Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

PULKO SūNUS AR VERGAS?

Liūdnas faktas: jaunystė - anaiptol ne visada vien tik džiaugsmas. Diskriminacija pagal amžių kartais ima ir pasireiškia darbo vietoje.į kolektyvа atėjusiam jaunam žmogui dažnai tenka pajusti karčiа nepasitikėjimo daliа.

Kaip įveikti stereotipus?

„Neblogo vaikėzo“ įvaizdis gali duoti tam tikrų dividendų. Bent jau iš pradžių. Atsargūs naujoko profesiniai žingsniai kelia aplinkinių šypsenas. Neišvengiamos klaidos pateisinamos jaunyste, nepatyrimas lengvai atleidžiamas. Viršininkui supykus, visada atsiras gerųjų sielų, kurios užtars žodelį. Bet anksčiau ar vėliau kolegos pripras. žavingas naivumas praras jų akyse patrauklumа. Jaudinantis požiūris į „Ґpulko sūnų“ pamažu užleis vietа šaltesniam atsainumui. Rūpestinga bendradarbių globa pavirs diktatu, o prašymai padaryti smulkias paslaugas ( nupirkti cigarečių, paieškoti kokios nors informacijos internete ir pan. ) taps sistema. Visi mėginimai iškovoti nepriklausomybę bus vertinami kaip kaprizas ir maištas laive. šitaip susiklosčius aplinkybėms, nesitikėkite lygybės: bendradarbiai įprato jaunа žmogų laikyti pasiuntinuku ir rimtai nevertina.

įveikti elgesio stereotipus, pasiekti pripažinimа profesiniame pasaulyje nėra lengva. Juk daugeliui kolegų bendravimas su jaunimu - vienas iš būdų įtvirtinti savo pranašumа, pademonstruoti kompetencijos lygį. Todėl jeigu jaunas specialistas nesirengia ilgai likti tarno vaidmeny ir tvirtai pasiryžta padaryti karjerа, teks įveikti „vaikėzo statusа“. Ir leisti suprasti aplinkiniams: jis sugeba ne tik linksėti galva, beatodairiškai su visais sutikdamas, bet ir yra rimtai pasirengęs imtis „suaugusiųjų“ pareigų ir visu rimtumu už jas atsakyti.

Universalių priemonių, padedančių per vienа valandа „suaugti“, neegzistuoja. Apsimestinis solidumas ir ledinis žvilgsnis, lydintys reakcijа į kolegų prašymа išvirti kavos, prastai padeda suaugti bendradarbių akyse. Geriausia, specialistų patarimu, čia griebtis kai kurių taisyklių, tačiau būtina užsikrauti ant savųjų pečių ir kai kuriuos lygiateisiškumo minusus: negeranoriškai nusiteikusių žmonių ir konkurentų atsiradimа, padidėjusį atsakomybės ir darbų krūvį. Už tai bus atsilyginta kolegų pagarba.

• švelniai, bet ryžtingai atsisakyti nuo smulkių paslaugų visiems. Tinkamas atsakymas - turite daug darbo.

• Suraskite savo globotinį. Tikriausiai yra kas nors, kam galima padėti, patarti. „Mokinio“ buvimas pakelia „mokytojа“ aplinkinių akyse, be to, šitokiu būdu gilinamos asmeninės žinios, išmokstama vadovauti.

• Būtina svarstyti problemas, ir ne vien profesines. Kukli gyvenimiškoji patirtis dar ne pretekstas neturėti asmeninių minčių. Savo pažiūras būtina dėstyti aiškiai, bet ne kategoriškai: jeigu turite kа pasakyti, tai visiškai nereiškia, jog jūsų nuomonė yra neginčytina.

• Su skirtingų kartų žmonėmis reikia kalbėti jų kalba. „žilaplaukiai patriarchai“ neprivalo suprasti jaunatviško slengo, o kolegos iš buhalterijos turi teisę nesusigaudyti terminologijoje, priimtoje tarp kompiuterininkų.

• Būkite mandagūs ir geranoriški. Domėkitės bendradarbių reikalais, patarkite tiems, kurie pataria jums, su šypsena padėkokite už pagyrimus.

• Reaguodami į nederamа familiarumа nepratrūkite. Santūriai praneškite : mano vardas Marija (Jonas, Vytautas). Mažybiniai vardai ir mielos pravardės (tarkim, Zuikelis ir pan.) tinka tik namų apyvartai.

• Dėl kreipimosi „tu“ egzistuoja sena taisyklė: į tuos, kurie sako „tu“, kreipiamės lygiai taip pat. Išimtis - viršininkai ir vyresniojo amžiaus žmonės.

Nuo kiaušinio iki paukščiuko

Pirmasis dalykas, kurį tenka išgirsti jaunam žmogui - jums dar viskas priešaky! Antrasis - jūsų pareiga gerbti vyresniuosius ir perimti jų patirtį. Kartais patirties perdavimo metodai yra itin panašūs į procedūrа, liaudyje žinomа bendruoju pavadinimu „užsukti kranelį“… Abu modeliai lengvai telpa į klasikinę formulę „kiaušinis vištos nemokys“. Gaila, tačiau daugelis darbdavių reikalauja iš jauno žmogaus aklo paklusnumo bei nepriekaištingo pareigų atlikimo - ir tik tiek.

