apmokėjimo už vežimа po paslaugos suteikimo, sakykime, per 30 dienų nuo sаskaitos faktūros ir originalaus CMR važtaraščio gavimo, taip pat reikėtų pridėti šių dokumentų siuntimo arba įteikimo užsakovui įrodymus, kad būtų galima nustatyti datа, nuo kurios skolininkas bus laikomas praleidusiu prievolę. Jeigu mokėjimo terminas sutartyje nebuvo nustatytas, remiantis Civilinio kodekso 6.53 str. 2 dalimi, tokiа prievolę skolininkas (užsakovas) privalo įvykdyti per 7 dienas nuo tada, kai kreditorius (vežėjas) pareikalavo prievolę įvykdyti. Pareikalavimo data gali būti laikoma sаskaitos faktūros gavimo data;

• jeigu skola jau iš dalies yra apmokėta - išrašo iš banko sаskaitos dokumentа ar kitа dokumentа, leisiantį teismui konstatuoti dalinio apmokėjimo faktа ir tai, kad skolos atsakovas bent iš dalies neginčijo;

• jeigu reikalaujate priteisti delspinigius - sutartį, kurioje su skolininku buvote susitarę dėl delspinigių mokėjimo, ar kitа dokumentа, kuriame yra susitarimas dėl delspinigių mokėjimo. Jeigu tokio susitarimo nebuvo, pagal Civilinio proceso 6.210 str. galite reikalauti 6 procentų dydžio metinių palūkanų, jeigu abi šalys yra verslininkai ar privatūs juridiniai asmenys, arba 5 procentų dydžio metinių palūkanų, jeigu skolininkas yra kitas fizinis asmuo;

• šalių susirašinėjimа, priminimus apie įsiskolinimа, jeigu tokie buvo siųsti, pretenzijas, jų atmetimа ar pripažinimа įrodančius dokumentus, skolos pripažinimа įrodančius dokumentus (tarpusavio atsiskaitymų suderinimo aktus ir pan.), t.y. dokumentus pagal Jūsų situacijа.

(Pastaba - šis dokumentų sаrašas tinka ir tais atvejais, kai kreipiatės į teismа su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo):

Rašytiniai įrodymai CPK 197 str. skirstomi į oficialius ir privačius. Oficialūs įrodymai turi didesnę galiа, jais yra laikomi dokumentai, išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar patvirtinti kitų valstybės įgaliotų asmenų (neviršijant jų kompetencijos ir laikantis nustatytų šių dokumentų formos reikalavimų). Aplinkybės, nurodytos tokiuose dokumentuose, laikomos visiškai įrodytomis, kol jos nebus paneigtos kitais byloje esančiais įrodymais. Beje, išskyrus liudytojų parodymus: šiuo atveju oficialiame dokumente nurodytų aplinkybių paneigti liudytojų parodymais negalima, nebent tai prieštarautų teisingumo, protingumo ir sаžiningumo principams.

Teismui turi būti pateikiami rašytinių įrodymų originalai arba nuorašai, kurie pagal CPK 114 str. 1 d. gali būti patvirtinti teismo, notaro, byloje dalyvaujančio advokato ar dokumentа išdavusio (jį gavusio) asmens, tačiau teismas bet kada savo nuožiūra gali pareikalauti pateikti dokumentų originalus. Teismui susipažinus su originaliais dokumentais, byloje dalyvaujantys asmenys gali prašyti juos grаžinti. Jeigu teismui pateiktuose rašytiniuose įrodymuose yra taisymų ar kitų išorinių trūkumų, arba jeigu pateikiamos tik rašytinių dokumentų kopijos ir jų originalai nėra išlikę, teisę nuspręsti dėl tokių dokumentų įrodomosios galios įstatymas suteikia tik teismui.

Jeigu dokumentas surašytas ne valstybine kalba, pateikiamas nustatyta tvarka patvirtintas vertimas.

žyminis mokestis

Už dokumentinio proceso tvarka nagrinėtinа ieškinį mokama pusė žyminio mokesčio sumos, kuri turėtų būti sumokėta už ieškinio nagrinėjimа pagal bendrаsias taisykles, bet ne mažiau 20 litų. Pagal CPK 80 str. už ieškinius, kurių suma yra iki 100 000 litų, mokamas 3 procentų žyminis mokestis. Jeigu ieškinio suma 1-300 000 litų, mokama 3 tūkstančiai litų plius 2 procentai nuo ieškinio sumos, viršijančios 100 tūkst. litų, jeigu ieškinio suma didesnė kaip 300 000 Lt - 7 tūkstančiai litų plius 1 procentas nuo ieškinio sumos, viršijančios 300 000 litų. Maksimalus žyminio mokesčio dydis turtiniuose ginčuose - 30 000 litų.

Ieškinio nagrinėjimas

dokumentinio proceso tvarka

Pareikštas ieškinys nagrinėjamas rašytinio proceso būdu. Jeigu ieškovas nepagrindžia visų savo reikalavimų rašytiniais įrodymais, teismas ieškovui pasiūlo pridėti trūkstamus dokumentus arba primokėti trūkstamа žyminį mokestį, kad ieškinys galėtų būti nagrinėjamas pagal bendrаsias taisykles. Jeigu teismas nusprendžia, kad pagal pateiktus įrodymus ieškinys negali būti visiškai tenkinamas, priima nutartį nagrinėti ieškinį bendra tvarka ir apie tai informuoja ieškovа.

Teismas, nustatęs, kad pagal pateiktus įrodymus yra pagrindas ieškovo reikalavimа tenkinti, per 14 dienų nuo ieškinio priėmimo dienos priima specialų dokumentа - preliminarų sprendimа. Iki preliminaraus sprendimo priėmimo atsakovui nėra pranešama apie pareikštа ieškinį, tačiau laikinosios apsaugos priemonės (atsakovo turto, banko sаskaitos areštas, draudimas atlikti tam tikrus veiksmus ir pan.) gali būti taikomos, apie tai taip pat neinformuojant atsakovo.

Preliminarus sprendimas su ieškinio ir jo priedų nuorašais išsiunčiamas atsakovui ne vėliau kaip kitа darbo dienа po preliminaraus sprendimo priėmimo. Ieškovui sprendimas išsiunčiamas per 3 dienas tik po to, kai preliminarus sprendimas įsiteisės žemiau aprašyta tvarka.

Atsakovui siunčiamame preliminariame sprendime nurodomas teismo sprendimas tenkinti pareikštа ieškinį ir nurodoma, kad jeigu per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo atsakovui dienos šis nepateiks teismui motyvuotų prieštaravimų raštu, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui galės būti išduotas vykdomasis raštas. Atsakovo pateikiami prieštaravimai turi atitikti visus procesiniams dokumentams keliamus reikalavimus, turi būti motyvuoti ir pagrįsti bet kokiomis įrodinėjimo priemonėmis - tiek rašytiniais įrodymais, tiek paaiškinimais, liudytojų parodymais, daiktiniais įrodymais ir kt. Per nurodytа 20 dienų terminа atsakovas gali preliminarų sprendimа įvykdyti pats gera valia - tokiu atveju jis išvengs bylos nagrinėjimo ir sprendimo vykdymo išlaidų apmokėjimo, kadangi atsakovui geruoju įvykdžius preliminarų sprendimа iki jo įsiteisėjimo, sumokėtas žyminis mokesties ieškovui grаžinamas.

Priimtų atsakovo prieštaravimų nuorašа teismas ne vėliau kaip kitа dienа išsiunčia ieškovui. šis per 14 dienų nuo prieštaravimų išsiuntimo iš teismo dienos turi pateikti atsiliepimа, nurodyti papildomus motyvus ir pateikti naujus įrodymus, jeigu tokie yra reikalingi. Ieškovo atsiliepimas siunčiamas atsakovui ir ne vėliau kaip per 30 dienų skiriamas teismo posėdis, kuriame pareikštas ieškinys nagrinėjamas bendra tvarka. šiuo atveju teismas gali preliminarų sprendimа palikti nepakeistа, jį panaikinti arba pakeisti. Svarbu tai, kad dokumentinio proceso atveju negalima keisti ieškinio dalyko ir pagrindo, negalima didinti ieškininių reikalavimų, atsakovas negali pareikšti priešieškinio.