Tokiomis sаlygomis apginti savo požiūrį ir įtikinti solidų viršininkа, kad jūsų pasiūlymas anaiptol ne jaunatviškas kaprizas ir vertas rimto svarstymo, beveik neįmanoma. Geriausiu atveju bus švelniai patarta būti kuklesniam ir nesikišti. Blogiausiu - pelnysite įžūlaus ir nesugyvenamo jaunuolio reputacijа.

Pati klaidingiausia reakcija: laikyti tai, kas vyksta, kartų konfliktu. O save - vargšu vergu ir vyresniuosius laikyti vulgariais pavyduoliais. Laimi objektyvūs ir teisingi: naujas žmogus atėjo į susiklosčiusį kolektyvа, dirbantį pagal nusistovėjusiа schemа. Daugeliui labiau patyrusių kolegų perdėtas aktyvumas ir maksimalizmas gali sukelti neigiamа reakcijа, todėl, užuot apkaltinę bendradarbius atsilikimu, pasisemkite kantrybės. Blokadа galima pralaužti darbais bei rimtais argumentais.

• Viena iš sudėtinių sėkmės dalių - sugebėti perimti iš svetimos patirties visa, kas geriausia. Profesionaliai domėkitės kolegų darbu.

• Vyresniojo amžiaus žmonėms būdinga kaltinti jaunimа lengvabūdiškumu. Pasistenkite sukurti rimto darbuotojo įvaizdį. Frazės : „Tai ne mano reikalas“ ir „Aš už tai pinigų negaunu“ turi būti išbrauktos iš žodyno, priešingu atveju teks atsisveikinti su karjera.

• Demonstruokite savo suinteresuotumа bendrais darbo rezultatais, rodykite, jog esate atsakingas, organizuotas žmogus, bet nepretenduokite į aukštesnius postus. Tegu jūsų ambicijos kol kas lieka tik profesionaliojoje sferoje.

• Pasirodykite esаs komandos žaidėjas, nepriešinantis savo asmenybės kolektyvui, o veikiantis drauge su kolegomis. Būkite pasirengę priimti pagalbа ir padėti kitiems.

• Nelaikykite savo amžiaus privilegija: vyresni už jus nebūtinai yra neišmanėliai. Kai kurie iš jų gerokai supratingesni, negu jums atrodo, ir galėtų daug ko išmokyti.

Ar sudarysite „vėjavaikio“ įspūdį, priklausys tik

nuo jūsų pačių

Taip yra, kad iš jaunimo laukiama beprotiškų aistrų ir visuotinio flirto darbo metu. Viršininkų nenoras laikyti jaunų specialistų rimtais darbuotojais dažnai susijęs su tuo, kad iš jaunimo nuolat laukiama nemalonių siurprizų. žiūrėk, įsimylės ir pradės žvelgti į pareigas pro pirštus…

čia išeitis viena: nuolat įrodinėti, kad galite dirbti stropiai, stabiliai ir rezultatyviai. O asmenines problemas būtina spręsti netarnybiniu metu.

Jeigu atrodo, kad kolegos jauname žmoguje regi „muilo operų“ herojų, neverta pulti į panikа. Geriau išanalizuokite jo asmeninį elgesį. Ar jis nesukelia pleibojaus įspūdžio, kuriam tik priešingos lyties atstovai galvoje? Galbūt vaikinas per daug pasakoja apie savuosius žygius? Arba pernelyg laisvai elgiasi vyriškoje ar, priešingai, moteriškoje kompanijoje? Vos tik bus sаlygų - ir bus priskirta kalnai tarnybinių ir netarnybinių romanų… O skandalingųjų kronikų herojams vargu ar verta tikėtis pakilti tarnybiniais laiptais. Auksinė karjeristų taisyklė tokia: arba darbas, arba flirtas.

Ir paskutinis dalykas. Suaugusiųjų pasaulis - rūstus. Bet jaunam žmogui anksčiau ar vėliau jame teks užimti savа vietа. Praeis visai nedaug laiko ir bus sukaupta patirties, jaunystė jau nebeatrodys rimta problema, o juo labiau - kliūtis karjerai. Ir su šypsena bus prisimintas bendradarbių „rasizmas“ dėl amžiaus.

Parengė Dana Kurmilavičiūtė

"Transporto pasaulis"
Vasaris Nr. 2 (50)

"Linava" informuoja

Naujienos

Alternatyvos

ALYTIšKIAI SUGRIOVė… SENА MITА

Idėjos

METAI, NEPALEISTI VėJAIS

Naudingi pasiūlymai

Sukabinimo įranga: saugumа užtikrina elektronika

Nauji modeliai

IVECO : VANDENILIU VAROMAS AUTOBUSAS

Padangos

SUPERPLAčIOSIOS VERžIASI į RINKА

Psichologija

PULKO SūNUS AR VERGAS?

Servisas

Servisas ant ratų

Lietuvoje ir pasaulyje

Naujienos

Transporto politika

Darysim poryt, kа reikėjo padaryti vakar?

Keleivinis transportas

Autobusai vėl įvertinti žvaigždutėmis

„žVAIGžDžIų LAINERIS“: ANTROJI KARTA

Vežėjo kalendorius

Kovas

Technika

PUSPRIEKABėS FLOOR - TVIRTOS KAIP UOLA

Simuliatorius - testas ateities sunkvežimiams ir jų vairuotojams

SISU Evoliucija

Teisė

Tarptautinių sutarčių ypatumai

Verslo etika

Dėrybų menas

Automobilių sportas

Nugalėtojui - R-serijos „Scania“ sunkvežimis

Muziejus

IKARUS 60 - PIRMASIS Iš DAUGELIO