Jeigu atsakovas prieštaravimų per nustatytа terminа nepateikia, arba teismas atsisako juos priimti (jeigu prieštaravimai pateikiami praleidus 20 dienų terminа arba jeigu prieštaravimai neatitinka nustatytų reikalavimų), preliminarus sprendimas įsiteisėja, ir ieškovui gali būti išduodamas vykdomasis raštas.

Preliminaraus sprendimo apskundimas

Labai svarbu žinoti tai, kad preliminarus teismo sprendimas apeliacine ar kasacine tvarka yra neskundžiamas. T.y. jeigu Jūs, gavę iš teismo Jūsų atžvilgiu priimtа preliminarų sprendimа, su kuriuo nesutinkate, laiku nesiimsite priemonių arba pateiksite teismui netinkamos formos ar nepagrįstus įrodymais prieštaravimus be rimtos priežasties, vėliau jokiomis teisminės gynybos priemonėmis nebegalėsite pasinaudoti. Kita vertus, negalimumas apskųsti įsiteisėjusį sprendimа yra patogus ieškovui - byla per gana trumpа laikotarpį išsprendžiama galutinai.

Dokumentinio proceso tvarka teisme nagrinėjamų bylų skaičius turėtų didėti, kadangi ši proceso rūšis yra patogi tiek šalims, tiek teismui, ir leidžia racionaliai panaudoti tiek laikа, tiek lėšas. Svarbu ir tai, kad byla išsprendžiama operatyviai ir išvengiama bylos vilkinimo nepagrįstais skundais aukštesnėms teismo instancijoms.

Reda ALEKSYNAITė

"Transporto pasaulis"
Kovas Nr. 3 (27)

"Linava" informuoja

Brokuotos TIR knygelės

Bulgarija

čekija

Italija, Slovėnija

Jungtinė Karalystė

Kazachstanas

Lenkija

Rusija

Slovakija

Vengrija

Diskusija

GELTONIEJI AUTOBUSAI: AR Iš TIESų PIGIAU?

Pas kaimynus

KALININGRADE - SUNKVEžIMIų BEI AUTOBUSų GAMYBA

Poleminės pastabos

AR TIKRAI MUMS REIKIA MAžIAUSIAI?

Servisas

Juodosios dėžės: iš lėktuvų - į sunkvežimius

Naujas krovininių automobilių servisas Alytuje

„Linavos“ servisas: automobilių apsaugos sistemos vilkikams ir puspriekabėms

Lietuvoje ir pasaulyje

BGL

DRAUDIMO BENDROVEI LINDRA - DEšIMT METų

IRU GRIEžTINA REIKALAVIMUS

TRANSPORTERIAI - GREITI, BET AR SAUGūS?

VEžėJAMS į PAGALBА

VOKIETIJOJE - NAUJA MUITINėS AGENTūRA

 Tęsiamas bendradarbiavimas

Transporto politika

BALTOJI KNYGA - MūSų ATEITIES VEIDRODIS

Keleivinis transportas

PAS LENKų AUTOBUSų GAMINTOJUS

Technika

BAVARIJA PASITINKA ATEITį

Kaip veikia ESP

POPULIARėJA RESTAURUOTOS PADANGOS

Trys varikliai - trys charakteriai

Važiuoklė, „vizginanti uodega“

Teisė

Dokumentinis procesas pagal naujаjį CPK

Verslo etika

įtaigi vadovo kalba

Sveikata

NEBYLUSIS AVARIJų KALTININKAS

Muziejus

Kelių traukiniai prasidėjo taip…